• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 27.2.2021Meniny má Alexander
Bratislava

7 spôsobov, akými vám telo dáva vedieť, že netoleruje cukor

  • 19:38 24.01.2021
  • Bratislava
7 spôsobov, akými vám telo dáva vedieť, že netoleruje cukor

O intolerancii sacharidov sa dá hovoriť vtedy, keď konzumáciu jedál s ich vysokým obsahom sprevádzajú nepríjemné príznaky. Zistite, či ňou netrpíte aj vy.

Intolerancia lepku a laktózy sú v našich končinách bežné poruchy, nositelia ktorých sa musia zaobísť bez niektorých druhov potravín. Dosiaľ sa však veľa nepísalo o intolerancii sacharidov, ktorá je však tiež pomerne častá.

O intolerancii sacharidov môžeme hovoriť vtedy, keď telo nedokáže dobre stráviť potraviny s vysokým obsahom škrobu alebo cukru, ako sú spracované potraviny, niektoré druhy ovocia a mlieko. Porucha môže spôsobovať nepríjemné príznaky a najčastejšie sa vyskytuje u malých detí. Ako vyzerajú jej typické prejavy?

1. Bolesť brucha

Bolesti brucha sú najzrejmejším príznakom akýchkoľvek ťažkostí s trávením. K bolestiam obzvlášť dochádza po konzumácii potravín bohatých na cukor a škrob, ako je kukurica, sladké zemiaky, quinoa, ovsené vločky, jablká alebo mango.

Samotná bolesť brucha ale nestačí na diagnostikovanie intolerancie sacharidov. Obvykle sa k nej pridružujú aj ďalšie z nasledovných príznakov.

2. Nevoľnosť

Ďalším ukazovateľom intolerancie sacharidov je nevoľnosť a závrat. Tie môžu nastať aj po konzumácii sladkostí, čipsov a slaných orechov, dresingov, kupovaných omáčok a instantných vločiek.

3. Nafukovanie

Po konzumácii väčšieho množstva jedla bežne dochádza k nafukovaniu, no tento jav môže tiež svedčiť o neznášanlivosti niektorého druhu potravín. Pozor si treba dať aj na sladidlá, ktoré na prvý pohľad pôsobia neškodne: agávový a kukuričný sirup, melasa, hnedý cukor, či dokonca med.

4. Plynatosť

Plynatosť väčšinou vzniká v dôsledku rýchleho jedenia a prehĺtania vzduchu pri jedení. Ak sa vám aj často grgá, pričom sa tiež dostavujú ďalšie zo zmienených príznakov, môže ísť o intoleranciu sacharidov.

Nadmernú plynatosť spôsobujú aj cukry obsiahnuté v mliečnych výrobkoch.

5. Nadmerná chuť na sladké

Znie to paradoxne, ale je to tak. Nadmerná chuť na sladké môže tiež svedčiť o tom, že vaše telo netrávi dobre sacharidy. Chuť na sladké prichádza aj vtedy, keď v organizme dochádza k hormonálnym zmenám, alebo mu chýbajú niektoré živiny.

6. Ospalosť

Ak sa vám po sacharidmi nabitom jedle chce zdriemnuť, ide o ďalšie varovné znamenie intolerancie. K ospalosti sa tiež môže pridať únava, vyčerpanie, zmena nálady alebo bolesť hlavy.

7. Úzkosť

Pri konzumácii nadmerného množstva sacharidov vo všeobecnosti platí, že sa po nej môžu dostaviť príznaky stresového vypätia. Ak má vaše telo problémy s trávením cukrov, úzkosť môžete pociťovať aj po menšej porcii sladkých jedál.

Domáci test na zistenie intolerancie sacharidov

Ak si chcete byť istí, že máte alebo nemáte sacharidovú intoleranciu, vyskúšajte jednoduchý domáci test. Dopredu vás však upozorňujeme, že jeho následky môžu byť krajne nepríjemné, a preto je lepšie poradiť sa dopredu s lekárom.

Rozpustite 4 polievkové lyžice bieleho cukru v 120 ml vody, a túto zmes vypite na prázdny žalúdok.

Ak sa do 4 hodín dostavia príznaky, ako nafukovanie, plynatosť alebo hnačka, môže ísť o sacharidovú intoleranciu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, brightside.me
Najnovšie v kategóriiViac článkov
5 nečakaných príznakov rakoviny, ktoré často ignorujeme

5 nečakaných príznakov rakoviny, ktoré často ignorujeme

DNES - 20:42Zdravie

Príznaky rakoviny sa v raných štádiách ochorenia identifikujú len ťažko. Zhubné ochorenie sa ale zozačiatku prejavuje aj nečakanými spôsobmi, ktoré hneď nemusia vyvolať podozrenie.

Stále nemáte pravidelný spánkový režim? O tomto následku sa doteraz nehovorilo

Stále nemáte pravidelný spánkový režim? O tomto následku sa doteraz nehovorilo

DNES - 20:11Zdravie

Dodržiavanie pravidelného spánkového režimu v mnohých ohľadoch pomáha udržiavať zdravie. Nové zistenie poukazuje na ďalšiu nepríjemnosť, ktorú riskujú ľudia, ktorí zdravý spánok zanedbávajú.

5 dôvodov, prečo javorový sirup nesmie chýbať vo vašich raňajkách

5 dôvodov, prečo javorový sirup nesmie chýbať vo vašich raňajkách

DNES - 8:04Zdravie

Skvelý pre srdce aj imunitu. Zistite, čo všetko získate pravidelnou konzumáciou javorového sirupu.

Ako znížiť riziko depresie: Toto musíte zahrnúť do svojej stravy

Ako znížiť riziko depresie: Toto musíte zahrnúť do svojej stravy

8:36 23.02.2021Zdravie

Zmena jedálnička pomáha znížiť riziko depresie. Istú úlohu však môže zohrávať aj vek.

Kedy nejde len o bežné pálenie záhy? Tieto príznaky prezrádzajú smrteľné nebezpečenstvo

Kedy nejde len o bežné pálenie záhy? Tieto príznaky prezrádzajú smrteľné nebezpečenstvo

20:09 22.02.2021Zdravie

S pálením záhy sa z času na čas stretne každý z nás. V prípade, že ide o pretrvávajúci problém, treba sa mať na pozore. Jeho prítomnosť totiž môže signalizovať čosi horšie.