• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 27.2.2021Meniny má Alexander
Bratislava

Polícia pátra po žene, ktorá v audionahrávke šíri klamstvá a poplašné správy

  • 18:48 27.01.2021
  • Bratislava
Polícia pátra po žene, ktorá v audionahrávke šíri klamstvá a poplašné správy

Polícia pátra po žene z audionahrávky, ktorá sa tento týždeň šíri cez sociálne siete.

Hlas hovorí o "skolabovaní" a "veľmi zlom stave" dvoch lekárov z Nemocnice Ružinov Univerzitnej nemocnice Bratislava (UNB) v reakcii na očkovanie proti novému koronavírusu. Polícia na sociálnej sieti dôrazne upozorňuje, že ide o klamstvo.

Žiada preto verejnosť o pomoc pri identifikovaní autorky nahrávky. „Podobný hoax sme pritom uplynulé dni na našich stránkach vyvrátili,“ pripomenula polícia.

MIMORIADNE: PÁTRAME PO ŽENE, KTORÁ V AUDIO NAHRÁVKE ŠÍRI KLAMSTVÁ A POPLAŠNÉ SPRÁVY Už takto pred rokom na začiatku prvej vlny pandémie sa začali medzi verejnosťou šíriť audionahrávky plné nezmyslov. Jedna z nich napríklad hovorila, že Bratislava bude hermeticky uzatvorená. Milovníci konšpirácií boli sami šokovaní náhlym príchodom pandémie, tak sa najprv nevedeli rozhodnúť, či ju budú označovať za obyčajnú chrípku alebo budú naopak preháňať o mimoriadnych opatreniach. NOVÁ NAHRÁVKA: POMÔŽETE NÁM? Tento týždeň ste nás viacerí upozornili na novú audionahrávku, ktorá sa šíri cez Messenger, pričom nie je vylúčené, že si ju verejnosť posiela aj cez ďalšie komunikačné kanály. Ide o dôkaz, že hoaxy sa nešíria iba formou textu a statusov. Čo je obsahom tejto nahrávky? Hysterický hlas hovorí o "skolabovaní" a "veľmi zlom stave" dvoch lekárov z ružinovskej nemocnice v reakcii na očkovanie. Podobný hoax sme pritom uplynulé dni na našich stránkach vyvrátili. Vtedy sa však šíril iba v statusovej podobe. Samotný naratív o kolapse po očkovaní je vysneným scenárom tvorcov bludov, ktorý nemá nič s realitou spoločné a zostáva tak iba v podobe nenaplneného želania konšpirátorov. POZOR: Žiadame širokú verejnosť, aby nám pomohla identifikovať autorku nahrávky. Akékoľvek cenné informácie posielajte výlučne formou súkromnej správy stránke Hoaxy a podvody - Polícia SR. Garantujeme vám anonymitu. Ďakujeme! REAKCIA NEMOCNICE A TRESTNÉ OZNÁMENIE Hovorkyňa univerzitnej nemocnice v Bratislave Eva Kliská vysvetľuje, prečo informácie na nahrávke nie sú pravdivé: "V Univerzitnej nemocnici Bratislava neevidujeme ani jeden prípad anafylaktického šoku po podaní vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Nie je pravda, že by niektorí zdravotníci po podaní vakcíny museli byť hospitalizovaní na ARE. Lekári, ktorí boli menovaní v hoaxe sa rozhodli podať trestné oznámenie." Ďalšie informácie od Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky: Štátny ústav pre kontrolu liečiv doteraz eviduje 24 hlásení závažných vedľajších účinkov z vyše 100 tisíc očkovaných, z toho v jednom prípade sa jednalo o anafylaktickú reakciu. Iné hlásené závažné vedľajšie účinky sú napríklad: prekolapsový stav, zimnicia, triaška, zvýšený tlak, alergická reakcia. Všetky tieto závažné vedľajšie účinky sú pravidelne medializované, otvorene o nich informujeme, rovnako ako sme včera informovali o prípade úmrtia s možným súvisom s očkovaním. Nie je dôvod veriť anonymným, vymysleným správam na sociálnych sieťach, o všetkých skutočných hláseniach o vedľajších účinkoch sa dozviete u nás. Sledujte Hoaxy a podvody - Polícia SR a neverte bludom! Hoax ako tento tvoria a šíria ďalej ľudia z jediného dôvodu: žijú nudné, nezáživné životy, potrebujú uznanie, tak si vymyslia čokoľvek, aby zaujali a cítili sa dôležití. Je im jedno, že svojim egoistickým správaním vplývajú na ďalších ľudí, ktorí sú náchylní uveriť čomukoľvek.

Uverejnil používateľ Polícia Slovenskej republiky Streda 27. januára 2021

Hovorkyňa UNB Eva Kliská potvrdila, že ide o výmysel. „Neevidujeme ani jeden prípad anafylaktického šoku po podaní vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Nie je pravda, že by niektorí zdravotníci po podaní vakcíny museli byť hospitalizovaní na ARO. Lekári, ktorí boli menovaní v hoaxe, sa rozhodli podať trestné oznámenie,“ reagovala hovorkyňa.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) doteraz eviduje 24 hlásení závažných vedľajších účinkov z vyše 100.000 očkovaných. V jednom prípade išlo o anafylaktickú reakciu. Iné hlásené závažné vedľajšie účinky sú napríklad prekolapsový stav, zimnica, triaška, zvýšený tlak, alergická reakcia. „Všetky tieto závažné vedľajšie účinky sú pravidelne medializované,“ uzavrel ŠÚKL.

LEKÁRI PODAJÚ TRESTNÉ OZNÁMENIE KVÔLI HOAXU, KTORÝ SA O NICH ŠÍRI V uplynulých dňoch sa na Facebooku šíril hoax o "...

Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Streda 27. januára 2021
Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
NAKA v rámci protidrogovej akcie zadržala päť osôb a zaistila vozidlá

NAKA v rámci protidrogovej akcie zadržala päť osôb a zaistila vozidlá

DNES - 20:43Domáce

Národná kriminálna agentúra (NAKA) zadržala päť osôb a zaistila luxusné autá v rámci protidrogovej akcie s krycím názvom Golem.

Vo veku nedožitých 70 rokov zomrel prezident ZPVVO Jozef Buday

Vo veku nedožitých 70 rokov zomrel prezident ZPVVO Jozef Buday

DNES - 18:29Domáce

Vo veku nedožitých 70 rokov zomrel v sobotu po krátkej ťažkej chorobe Jozef Buday, prezident Zväzu priemyselných výskumných a vývojových organizácií (ZPVVO).

SHMÚ: V okrese Košice-okolie platí výstraha 2. stupňa pred povodňou

SHMÚ: V okrese Košice-okolie platí výstraha 2. stupňa pred povodňou

DNES - 18:15Domáce

V okrese Košice-okolie naďalej platí hydrologická výstraha druhého stupňa pred povodňou z topenia snehu.

Pri požiari sila v obci Podzámčok zasahuje desiatka hasičov

Pri požiari sila v obci Podzámčok zasahuje desiatka hasičov

DNES - 16:19Domáce

V obci Podzámčok v okrese Zvolen zasahuje pri požiari sila desiatka hasičov zo Zvolena, Banskej Bystrice a z Pliešoviec.

Zemanová: Zákaz nočného vychádzania je kľúčové opatrenie

Zemanová: Zákaz nočného vychádzania je kľúčové opatrenie

DNES - 13:43Domáce

Zákaz nočného vychádzania je jedno z kľúčových opatrení na zníženie mobility.