• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 20.4.2021Meniny má Marcel
Bratislava

Vedci podporujú očkovanie, odporúčajú nastaviť aj ďalšie opatrenia

  • 15:12 19.01.2021
  • Bratislava
Vedci podporujú očkovanie, odporúčajú nastaviť aj ďalšie opatrenia

Iniciatíva Veda pomáha vyzvala ľudí, aby naďalej zotrvali v prísnom dodržiavaní opatrení na zníženie mobility a kontaktov.

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 čo najväčšieho počtu ľudí a čo najrýchlejšie môže zabrániť ďalším obetiam pandémie nového koronavírusu a ekonomickým stratám. Vo svojom verejnom vyhlásení to uviedla iniciatíva slovenských vedcov a odborníkov Veda pomáha, ktorá zároveň radí nastaviť čo najlepšie ďalšie protiepidemické nástroje.

Iniciatíva odporúča, aby boli čo najskôr zaočkovaní starší ľudia, a to predovšetkým v prostrediach, kde je riziko rýchleho šírenia infekcie medzi takéto skupiny najvyššie (zariadenia sociálnych služieb, nemocnice). „Oni sú najčastejšími obeťami, aj keď ich je v populácii málo a ich prednostné očkovanie tak môže zachrániť množstvo životov a rýchlo odbremeniť nemocnice,“ skonštatovali vedci. Verejnosť ubezpečujú, že vakcíny používané na Slovensku schvaľuje Európska lieková agentúra, ktorá používa spoľahlivé vedecké metódy na posúdenie účinnosti a nežiaducich účinkov vakcín.

Veda pomáha víta snahu vlády hľadať lepšie riešenia v oblasti testovania, upozorňuje však, že novoprijaté opatrenia obsahujú nemalé riziká, ktorým možno predísť použitím účinnejších nástrojov uplatňovaných v zahraničí. „Odporúčame zabezpečiť dostatočne vysokú kapacitu priebežného bezplatného testovania pre obyvateľstvo tak, aby bolo čo najlepšie dostupné pre všetkých, ktorí sa chcú otestovať. Ľudia s príznakmi ochorenia COVID-19 by mali mať možnosť sa otestovať bezodkladne vrátane víkendov a večerných hodín a tí, ktorí prišli do styku s infikovanou osobou alebo potrebujú potvrdenie o negatívnom teste, by mali by mať možnosť sa objednať na vhodný termín vopred,“ skonštatovala iniciatíva.

Akékoľvek testovanie musí byť podľa vedcov a odborníkov spojené s priebežným overovaním parametrov použitých testov, aby sa tak predišlo zbytočným omylom a zníženiu dôvery obyvateľstva k testovaniu. Iniciatíva pripomína ľuďom, že aj keď majú negatívny výsledok testu na ochorenie COVID-19, mali by zostať naďalej obozretní a vyhýbať sa rizikovému správaniu. „V identifikovaných lokálnych ohniskách epidémie a ich bezprostrednom okolí odporúčame vykonať promptné opakované intenzívne testovanie. Ohniská odporúčame identifikovať posilnenými regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva analýzou dát z bežného testovania,“ radí Veda pomáha. V prípade veľmi zlej situácie odporúča testovanie kombinovať s lokálnymi obmedzeniami mobility a prísnou kontrolou.

Pripraviť by sa podľa iniciatívy mala aj trasovacia infraštruktúra regionálnych úradov zdravotníctva tak, aby sa čo najskôr po poklese počtu nových prípadov na únosnú hranicu dokázal opätovne spustiť efektívny systém trasovania a indikácie na testy. Pri trasovaní by sa podľa odborníkov mohli prípadne využívať aj elektronické zdieľané aplikácie tak ako v zahraničí. Za potrebné považujú analyzovať dostupné dáta z testovania a aktívne vyhľadávať lokálne ohniská infekcie.

Školy by sa podľa iniciatívy Veda pomáha mali otvoriť okamžite, ako to situácia umožní. „Považujeme to za najvyššiu dlhodobú prioritu našej spoločnosti po záchrane životov,“ skonštatovali vedci. Otvorené školy si v súčasnej pandemickej situácii vedia predstaviť len v kombinácii s prioritným očkovaním pedagógov a pravidelným testovaním žiakov a zamestnancov škôl. Odporúčajú preto pokračovať v príprave pravidelného testovania v školách.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Šéfovia diplomacie krajín V4 prijali deklaráciu,vyjadrujú solidaritu s krokmi ČR

Šéfovia diplomacie krajín V4 prijali deklaráciu,vyjadrujú solidaritu s krokmi ČR

VČERA - 19:46Domáce

Ministri zahraničných vecí Poľska, Slovenska a Maďarska vyjadrujú solidaritu s nedávno prijatými krokmi Českej republiky.

Bratislava chce vakcíny z iných krajov, kde ostávajú nevyužité

Bratislava chce vakcíny z iných krajov, kde ostávajú nevyužité

VČERA - 19:19Domáce

Bratislavský samosprávny kraj i hlavné mesto žiadajú viac vakcín z lokalít, kde sú nevyužité.

SHMÚ upozorňuje na ochladenie a mrazy

SHMÚ upozorňuje na ochladenie a mrazy

VČERA - 17:13Domáce

Podľa meteorológov sa musíme pripraviť na mrazy.

Korčok: Slovensko bude v súvislosti so situáciou v Česku konať na základe faktov

Korčok: Slovensko bude v súvislosti so situáciou v Česku konať na základe faktov

VČERA - 16:59Domáce

Slovensko bude konať až potom, keď bude mať "na stole" všetky fakty týkajúce sa udalostí v Českej republike.

Zomrela herečka Emília Došeková

Zomrela herečka Emília Došeková

VČERA - 16:50Domáce

Vo veku nedožitých 84 rokov zomrela herečka Emília Došeková. TASR o tom informovalo Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre.