Prelomový liek na COVID-19: Nosový sprej by mohol blokovať koronavírus až dva dni

Podľa vedcov by sprej mohol znamenať koniec lockdownu a návrat detí do škôl.
Prelomový nosový sprej, ktorý dokáže zabrániť koronavírusovej infekcii až na dva dni, by mohol byť dostupný v lekárňach už toto leto, informuje The Telegraph.
Sprej je vyrobený z látok, ktoré už boli schválené na lekárske použitie, takže nebude veľký problém schváliť aj samotný sprej.
Vedci z Birminghamskej univerzity na spreji pracovali od apríla minulého roku a podľa nich by mohol znamenať koniec lockdownu či sociálneho dištancu.
V súčasnosti rokujú s predajcami a farmaceutickými spoločnosťami o ďalších krokoch, aby mohla byť spustená hromadná výroba spreja.
Vďaka spreju by bol možný návrat detí do škôl
Vedci sa domnievajú, že použitie spreja štyrikrát denne by stačilo na všeobecnú ochranu pred ochorením COVID-19.
Je tiež dostatočne bezpečný na to, aby sa aplikoval každých 20 minút, ak sa osoba nachádza vo vysoko rizikovom prostredí s množstvom ľudí, ako sú školy.
Podľa vedúceho výskumu Richarda Moakesa je sprej vhodný pre deti aj dospelých a vďaka nemu by sa mohli deti vrátiť do škôl.
Sprej je kombináciou antivírusovej látky karagénan a roztoku nazývaného gellan - gélotvorného činidla, ktorý má schopnosť prilepiť sa na bunky vo vnútri nosa.
Pomáha predchádzať infekcii tým, že zachytáva vírus v nose a pokrýva ho povlakom, z ktorého nemôže uniknúť. Vďaka tomu by osoby mohli voľne dýchať, pretože vírus by bol neaktívny a neškodný.
Klinické skúšky podstupuje aj ďalší nosový sprej s vakcínou COVID-19, ktorý bude testovaný na 48 britských dobrovoľníkoch.
Liečivo COVI-VAC vyrába newyorská spoločnosť Codagenix. Účastníci dostanú geneticky modifikovanú verziu Covidu, ktorá je oveľa slabšia, ale stále je infekčná.

Vnútorné Mongolsko zakazuje ťažbu bitcoinu
Jedna z čínskych provincií, ktorá je veľkým bitcoinovým centrom, zakazuje jeho ťažbu.

Ruskí kozmonauti na ISS opravujú praskliny v plášti ruského modulu
Posádka Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) opravila prvú prasklinu v plášti ruského modulu Zvezda, ktorá viedla k úniku vzduchu. Agentúru TASS o tom informovala štátna korporácia Energija.

Obézni ľudia môžu mať problém s vakcínou proti COVID-19. Nemusí ich chrániť dostatočne
Bolo zistené, že zdravotníci s obezitou produkujú iba asi polovicu protilátok oproti zdravým ľuďom.

Covidom sa nakazí celá rodina, ale priebeh je u každého iný. Ako je to možné?
Jeden člen rodiny má „šťastie“ len na bolesť hlavy a upchatý nos. Iný zas musí týždeň preležať v posteli. Prečo sa priebeh ochorenia COVID-19 v jednej domácnosti tak líši?

Ako dlho vydrží koronavírus na oblečení? Nové zistenia nikoho nepotešia
Prelomové zistenie vystavuje riziku najmä zamestnancov v prvej línii boja proti COVID-19.