• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 27.2.2021Meniny má Alexander
Bratislava

10 nezvyčajných tipov, ktoré vám pomôžu rýchlo zaspať: Číslo 10 si zamilujete!

  • 21:11 24.01.2021
  • Bratislava
10 nezvyčajných tipov, ktoré vám pomôžu rýchlo zaspať: Číslo 10 si zamilujete!

Ak na vašu nespavosť nezaberajú recepty starých mám, vyskúšajte menej tradičné tipy a triky.

Všetci sme už počuli o „zaručených“ babských receptoch na spánok. Ak u vás ale nezaberá pitie teplého mlieka s medom, jedenie maku alebo počítanie ovečiek, určite vás osloví niektorý z týchto menej tradičných trikov na rýchle zaspanie.

1. Udržujte nohy v teple, nebojte sa ponožiek

Ak organizmus vynakladá všetku energiu na to, aby zahrial časť tela, ktorá je chladná, nečudujte sa, že vám nedovolí zaspať. Minimalizujte toto riziko aspoň tým, že si pred spaním nasadíte ponožky. Mozog tak rýchlo získa signál, že telu nič nechýba a môže spať.

2. Naťahujte prsty na nohách

Keď už máte nohy v teple, vyskúšajte menšie cvičenie s prstami. Striedavo ich stláčajte a uvoľňujte, raz na jednej nohe, potom na druhej. Stlačte prsty na oboch nohách 10-krát a potom skúste zaspať.

Tento cvik po chvíli uvoľní všetky svaly tela, a vám sa tak bude dariť rýchlejšie zaspať. Môžete ho aplikovať aj na ďalšie časti – napríklad striedavo zatínajte a uvoľňujte päste.

3. Skúste nezaspať

Ak vás trápi nespavosť, riešenie je jednoduché: premôžte sa a zo všetkých síl sa snažte nezaspať. Že to nedáva zmysel? Štúdia z roku 2012 vysvetľuje, že ak mozgu prikážete, aby vás hneď nepriviedol k spánku, zachová sa presne naopak. V odbornej praxi sa tento postup nazýva obrátená psychológia. Jednoducho si ľahnite do postele a opakujte si, že nechcete zaspať.

4. Zrekapitulujte si deň odzadu

Ďalší kúsok z ponuky obrátenej psychológie radí zamerať sa na udalosti z dňa v opačnom poradí – teda od večera do rána. Pri premýšľaní nad tým, čo ste robili, nevynechajte ani tie najobyčajnejšie veci, ako dochádzanie do práce, obliekanie sa, umývanie zubov a podobne.

Cieľom tejto techniky je upokojiť telo aj myseľ a zbaviť sa starostí, ktoré vám bránia v spánku.

5. Rátajte nádychy a výdychy

Rátanie ovečiek už dávno vyšlo z módy. Skúste namiesto toho počítať svoje nádychy a výdychy. O metóde 4-7-8 sme už v minulosti písali, preto tento bod nebudeme podrobnejšie rozoberať. Všetko potrebné si môžete prečítať → TU.

6. Umyte si tvár studenou vodou

To, čo väčšinou robíme ráno po prebudení, by sa dalo aplikovať aj ako kúra na nespavosť. Opláchnutie tváre studenou vodou spúšťa takzvaný potápačský reflex cicavcov, ktorý vedie k spomaleniu srdcového tepu a zníženiu tlaku, čo sú ideálne podmienky pre rýchle zaspanie.

7. Zahrajte sa na včelu

Nie, nemusíte sa snažiť lietať ani zbierať peľ. Podstatou hry na včelu je ľahnúť si do postele, a pri každom výdychu vydávať zvuk podobný bzučaniu. Keďže mozog začne podvedome vnímať zvuk, ktorý vydávate pri dýchaní, podarí sa vám rýchlo sa zbaviť negatívnych myšlienok a emócií.

Pozitívne myšlienky pred spaním sú dôležité preto, že pomáhajú pri produkcii serotonínu, známeho aj ako hormón šťastia. Serotonín je tiež jednou z podmienok na tvorbu melatonínu, ktorý nám pomáha so zdravým spánkom.

8. Uložte si pod kolená vankúš

Vankúš nepatrí len pod hlavu! Pri zaspávaní vám pomôže aj vtedy, keď si ho uložíte pod kolená. Takýmto spôsobom dosiahnete uvoľnenie chrbtice a podporíte jej prirodzenú líniu. Ak ste zvyknutí spávať na boku, uložte si vankúš medzi kolená. Opäť si tým pomôžete vyrovnať chrbticu.

9. Raňajky na večeru

Jedlá, ktoré zvyčajne slúžia ako raňajky, sú skvelým nástrojom na zaspanie. Pred spaním by sme tak mali jesť napríklad banány s obsahom draslíka a horčíka – to sú základné prvky, ktoré pomáhajú uvoľniť svalstvo a rýchlejšie zaspať.

Aj mandle poslúžia ako skvelý doplnok pred spaním, pretože prirodzene spomaľujú tep srdca. Vyhýbať by sme sa mali pikantným a mastným jedlám, ktoré sú ťažko stráviteľné.

10. Dajte si nízkotučný syr

Nízkotučné syry sú bohaté na tryptofán, ktorý skvalitňuje spánok. Ideálnym „zákuskom“ pred spaním je napríklad cottage cheese s porciou ovocia alebo medu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, brightside.me, ncbi.nlm.nih.gov
Najnovšie v kategóriiViac článkov
5 nečakaných príznakov rakoviny, ktoré často ignorujeme

5 nečakaných príznakov rakoviny, ktoré často ignorujeme

DNES - 20:42Zdravie

Príznaky rakoviny sa v raných štádiách ochorenia identifikujú len ťažko. Zhubné ochorenie sa ale zozačiatku prejavuje aj nečakanými spôsobmi, ktoré hneď nemusia vyvolať podozrenie.

Stále nemáte pravidelný spánkový režim? O tomto následku sa doteraz nehovorilo

Stále nemáte pravidelný spánkový režim? O tomto následku sa doteraz nehovorilo

DNES - 20:11Zdravie

Dodržiavanie pravidelného spánkového režimu v mnohých ohľadoch pomáha udržiavať zdravie. Nové zistenie poukazuje na ďalšiu nepríjemnosť, ktorú riskujú ľudia, ktorí zdravý spánok zanedbávajú.

5 dôvodov, prečo javorový sirup nesmie chýbať vo vašich raňajkách

5 dôvodov, prečo javorový sirup nesmie chýbať vo vašich raňajkách

DNES - 8:04Zdravie

Skvelý pre srdce aj imunitu. Zistite, čo všetko získate pravidelnou konzumáciou javorového sirupu.

Ako znížiť riziko depresie: Toto musíte zahrnúť do svojej stravy

Ako znížiť riziko depresie: Toto musíte zahrnúť do svojej stravy

8:36 23.02.2021Zdravie

Zmena jedálnička pomáha znížiť riziko depresie. Istú úlohu však môže zohrávať aj vek.

Kedy nejde len o bežné pálenie záhy? Tieto príznaky prezrádzajú smrteľné nebezpečenstvo

Kedy nejde len o bežné pálenie záhy? Tieto príznaky prezrádzajú smrteľné nebezpečenstvo

20:09 22.02.2021Zdravie

S pálením záhy sa z času na čas stretne každý z nás. V prípade, že ide o pretrvávajúci problém, treba sa mať na pozore. Jeho prítomnosť totiž môže signalizovať čosi horšie.