• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 27.2.2021Meniny má Alexander
Bratislava

Na čo sa pripraviť po hospitalizácii na COVID-19? S týmto sa pacienti stretávajú po liečbe

  • 17:51 23.01.2021
  • Wu-chan
Na čo sa pripraviť po hospitalizácii na COVID-19? S týmto sa pacienti stretávajú po liečbe

Pacienti, ktorí boli kvôli ochoreniu COVID-19 hospitalizovaní, znášajú príznaky najťažšie. Problémy však neprestávajú ani po prepustení z nemocničnej starostlivosti.

Medzi základné a najčastejšie sa vyskytujúce príznaky ochorenia COVID-19 patrí horúčka, suchý a neutíchajúci kašeľ a celková slabosť a únava. K týmto sa môžu pridať aj príznaky v podobe tráviacich ťažkostí či straty čuchu a chute.

Je vo všeobecnosti známe, že ochorením sú najviac ohrození starší ľudia a pacienti s ochoreniami dýchacích ciest, či ľudia so zníženou imunitou. Práve oni tvoria podstatnú časť z tých, ktorých po nakazení musia hospitalizovať.

Viac ako rok po vypuknutí pandémie v jej kolíske, čínskom meste Wu-chan, sa prvýkrát objavujú náznaky, že život po hospitalizácii sa u mnohých pacientov ešte dlho nevracia do normálu.

Štúdia zverejnená v prestížnom žurnále The Lancet vysvetľuje, že až 76 percent zo sledovaných pacientov hospitalizovaných vo Wu-chane udáva pretrvávajúce príznaky ochorenia COVID-19 aj 6 mesiacov po prepustení z nemocnice.

„Dlhý COVID“

Celý svet už dôkladne pozná okamžité prejavy koronavírusu, ktoré sme spomenuli vyššie. Keďže ide o pomerne „mladé“ ochorenie, len málo sa vie o dlhotrvajúcich príznakoch. Čoraz viac štúdií sa nimi ale začína zaoberať, a dáva tak priestor na vyniknutie slovného spojenia „dlhý COVID“.

S príznakmi ochorenia aj po vyliečení sa nestretávajú len nemocniční pacienti. Mnoho ľudí uvádza, že aj niekoľko mesiacov po zotavení pociťujú slabosť, bolesti svalov a hrude, búšenie srdca, tvoria sa im vyrážky a kašľú.

Vyše 1700 pacientov

Štúdia zverejnená v The Lancet pozorovala 1733 pacientov, ktorých prepustili z nemocnice vo Wu-chane v čase od 7. januára do 29. mája 2020 po tom, ako sa vyliečili z ochorenia COVID-19.

Pacienti sa približne 186 dní po prepustení dostavili na lekársku kontrolu, v rámci ktorej každý z nich lekárom oznámil, ktoré príznaky ochorenia uňho stále pretrvávajú. Podrobili sa tiež laboratórnym testom, prehliadke a 6-minútovému testu na kráčanie.

349 z vyliečených pacientov po polroku absolvovalo aj pľúcne vyšetrenie a 94 ďalších, ktorých počas najkritickejšej fázy ochorenia testovali na prítomnosť protilátok, opäť podstúpilo toto testovanie.

Problémy so spánkom, obličkami i psychikou

U 76 percent pacientov sa potvrdilo pretrvávanie aspoň jedného príznaku COVID-19 po niekoľkých mesiacoch od stanovenia diagnózy. Najčastejšie pritom išlo o slabosť, ktorá stále postihovala 63 percent vyliečených. 26 percent z nich sa sťažovalo na ťažkosti so spánkom a 23 percent udávalo úzkosť a depresiu.

Testovanie pľúc zas poukázalo na to, že ich funkčnosť po liečbe závisí od počiatočného stavu počas nákazy. 56 percent z tých, ktorí sa pri pobyte v nemocnici liečili pomocou pľúcnej ventilácie, malo pri kontrolnej prehliadke ťažkosti s prúdením kyslíka v krvi, čo sa tiež týkalo 22 percent tých, ktorí nepotrebovali pomoc pľúcnej ventilácie.

Negatívne následky COVID-u potvrdil aj test kráčania. 29 percent pacientov na ventilácii po polroku podávalo nižšie ako priemerné výkony, zatiaľ čo z pacientov bez ventilácie tento následok postihol 24 percent.

Je zaujímavé, že u „covidových“ pacientov sa po prepustení z nemocnice vyskytli aj problémy s obličkami. Z 822 sledovaných u 13 percent zistili zhoršenú funkciu obličiek v porovnaní s obdobím, ktoré strávili v nemocnici.

U pacientov po polroku zistili aj pokles prítomných protilátok na vírus SARS-CoV-2 v organizme.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, elsevier.com, medicalnewstoday.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
5 nečakaných príznakov rakoviny, ktoré často ignorujeme

5 nečakaných príznakov rakoviny, ktoré často ignorujeme

DNES - 20:42Zdravie

Príznaky rakoviny sa v raných štádiách ochorenia identifikujú len ťažko. Zhubné ochorenie sa ale zozačiatku prejavuje aj nečakanými spôsobmi, ktoré hneď nemusia vyvolať podozrenie.

Stále nemáte pravidelný spánkový režim? O tomto následku sa doteraz nehovorilo

Stále nemáte pravidelný spánkový režim? O tomto následku sa doteraz nehovorilo

DNES - 20:11Zdravie

Dodržiavanie pravidelného spánkového režimu v mnohých ohľadoch pomáha udržiavať zdravie. Nové zistenie poukazuje na ďalšiu nepríjemnosť, ktorú riskujú ľudia, ktorí zdravý spánok zanedbávajú.

5 dôvodov, prečo javorový sirup nesmie chýbať vo vašich raňajkách

5 dôvodov, prečo javorový sirup nesmie chýbať vo vašich raňajkách

DNES - 8:04Zdravie

Skvelý pre srdce aj imunitu. Zistite, čo všetko získate pravidelnou konzumáciou javorového sirupu.

Ako znížiť riziko depresie: Toto musíte zahrnúť do svojej stravy

Ako znížiť riziko depresie: Toto musíte zahrnúť do svojej stravy

8:36 23.02.2021Zdravie

Zmena jedálnička pomáha znížiť riziko depresie. Istú úlohu však môže zohrávať aj vek.

Kedy nejde len o bežné pálenie záhy? Tieto príznaky prezrádzajú smrteľné nebezpečenstvo

Kedy nejde len o bežné pálenie záhy? Tieto príznaky prezrádzajú smrteľné nebezpečenstvo

20:09 22.02.2021Zdravie

S pálením záhy sa z času na čas stretne každý z nás. V prípade, že ide o pretrvávajúci problém, treba sa mať na pozore. Jeho prítomnosť totiž môže signalizovať čosi horšie.