• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 25.2.2021Meniny má Frederik(a)
17°Bratislava

Toto je najzdravší spôsob chôdze

  • 11:50 22.01.2021
  • Svet
Toto je najzdravší spôsob chôdze

Aj dôvod, pre ktorý kráčate, dokáže odhaliť stav vášho zdravia.

Tí, ktorí sa pri chôdzi ponáhľajú, aby sa dostali na určité miesto, sú podľa štúdie publikovanej v akademickom časopise Journal of Transport & Health zdravší.

V porovnaní s pohodovou prechádzkou je rýchla chôdza zdravšou voľbou, pretože zlepšuje funkciu mozgu, srdca a pľúc.

Predchádzajúce štúdie zistili, že rýchla chôdza pomáha spáliť viac kalórií, ale čo je dôležitejšie, zvyšuje dlhovekosť a znižuje riziko predčasného úmrtia na srdcové choroby.

Táto štúdia ukázala, že ľudia, ktorí majú tendenciu kráčať rýchlejšie, keď majú nejaký účel (napríklad cestu do práce) sa považujú za zdravších ako pomalí chodci.

Dôležitý je účel cesty

Ak je účel cesty nevyhnutný - napríklad chôdza do obchodu s potravinami alebo do práce - umožňuje to ľuďom kráčať rýchlejšie, čo vedie k lepším zdravotným výsledkom v porovnaní s bežnými prechádzkami.

Gulsah Akar, jeden z autorov štúdie, uviedol: "Zistili sme, že chôdza na úžitkové účely výrazne zlepšuje vaše zdravie a že tieto typy vychádzok sa dajú ľahšie začleniť do vašej každodennej rutiny. Takže v zásade by sme sa mali ako urbanisti aj ako ľudia snažiť čo najviac využiť túto výhodu.“

Výskumný tím zhromaždil údaje o 125 885 dospelých Američanoch, ktorí uviedli čas strávený chôdzou na rôzne účely. Analyzovalo sa viac ako 500 000 ciest a medzi dôvody patrila chôdza z domu do práce, chôdza z domu do obchodu, spoločenské a rekreačné prechádzky.

Údaje ukázali, že pešie výlety z akéhokoľvek dôvodu a v akejkoľvek dĺžke vo všeobecnosti spôsobili, že sa ľudia cítili zdravšie ako tí, ktorí jazdili alebo používali verejnú dopravu.

Ponáhľanie sa je zdravšie ako rekreačná prechádzka

Ľudia, ktorí za prácou kráčali ďalších 10 minút z domu - napríklad pešo z domu na vlakovú stanicu - mali vyššiu pravdepodobnosť, že ich zdravotné skóre bolo o 6 percent vyššie ako tých, ktorí kráčali za iným účelom.

Ľudia, ktorí chodili z domu do obchodov alebo za rekreačnými aktivitami, dosiahli lepšie skóre o 3 percentá. Ľudia navyše majú tendenciu mať dlhšie pešie výlety, ak začínajú z domu, než z iných miest.

Ľudia, ktorí dochádzali za prácou, mali v priemere vyššiu rýchlosť o 4,3 km za hodinu v porovnaní s inými pešími výletmi. Rekreačná chôdza, napríklad prechádzka po večeri, vykazovala vyššiu rýchlosť o 4,1 km za hodinu.

Akar povedal:

"Myslel som si, že rozdiely nebudú také výrazné, že chôdza je chôdza a všetky formy chôdze sú užitočné. A to je pravda, ale chôdza na niektoré účely má podstatne väčšie účinky na naše zdravie ako iné. To znamená, že ísť do telocvične alebo do rekreačného strediska nie sú jediné spôsoby cvičenia. Je to príležitosť jednoducho začleniť aktívne minúty do našich denných plánov.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedirect.com, sciencedaily.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako znížiť riziko depresie: Toto musíte zahrnúť do svojej stravy

Ako znížiť riziko depresie: Toto musíte zahrnúť do svojej stravy

8:36 23.02.2021Zdravie

Zmena jedálnička pomáha znížiť riziko depresie. Istú úlohu však môže zohrávať aj vek.

Kedy nejde len o bežné pálenie záhy? Tieto príznaky prezrádzajú smrteľné nebezpečenstvo

Kedy nejde len o bežné pálenie záhy? Tieto príznaky prezrádzajú smrteľné nebezpečenstvo

20:09 22.02.2021Zdravie

S pálením záhy sa z času na čas stretne každý z nás. V prípade, že ide o pretrvávajúci problém, treba sa mať na pozore. Jeho prítomnosť totiž môže signalizovať čosi horšie.

7 vecí, ktorým by ste sa pred cvičením mali vyhnúť

7 vecí, ktorým by ste sa pred cvičením mali vyhnúť

18:33 21.02.2021Zdravie

Aktivity pred cvičením môžu viesť buď k jeho skvalitneniu, alebo naopak ku sklamaniu. Zistite, čo rozhodne nepatrí do správneho programu pred fyzickou aktivitou.

Ako skrotiť príznaky menopauzy: Tento doplnok dokáže zázraky

Ako skrotiť príznaky menopauzy: Tento doplnok dokáže zázraky

21:43 20.02.2021Zdravie

Zbavte sa návalov tepla, nadmerného potenia aj náladovosti pomocou jediného prípravku. Investujte do tohto prírodného doplnku, a príznaky menopauzy hneď pominú.

Elektrobicykle majú zvláštny vplyv na mozgovú činnosť a duševné zdravie

Elektrobicykle majú zvláštny vplyv na mozgovú činnosť a duševné zdravie

20:11 20.02.2021Zdravie

Elektrické bicykle majú iný vplyv na mozog ako tie bežné.