• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 23.9.2021Meniny má Zdenka
15°Bratislava

COVID-19 počas tehotenstva: Vedci majú pozitívne správy

  • 20:01 04.02.2021
  • Philadelphia
COVID-19 počas tehotenstva: Vedci majú pozitívne správy

Vedci študovali viac ako 1700 vzoriek krvi matiek a novorodencov. Osemdesiattri z týchto matiek malo protilátky proti koronavírusu.

Nová štúdia naznačuje, že tehotné ženy, ktoré boli infikované novým koronavírusom, dokážu svojmu nenarodenému dieťaťu odovzdať ochranné protilátky.

Vedci z Philadelphie zistili, že ak sa matka nakazí počas tehotenstva, protilátky proti ochoreniu COVID-19 môžu prechádzať do placenty nenarodeného dieťaťa.

Zistenia sú dobrým znamením pre potenciálnych rodičov, ale vedci tvrdia, že nie sú schopní s istotou potvrdiť, či bude novorodenec infikovanej matky úplne chránený pred Covid-19, pretože sú potrebné ďalšie výskumy.

Štúdia publikovaná v časopise JAMA Paediatrics sledovala protilátky vo vzorkách krvi matiek, ako aj pupočníkovej krvi - z placenty a pripojenej pupočnej šnúry - ihneď po pôrode. Pupočníková krv je presným odrazom krvi novorodenca v čase narodenia.

83 z 1 471 žien v štúdii, ktorá sa uskutočnila medzi 9. aprílom a 8. augustom 2020, malo pozitívny test na COVID-19 a protilátky sa našli v pupočníkovej krvi 72 detí. Jedenásť detí narodených matkám pozitívnym na koronavírus, ktoré nemali protilátky, mali negatívny výsledok testu na COVID-19.

„V tejto kohortnej štúdii sa materské protilátky proti SARS-CoV-2 prenášali cez placentu po asymptomatickej aj symptomatickej infekcii počas tehotenstva,“ píšu autori štúdie. Vedci tiež zistili, že ak mala matka vysoký počet protilátok, tak aj dieťa ich dostalo viac.

Medzi infekciou matky a pôrodom musí byť dostatok času

Doktorka Karen Puopolo povedala:

„Toto zistenie je potrebné brať v kontexte so skutočnosťou, že SARS-CoV-2 je nový vírus. Preto čas medzi vystavením vírusu matky a pôrodom novorodenca nebol nikdy v našej štúdii dlhší ako tri až štyri mesiace a vo väčšine prípadov bol tento čas kratší.

Je však tiež potrebné, aby medzi infekciou matky a pôrodom bol dostatok času na to, aby matka vytvorila typ protilátok, ktoré prechádzajú placentou, a aby došlo k prechodu. Zistili sme, že ak bol čas medzi vystavením vírusu a pôrodom najmenej dva až tri týždne, potom sme mohli nájsť protilátky u novorodenca."

Vedci tvrdia, že ich objav podporuje potenciál protilátok od matky chrániť novorodenca pred infekciou. Výsledky štúdie by však nemali meniť spôsob, akým sa v súčasnosti staráme o tehotné ženy a ich novorodencov.

Nedá sa jednoznačne povedať, že novorodenec bude pred COVID-19 úplne chránený. „Je potrebné ešte zistiť, aké hladiny a typy protilátok chránia novorodencov pred infekciou SARS-CoV-2 a ako dlho môžu tieto protilátky pretrvávať v obehu novorodenca,“ dodala Puopolo.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, eurekalert.org, jamanetwork.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Nový asteroid pomenovali po kňazovi Antonovi Srholcovi

Nový asteroid pomenovali po kňazovi Antonovi Srholcovi

DNES - 16:31Veda

Slovenský katolícky kňaz a salezián Anton Srholec má svoje miesto aj medzi planétkami.

Roveru Perseverance sa podarilo získať z Marsu aj druhú vzorku hornín

Roveru Perseverance sa podarilo získať z Marsu aj druhú vzorku hornín

7:16 11.09.2021Veda

Robotickému vozidlu Perseverance amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) sa podarilo získať v poradí druhú vzorku hornín z povrchu Marsu.

Ruskí kozmonauti počas výstupu vykonali ďalšie práce na module Nauka

Ruskí kozmonauti počas výstupu vykonali ďalšie práce na module Nauka

9:54 10.09.2021Veda

Ruskí kozmonauti vo štvrtok počas výstupu do otvoreného vesmíru vykonali ďalšie práce na ruskom module Nauka Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS).

V Severnom mori chcú vybudovať plávajúci kozmodróm pre minirakety

V Severnom mori chcú vybudovať plávajúci kozmodróm pre minirakety

6:01 07.09.2021Veda

Plávajúci kozmodróm v Severnom mori plánujú vybudovať štyria európski výrobcovia vesmírnych rakiet - dvaja z Nemecka a po jednom z Holandska a Británie.

Následky COVID-19 u detí: Jedno zo siedmich detí pociťuje dlhodobé symptómy

Následky COVID-19 u detí: Jedno zo siedmich detí pociťuje dlhodobé symptómy

20:57 03.09.2021Veda

Nákaza novým koronavírusom má pretrvávajúce účinky aj na malé deti.