• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 9.3.2021Meniny má Františka
Bratislava

Plácido Domingo jubiluje, ku gratuláciám sa pripája aj Peter Dvorský

  • 6:44 21.01.2021
  • Madrid/Bratislava
Plácido Domingo jubiluje, ku gratuláciám sa pripája aj Peter Dvorský

Peter Dvorský želá Plácidovi Domingovi, aby nám naďalej rozdával radosť.

Spolu s José Carrerasom a Lucianom Pavarottim býva Plácido Domingo zaraďovaný medzi troch najlepších tenoristov na svete. Na svojom konte má viac ako štyri tisíc vystúpení, 150 naštudovaných úloh a ako dirigent vyše päť stoviek predstavení. Sám o sebe hovorí, že najskôr bol barytonista, až potom tenorista, aby sa napokon opäť vrátil k barytónu. Vo štvrtok 21. januára sa Plácido Domingo, španielsky operný spevák a dirigent, dožíva 80 rokov.

K úzkej svetovej špičke tenoristov patril od polovice 70. rokov minulého storočia aj Peter Dvorský. Ako povedal pre TASR, jeho stretnutia s Plácidom Domingom boli naplnené úprimnosťou a priateľstvom. „Takú kapacitu hlasu nemá nikto na svete,“ konštatoval Peter Dvorský. „Teším sa na ďalšie prekrásne umelecké večery a želám mu, aby bol naďalej v takej dobrej kondícii, aby nám naďalej svojim hlasom a energiou rozdával radosť,“ zaželal jubilantovi prostredníctvom TASR maestro Peter Dvorský.

Podľa jeho slov umelec aj v súčasnosti spieva obdivuhodne, o čom sa presvedčil pri vzhliadnutí galavečera nazvanom Plácido Domingo - 50 rokov v Arena di Verona, v ktorom sa predstavil v troch Verdiho operách Nabucco, Simon Boccanegra a Macbeth. Úcta a obdiv však boli obojstranné, pretože aj Plácido Domingo povedal o Petrovi Dvorskom, že je „fantastický tenor“.

José Plácido Domingo Embil sa narodil 21. januára 1941 v Madride. Jeho rodičia boli poprednými spevákmi španielskeho typu operiet - zarzuela. Keď mal osem rokov, presťahoval sa spolu s rodičmi do Mexika, kde vyštudoval dirigovanie a hru na klavíri. Prakticky súbežne začal zbierať prvé skúsenosti účinkovaním v zarzuelách.

Po prvých vystúpeniach v mexickom Monterrey a americkom Dallase začal v roku 1959 účinkovať v mexickom Národnom divadle v Ciudad de México.

Dlhodobý angažmán získal v Izraelskej opere v Tel Avive, kde pôsobil v rokoch 1962 až 1965. Hneď po jeho skončení debutoval v Newyorskej mestskej opere (New York City Opera). Pred plánovanou úlohou Dona José v opere Carmen od Georgesa Bizeta stihol ešte záskok za indisponovaného sólistu v Pucciniho Madame Butterfly.

V roku 1968 debutoval v newyorskej Metropolitnej opere v úlohe saského grófa Maurizia v opere Adriana Lecouvreur od Francesca Cilea. V jednom z najprestížnejších operných domov napokon spieval Plácido Domingo 51 rokov a stal sa tiež jedným z najžiadanejších i najslávnejších sólistov na všetkých popredných operných scénach celého sveta.

Ešte na vrchole speváckej kariéry sa vrátil k vyštudovanej profesii dirigenta. Dirigoval viac ako päťsto predstavení a symfonických koncertov napríklad s Metropolitnou operou, operou Los Angeles, Chicagskou symfóniou, Viedenskou štátnou operou, Viedenskými filharmonikmi, Berlínskymi filharmonikmi a mnohými ďalšími.

V rokoch 1996 až 2011 bol umeleckým riaditeľom Washingtonskej národnej opery a od roku 2003 stál na čele opery v Los Angeles. Začiatkom októbra 2019 Plácido Domingo, ktorý čelil obvineniam zo sexuálneho obťažovania, z tohto postu odstúpil. Vo vyhlásení uviedol, že obvinenia v médiách vytvorili atmosféru, ktorá mu neumožňovala ďalej slúžiť tejto opernej spoločnosti a bude pokračovať v úsilí očistiť svoje meno. Všetky obvinenia poprel a povedal, že sú „hlboko sužujúce a vo svojej formulácii nepresné“.

Obrovskú popularitu priniesla Plácidovi Domingovi účasť vo hviezdnej zostave Troch tenorov – spoločne s José Carrerasom a dnes už nebohým Lucianom Pavarottim. Veľké trio vypredávalo v deväťdesiatych rokoch štadióny s pop-operným programom. Spoločne zaspievali aj v predvečer finále futbalových majstrovstiev sveta v roku 1990 v Ríme, čím založili tradíciu takýchto koncertov.

Plácido Domingo koncertoval v roku 2010 tiež v bratislavskej Inchebe spolu so svojim synom, interpretom populárnych evergreenov a skladateľom Plácidom Domingom mladším. Na Slovensko sa vrátil v decembri 2012, tentoraz ako divák. Prišiel si pozrieť koncert Dominga juniora, ktorý účinkoval v Slovenskom rozhlase spoločne so Zuzanou Martinsen v rámci projektu Con amore.

Držiteľovi dvanástich cien Grammy, žijúcej legende Plácidovi Domingovi patrí od roku 1993 aj hviezda na hollywoodskom Chodníku slávy.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Gérard Depardieu bol obvinený zo znásilnenia mladej herečky

Gérard Depardieu bol obvinený zo znásilnenia mladej herečky

19:50 23.02.2021Kultúra

K znásilneniu malo dôjsť počas skúšky pre divadelné predstavenie.

Na Jána a Martinu budú spomínať aj na on-line koncerte Memento

Na Jána a Martinu budú spomínať aj na on-line koncerte Memento

8:32 21.02.2021Kultúra

Medzinárodný festival komornej hudby Konvergencie pripravil na nedeľu on-line koncert Memento venovaný Jánovi Kuciakovi a Martine Kušnírovej.

Robo Opatovský: Reštart kultúry môže trvať aj niekoľko rokov

Robo Opatovský: Reštart kultúry môže trvať aj niekoľko rokov

8:45 07.02.2021Kultúra

Aj Robo Opatovský využíva koronakrízu ako inšpiráciu pri tvorbe nových piesní.

Začínal s Genesis, úspech mal aj ako sólista. Phil Collins dnes slávi sedemdesiatku

Začínal s Genesis, úspech mal aj ako sólista. Phil Collins dnes slávi sedemdesiatku

8:45 30.01.2021Kultúra

Spevák, skladateľ, hráč na bicích aj klávesových nástrojoch a gitare Phil Collins oslávi v sobotu 30. januára svoje 70. narodeniny. Na svetovej hudobnej scéne získal úspech so skupinou Genesis aj ako sólový interpret.

V seriáli M.A.S.H. stvárnil chirurga Hawkeyeho Pierca. Alan Alda dnes slávi narodeniny

V seriáli M.A.S.H. stvárnil chirurga Hawkeyeho Pierca. Alan Alda dnes slávi narodeniny

6:32 28.01.2021Kultúra

Americký herec, scenárista a režisér Alan Alda, držiteľ viacerých Zlatých glóbusov a cien Emmy, bude mať vo štvrtok 28. januára 85 rokov.