Prirodzený hormón ovplyvňujúci spánok, dokáže bojovať s COVID-19

Hormón, ktorý je voľne dostupný vo forme doplnkov, môže pomôcť v boji s ochorením COVID-19.
Melatonín bol identifikovaný ako potenciálny liek na ochorenie COVID-19. Potvrdili to výsledky štúdie publikovanej v akademickom žurnále PLOS Biology.
Melatonín je prírodný hormón produkovaný v mozgu na riadenie nášho spánkového cyklu. Je však tiež voľne dostupný bez lekárskeho predpisu ako doplnok stravy podporujúci spánok.
V snahe identifikovať nízkonákladovú a efektívnu liečbu COVID-19 vedci z Lerner Research Institute označili melatonín ako sľubný liek.
Keď vedci analyzovali údaje pacientov z Clevelandskej kliniky, zistili, že u tých, ktorí užívali melatonín, bolo o 28 percent nižšie riziko pozitívnych testov na Covid-19. U afroameričanov bolo zníženie rizika až o 52 percent.
Hlavný autor štúdie Feixiong Cheng uviedol: „Je veľmi dôležité poznamenať, že tieto zistenia nenaznačujú, že by ľudia mali začať užívať melatonín bez konzultácie s lekárom. Rozsiahle pozorovacie štúdie a randomizované kontrolované štúdie sú rozhodujúce pre potvrdenie klinického prínosu melatonínu pre pacientov s COVID-19, ale sme nadšení zo spojení uvedených v tejto štúdii a možnosti ich ďalej skúmať.“
COVID-19 je systematické ochorenie ovplyvňujúce viac typov buniek, tkanív a orgánov
Metóda bola založená na identifikácii príčin a symptómov COVID-19 a iných chorôb. Napríklad si vedci všimli, že proteíny spojené so syndrómom dychovej tiesne (Respiratory Distress Syndrome - RDS ) a sepsou boli spojené s proteínmi SARS-CoV-2.
RDS je bežná porucha dýchania a sepsa je ochorenie spôsobené silnou reakciou tela na infekciu. Tieto dva stavy sú hlavnými príčinami úmrtia u pacientov s COVID-19. "To nám signalizuje, že liek, ktorý je už schválený na liečbu týchto respiračných stavov, môže byť užitočný aj pri liečbe COVID-19 pôsobením na tieto spoločné biologické ciele," dodal Cheng.
Tím zistil, že pľúcne ochorenia, ako je pľúcna fibróza a chronická obštrukčná choroba pľúc, neurologické problémy, ako je porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) a depresia, a autoimunitné poruchy, ako je zápalové ochorenie čriev, všetky preukázali súvislosť s génmi/bielkovinami SARS-CoV-2.
To viedlo tím k vyčleneniu 34 existujúcich liekov ako kandidátov na liečbu COVID-19 a melatonín bol z nich najúspešnejší. Cheng vysvetlil:
„Posledné štúdie naznačujú, že COVID-19 je systematické ochorenie ovplyvňujúce viac typov buniek, tkanív a orgánov, takže znalosť komplexných vzájomných hier medzi vírusom a inými chorobami je kľúčom k pochopeniu komplikácií spojených s COVID-19 a k identifikácii liekov.“

Ľudia, ktorí nosia okuliare, majú trojnásobne nižšie riziko nákazy koronavírusom
Ak chcete znížiť riziko nákazy novým koronavírusom, dajte si okuliare.

Bitcoin spotrebuje ročne viac elektriny ako celá Argentína
Bitcoin spotrebuje ročne viac elektriny ako celá Argentína, vyplýva z analýzy University of Cambridge.

3 znaky, ktoré majú spoločné „superprenášači“ koronavírusu
Už dlhšie vieme, že niektorí ľudia roznášajú vírus SARS-CoV-2 rýchlejšie ako iní. Vedcom sa dnes podarilo charakterizovať tri faktory, ktoré identifikujú každého „superprenášača“.

Vedci odhalili možnú príčinu pandémie koronavírusu
Výskumníci poodhalili pôvod celosvetovej pandémie ochorenia COVID-19.

Nosové spreje môžu byť účinnejšie ako očkovanie
Podľa vedcov môžu byť nazálne spreje účinnejšie v obmedzení šírenia COVID-19 ako injekcie.