• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 27.2.2021Meniny má Alexander
Bratislava

Šírenie koronavírusu: Rozprávanie je rovnako rizikové ako kašeľ

  • 20:42 20.01.2021
  • Anglicko
Šírenie koronavírusu: Rozprávanie je rovnako rizikové ako kašeľ

Drobné aerosóly s vírusom, ktoré sa uvoľnia pri hovorení, pretrvávajú vo vzduchu dlhšie ako väčšie kvapôčky z kašľa.

V prípade šírenia nového koronavírusu môže byť aj rozhovor rovnako nebezpečný ako kašeľ. Potvrdil to nedávny výskum publikovaný v akademickom žurnále Proceedings of the Royal Society A.

Covid-19 sa šíri prostredníctvom kvapôčok obsahujúcich vírusy, ktoré sú vylučované, keď infikovaná osoba dýcha, hovorí alebo kašle. Podľa odborníkov je to dôvod, prečo sa koronavírus šíri ľahšie v interiéroch.

Zatiaľ čo veľké kvapôčky padajú na zem na krátke vzdialenosti, malé kvapôčky, známe ako aerosóly, môžu prenášať vírus na vzdialenosti väčšie ako dva metre a vo vzduchu môžu pretrvávať.

Teraz odborníci vyvinuli modely na preskúmanie rizika, ktoré predstavujú veľké kvapôčky a aerosóly. Ich výsledky naznačujú, že trvá len pár sekúnd, kým vylúčené častice prejdú na vzdialenosť viac ako dva metre.

Dôležité sú rúška a vetranie

„Potrebujete masky, musíte sa dištancovať a potrebujete dobré vetranie, aby sa tieto častice nehromadili vo vnútornom priestore a boli bezpečne odstránené,“ uviedol spoluautor štúdie Pedro Magalhães de Oliveira, odborník na mechaniku tekutín na University of Cambridge.

V štúdii vedci uviedli, ako zostavili modely, ktoré zohľadňujú veľkosť kvapôčok s vírusom pri hovorení a kašľaní, ako aj faktory vrátane zloženia kvapiek a čas potrebný na to, aby sa usadili.

Tím dospel k záveru, že nie je bezpečné stáť bez rúška na dva metre od infikovanej osoby, ktorá hovorí alebo kašle, pričom obe situácie predstavovali riziko infekcie.

Tím dodáva, že aerosól, ktorý zanechala infikovaná osoba hodinu po tom, čo rozprávala po dobu 30 sekúnd, obsahuje oveľa viac vírusu ako po jednom kašli. V malých priestoroch a bez ventilácie by to mohlo stačiť na vyvolanie infekcie.

Častice z rozprávania pretrvávajú vo vzduchu dlhšie

„Hovorenie je veľmi dôležitý problém, ktorý je potrebné vziať do úvahy, pretože produkuje oveľa jemnejšie častice (ako kašeľ),“ uviedol de Oliveira. Tieto častice alebo aerosól môže podľa neho pretrvávať viac ako hodinu v množstve, ktoré je dostatočné na vyvolanie choroby.

To, či ľudia dostanú Covid, však podľa neho závisí od toho, koľko aerosólu vdýchnu. To ovplyvňujú viaceré faktory vrátane toho, či majú rúška, či sú v interiéri, aká je úroveň vetrania a vzdialenosť medzi ľuďmi.

Tím použil svoju prácu na vývoji online kalkulačky s názvom Airborne.cam, ktorá používateľom umožňuje preskúmať ich riziko infikovania v interiéri iba pomocou vzduchových častíc.

Podľa tohto nástroja vedie jedna hodina v obchode s rozlohou 250 m2 (s maximálnou kapacitou 50 osôb a ventiláciou na rovnakej úrovni ako kancelárie) k tomu, že u jedinca je odhadovaná pravdepodobnosť infekcie koronavírusom približne 8%, ak sa v obchode nachádza 5 infikovaných osôb a žiadna nemá rúško.

Ak sa zlepší ventilácia tak, že sa vzduch obnovuje päťkrát za hodinu, nie trikrát, je možné toto riziko znížiť na menej ako 2%. Podobný pokles je možné dosiahnuť, ak majú všetci nasadené trojvrstvové rúška.

Zatiaľ čo riziká infekcie sú iba teoretickými odhadmi a nie sú špecifické pre nové mutácie koronavírusu, tím uviedol, že tento nástroj môže pomôcť preskúmať spôsoby, ako zostať v bezpečí v rôznych scenároch.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, royalsocietypublishing.org, airborne.cam/
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Covidom sa nakazí celá rodina, ale priebeh je u každého iný. Ako je to možné?

Covidom sa nakazí celá rodina, ale priebeh je u každého iný. Ako je to možné?

DNES - 19:36Veda

Jeden člen rodiny má „šťastie“ len na bolesť hlavy a upchatý nos. Iný zas musí týždeň preležať v posteli. Prečo sa priebeh ochorenia COVID-19 v jednej domácnosti tak líši?

Ako dlho vydrží koronavírus na oblečení? Nové zistenia nikoho nepotešia

Ako dlho vydrží koronavírus na oblečení? Nové zistenia nikoho nepotešia

19:02 25.02.2021Veda

Prelomové zistenie vystavuje riziku najmä zamestnancov v prvej línii boja proti COVID-19.

Ľudia, ktorí nosia okuliare, majú trojnásobne nižšie riziko nákazy koronavírusom

Ľudia, ktorí nosia okuliare, majú trojnásobne nižšie riziko nákazy koronavírusom

20:51 24.02.2021Veda

Ak chcete znížiť riziko nákazy novým koronavírusom, dajte si okuliare.

Bitcoin spotrebuje ročne viac elektriny ako celá Argentína

Bitcoin spotrebuje ročne viac elektriny ako celá Argentína

15:22 21.02.2021Veda

Bitcoin spotrebuje ročne viac elektriny ako celá Argentína, vyplýva z analýzy University of Cambridge.

3 znaky, ktoré majú spoločné „superprenášači“ koronavírusu

3 znaky, ktoré majú spoločné „superprenášači“ koronavírusu

21:44 15.02.2021Veda

Už dlhšie vieme, že niektorí ľudia roznášajú vírus SARS-CoV-2 rýchlejšie ako iní. Vedcom sa dnes podarilo charakterizovať tri faktory, ktoré identifikujú každého „superprenášača“.