• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 20.4.2021Meniny má Marcel
Bratislava

Na samonavíjaciu vôdzku zabudnite! Takto môže ublížiť vášmu domácemu miláčikovi

  • 20:36 24.01.2021
  • Bratislava
Na samonavíjaciu vôdzku zabudnite! Takto môže ublížiť vášmu domácemu miláčikovi

Samonavíjacia vôdzka je hitom predajní so zvieracími potrebami. Netreba však zabúdať na jej negatíva. Pre tieto dôvody sa ju oplatí nahradiť klasickou vôdzkou.

Samonavíjacie vôdzky sú obľúbeným tovarom v obchodoch so zvieracími potrebami. Psíkom zdanlivo poskytujú komfort pri venčení, keď sám majiteľ rozhoduje o tom, ako ďaleko od neho môžu zájsť. Stačí jednoducho pustiť gombík, a remienok sa ďalej nepohne.

O čom sa však často nehovorí, sú tienisté stránky takéhoto typu vôdzky. Nejeden psí tréner vám prezradí, že samonavíjacia vôdzka nemá v jeho arzenále ani ten najmenší priestor. Dôvod pritom nie je estetický ani praktický, ale najmä bezpečnostný.

Tým najlepším z dôvodov, pre ktoré by ste od takéhoto typu vôdzky mali upustiť, je jej krehkosť. V prípade, že sa rukoväť vôdzky zlomí alebo sa odtrhne popruh, riskujete tým nielen zranenie psa, ale aj seba.

Ako dlho by malo trvať venčenie psa? Väčšina z nás mu nevenuje dostatok času

Portál ABC News ešte v roku 2009 priniesol rozhovor s vtedy 12-ročnou Derekou Williamsovou, ktorá venčila psa pomocou samonavíjacej vôdzky. Po čase sa karabínka odtrhla od obojku, a kus kovu z nej vrazil Dereke do oka. Odvtedy podstúpila už tri operácie oka, no trvalých následkov sa pravdepodobne nezbaví.

Samonavíjacie vôdzky dovoľujú psom odbehnúť vo vzdialenosti 6 až 9 metrov od majiteľa. V prípade, že sa popruh náhodou odopne, hrozí, že majiteľovi spôsobí rezné rany, zlomeniny zubov, poranenia oka, či dokonca zlomeniny kostí. V prípade, že sa majiteľ zamotá do popruhu, hrozia mu až tržné rany či amputácia.

Magazín Consumer Reports a Consumer Union sa v roku 2007 pozrel na všetky známe poranenia spôsobené vôdzkami v Spojených štátoch, a zistil, že 16.564 ľudí bolo v nemocniciach vyšetrených v súvislosti s poraneniami spôsobenými psími vôdzkami. Časopis však nešpecifikoval, o aký typ vôdzok išlo, hoci spresnil, že 10,5 percenta z poranení tvorili zranenia detí vo veku 10 rokov a menej.

Za zmienku stojí aj škandál amerických vôdzok s názvom SlyDog z rokov 2007 až 2008, keď americká obchodná inšpekcia pozastavila predaj 223.000 kusov kvôli nebezpečenstvu odtrhnutia karabínky počas používania.

Kŕmite svojho psa alebo mačku surovým mäsom? Nielen, že tým ohrozujete ich, ale aj seba!

Samonavíjacie vôdzky predstavujú riziko aj pre prsty majiteľov. Consumer Reports opäť hovorí o prípade, keď žena venčila svojho 40-kilového labradora, ktorý však náhle vybehol a odtrhol sa z vôdzky. Popruh z nej vystrelil smerom k majiteľke a omotal sa jej okolo prstov tak, že jeden z nich doslova odtrhol.

Samonavíjacie vôdzky nie sú bezpečné ani pre samotné psy. Keďže sa vôdzka dokáže napnúť na pomerne veľkú vzdialenosť, pes môže odbehnúť na rušnú cestu bez toho, aby si to majiteľ okamžite všimol. Ak sa pes za niečím náhle rozbehne, rukoväť vôdzky sa môže prelomiť alebo sa môže pretrhnúť popruh a vystreliť smerom k psovi, ktorého tak môže zraniť. Netreba snáď pripomínať, že pes si môže poraniť krk, ak sa za niečím rozbehne, a vôdzka sa zasekne v strede jeho cesty.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, abcnews.go.com, consumerreports.org, howstuffworks.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Čím kŕmiť rastliny? Len voda nestačí, na rast sú potrebné tieto tri živiny

Čím kŕmiť rastliny? Len voda nestačí, na rast sú potrebné tieto tri živiny

VČERA - 9:09Zaujímavosti

Ak rastlinám nedodáte dostatok živín, skôr či neskôr zahynú. Viete, čo všetko potrebujú pre svoj rast?

Prekvapivé použitie kečupu: Takto ním dokážete odstrániť hrdzu

Prekvapivé použitie kečupu: Takto ním dokážete odstrániť hrdzu

21:08 18.04.2021Zaujímavosti

Žena ukázala, ako sa dokázala zbaviť hrdze na radiátore pomocou kečupu.

Ako si spomenúť na to, čo ste zabudli? Využite tieto triky

Ako si spomenúť na to, čo ste zabudli? Využite tieto triky

19:36 18.04.2021Zaujímavosti

Pohrajte sa trochu s vlastnou pamäťou a osviežte si spomienky, ktoré môžu siahať až do minulosti spred niekoľkých desaťročí.

9 tajných spôsobov, ako využiť deodorant: Pomôže aj s ranami či osviežením domácnosti

9 tajných spôsobov, ako využiť deodorant: Pomôže aj s ranami či osviežením domácnosti

20:35 17.04.2021Zaujímavosti

Vďaka deodorantom sa môžeme celý deň cítiť sviežo a voňavo. Ich funkcia ale zďaleka nekončí pri eliminovaní potu.

Pop tarts: Takto si pripravíte obľúbené americké taštičky do hriankovača

Pop tarts: Takto si pripravíte obľúbené americké taštičky do hriankovača

18:21 17.04.2021Zaujímavosti

Obľúbenú americkú pochúťku si viete pripraviť aj doma.