• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 9.3.2021Meniny má Františka
Bratislava

COVID-19 počas tehotenstva: Vedci majú pozitívne správy

  • 20:01 04.02.2021
  • Philadelphia
COVID-19 počas tehotenstva: Vedci majú pozitívne správy

Vedci študovali viac ako 1700 vzoriek krvi matiek a novorodencov. Osemdesiattri z týchto matiek malo protilátky proti koronavírusu.

Nová štúdia naznačuje, že tehotné ženy, ktoré boli infikované novým koronavírusom, dokážu svojmu nenarodenému dieťaťu odovzdať ochranné protilátky.

Vedci z Philadelphie zistili, že ak sa matka nakazí počas tehotenstva, protilátky proti ochoreniu COVID-19 môžu prechádzať do placenty nenarodeného dieťaťa.

Zistenia sú dobrým znamením pre potenciálnych rodičov, ale vedci tvrdia, že nie sú schopní s istotou potvrdiť, či bude novorodenec infikovanej matky úplne chránený pred Covid-19, pretože sú potrebné ďalšie výskumy.

Štúdia publikovaná v časopise JAMA Paediatrics sledovala protilátky vo vzorkách krvi matiek, ako aj pupočníkovej krvi - z placenty a pripojenej pupočnej šnúry - ihneď po pôrode. Pupočníková krv je presným odrazom krvi novorodenca v čase narodenia.

83 z 1 471 žien v štúdii, ktorá sa uskutočnila medzi 9. aprílom a 8. augustom 2020, malo pozitívny test na COVID-19 a protilátky sa našli v pupočníkovej krvi 72 detí. Jedenásť detí narodených matkám pozitívnym na koronavírus, ktoré nemali protilátky, mali negatívny výsledok testu na COVID-19.

„V tejto kohortnej štúdii sa materské protilátky proti SARS-CoV-2 prenášali cez placentu po asymptomatickej aj symptomatickej infekcii počas tehotenstva,“ píšu autori štúdie. Vedci tiež zistili, že ak mala matka vysoký počet protilátok, tak aj dieťa ich dostalo viac.

Medzi infekciou matky a pôrodom musí byť dostatok času

Doktorka Karen Puopolo povedala:

„Toto zistenie je potrebné brať v kontexte so skutočnosťou, že SARS-CoV-2 je nový vírus. Preto čas medzi vystavením vírusu matky a pôrodom novorodenca nebol nikdy v našej štúdii dlhší ako tri až štyri mesiace a vo väčšine prípadov bol tento čas kratší.

Je však tiež potrebné, aby medzi infekciou matky a pôrodom bol dostatok času na to, aby matka vytvorila typ protilátok, ktoré prechádzajú placentou, a aby došlo k prechodu. Zistili sme, že ak bol čas medzi vystavením vírusu a pôrodom najmenej dva až tri týždne, potom sme mohli nájsť protilátky u novorodenca."

Vedci tvrdia, že ich objav podporuje potenciál protilátok od matky chrániť novorodenca pred infekciou. Výsledky štúdie by však nemali meniť spôsob, akým sa v súčasnosti staráme o tehotné ženy a ich novorodencov.

Nedá sa jednoznačne povedať, že novorodenec bude pred COVID-19 úplne chránený. „Je potrebné ešte zistiť, aké hladiny a typy protilátok chránia novorodencov pred infekciou SARS-CoV-2 a ako dlho môžu tieto protilátky pretrvávať v obehu novorodenca,“ dodala Puopolo.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, eurekalert.org, jamanetwork.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Vnútorné Mongolsko zakazuje ťažbu bitcoinu

Vnútorné Mongolsko zakazuje ťažbu bitcoinu

17:20 06.03.2021Veda

Jedna z čínskych provincií, ktorá je veľkým bitcoinovým centrom, zakazuje jeho ťažbu.

Ruskí kozmonauti na ISS opravujú praskliny v plášti ruského modulu

Ruskí kozmonauti na ISS opravujú praskliny v plášti ruského modulu

14:29 06.03.2021Veda

Posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) opravila prvú prasklinu v plášti ruského modulu Zvezda, ktorá viedla k úniku vzduchu. Agentúru TASS o tom informovala štátna korporácia Energija.

Obézni ľudia môžu mať problém s vakcínou proti COVID-19. Nemusí ich chrániť dostatočne

Obézni ľudia môžu mať problém s vakcínou proti COVID-19. Nemusí ich chrániť dostatočne

21:58 04.03.2021Veda

Bolo zistené, že zdravotníci s obezitou produkujú iba asi polovicu protilátok oproti zdravým ľuďom.

Covidom sa nakazí celá rodina, ale priebeh je u každého iný. Ako je to možné?

Covidom sa nakazí celá rodina, ale priebeh je u každého iný. Ako je to možné?

19:36 27.02.2021Veda

Jeden člen rodiny má „šťastie“ len na bolesť hlavy a upchatý nos. Iný zas musí týždeň preležať v posteli. Prečo sa priebeh ochorenia COVID-19 v jednej domácnosti tak líši?

Ako dlho vydrží koronavírus na oblečení? Nové zistenia nikoho nepotešia

Ako dlho vydrží koronavírus na oblečení? Nové zistenia nikoho nepotešia

19:02 25.02.2021Veda

Prelomové zistenie vystavuje riziku najmä zamestnancov v prvej línii boja proti COVID-19.