• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 25.2.2021Meniny má Frederik(a)
14°Bratislava

Prirodzený hormón ovplyvňujúci spánok, dokáže bojovať s COVID-19

  • 19:40 23.01.2021
  • Svet
Prirodzený hormón ovplyvňujúci spánok, dokáže bojovať s COVID-19

Hormón, ktorý je voľne dostupný vo forme doplnkov, môže pomôcť v boji s ochorením COVID-19.

Melatonín bol identifikovaný ako potenciálny liek na ochorenie COVID-19. Potvrdili to výsledky štúdie publikovanej v akademickom žurnále PLOS Biology.

Melatonín je prírodný hormón produkovaný v mozgu na riadenie nášho spánkového cyklu. Je však tiež voľne dostupný bez lekárskeho predpisu ako doplnok stravy podporujúci spánok.

V snahe identifikovať nízkonákladovú a efektívnu liečbu COVID-19 vedci z Lerner Research Institute označili melatonín ako sľubný liek.

Keď vedci analyzovali údaje pacientov z Clevelandskej kliniky, zistili, že u tých, ktorí užívali melatonín, bolo o 28 percent nižšie riziko pozitívnych testov na Covid-19. U afroameričanov bolo zníženie rizika až o 52 percent.

Hlavný autor štúdie Feixiong Cheng uviedol: „Je veľmi dôležité poznamenať, že tieto zistenia nenaznačujú, že by ľudia mali začať užívať melatonín bez konzultácie s lekárom. Rozsiahle pozorovacie štúdie a randomizované kontrolované štúdie sú rozhodujúce pre potvrdenie klinického prínosu melatonínu pre pacientov s COVID-19, ale sme nadšení zo spojení uvedených v tejto štúdii a možnosti ich ďalej skúmať.“

COVID-19 je systematické ochorenie ovplyvňujúce viac typov buniek, tkanív a orgánov

Metóda bola založená na identifikácii príčin a symptómov COVID-19 a iných chorôb. Napríklad si vedci všimli, že proteíny spojené so syndrómom dychovej tiesne (Respiratory Distress Syndrome - RDS ) a sepsou boli spojené s proteínmi SARS-CoV-2.

RDS je bežná porucha dýchania a sepsa je ochorenie spôsobené silnou reakciou tela na infekciu. Tieto dva stavy sú hlavnými príčinami úmrtia u pacientov s COVID-19. "To nám signalizuje, že liek, ktorý je už schválený na liečbu týchto respiračných stavov, môže byť užitočný aj pri liečbe COVID-19 pôsobením na tieto spoločné biologické ciele," dodal Cheng.

Tím zistil, že pľúcne ochorenia, ako je pľúcna fibróza a chronická obštrukčná choroba pľúc, neurologické problémy, ako je porucha pozornosti s hyperaktivitou (ADHD) a depresia, a autoimunitné poruchy, ako je zápalové ochorenie čriev, všetky preukázali súvislosť s génmi/bielkovinami SARS-CoV-2.

To viedlo tím k vyčleneniu 34 existujúcich liekov ako kandidátov na liečbu COVID-19 a melatonín bol z nich najúspešnejší. Cheng vysvetlil:

„Posledné štúdie naznačujú, že COVID-19 je systematické ochorenie ovplyvňujúce viac typov buniek, tkanív a orgánov, takže znalosť komplexných vzájomných hier medzi vírusom a inými chorobami je kľúčom k pochopeniu komplikácií spojených s COVID-19 a k identifikácii liekov.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedaily.com, journals.plos.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ľudia, ktorí nosia okuliare, majú trojnásobne nižšie riziko nákazy koronavírusom

Ľudia, ktorí nosia okuliare, majú trojnásobne nižšie riziko nákazy koronavírusom

VČERA - 20:51Veda

Ak chcete znížiť riziko nákazy novým koronavírusom, dajte si okuliare.

Bitcoin spotrebuje ročne viac elektriny ako celá Argentína

Bitcoin spotrebuje ročne viac elektriny ako celá Argentína

15:22 21.02.2021Veda

Bitcoin spotrebuje ročne viac elektriny ako celá Argentína, vyplýva z analýzy University of Cambridge.

3 znaky, ktoré majú spoločné „superprenášači“ koronavírusu

3 znaky, ktoré majú spoločné „superprenášači“ koronavírusu

21:44 15.02.2021Veda

Už dlhšie vieme, že niektorí ľudia roznášajú vírus SARS-CoV-2 rýchlejšie ako iní. Vedcom sa dnes podarilo charakterizovať tri faktory, ktoré identifikujú každého „superprenášača“.

Vedci odhalili možnú príčinu pandémie koronavírusu

Vedci odhalili možnú príčinu pandémie koronavírusu

19:04 15.02.2021Veda

Výskumníci poodhalili pôvod celosvetovej pandémie ochorenia COVID-19.

Nosové spreje môžu byť účinnejšie ako očkovanie

Nosové spreje môžu byť účinnejšie ako očkovanie

21:16 09.02.2021Veda

Podľa vedcov môžu byť nazálne spreje účinnejšie v obmedzení šírenia COVID-19 ako injekcie.