• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 1.3.2021Meniny má Radomír
Bratislava

Členovia Klubu 500 vytvoria predpoklady, aby sa zamestnanci mohli otestovať

  • 17:25 18.01.2021
  • Bratislava
Členovia Klubu 500 vytvoria predpoklady, aby sa zamestnanci mohli otestovať

Členovia Klubu 500 rozumejú požiadavke vlády, ktorá chce mať rozdelených ľudí na pozitívnych a negatívnych.

Členovia Klubu 500 na základe nedeľňajšieho (17. 1.) rozhodnutia vlády vytvoria predpoklady, aby sa zamestnanci a ich rodinní príslušníci mali možnosť sa otestovať. Uviedol to vo vyhlásení Klub 500 k celoplošnému testovaniu.

Nerozumieme však, prečo sa vláda SR zbavuje zodpovednosti a prenáša zodpovednosť na zamestnávateľov vo vzťahu ku kontrole výsledkov testovania a v nadväznosti na výsledky kontroly prijímané sankcie,“ uviedol Klub 500.

Národná rada SR a zároveň aj vláda SR nemôžu prenechať tvorbu právnych predpisov a vyžadovanie ich plnenia žiadnym ani svojim odborným poradným orgánom, ani regionálnym úradom verejného zdravotníctva. V tomto kontexte ani nemožno očakávať, že zamestnávatelia môžu plošne zamedziť svojim zamestnancom v slobode pohybu. To sa môže podľa Klubu 500 stať iba na základe zákona.

Klub 500 je znepokojený, že od 27. januára má vyžadovať od svojich zamestnancov doklad o ich zdravotnom stave ako podmienku vstupu na pracovisko. Klub 500 považuje uvedené opatrenia za zásah do osobnej slobody, ktorý je v rozpore jednak s Ústavou SR, ale aj nariadením EÚ o ochrane osobných údajov.

Podľa Klubu 500 je zarážajúce, že právnici Úradu vlády SR, novovytvorený Úrad podpredsedu vlády SR pre legislatívu a plánovanie, ale aj ministerstvo spravodlivosti tolerujú nerešpektovanie ústavou a zákonom zverených kompetencií príslušným orgánom verejnej moci a „povyšovanie“ uznesenia vlády nad Ústavu SR a nariadenia EÚ. „Očakávali by sme, že vláda SR a jej poradné orgány poučené z doterajšieho vývoja pripravia úpravu práv a povinností občanov v súlade so základným zákonom (Ústavou SR) a medzinárodnými predpismi, ktorými sme viazaní,“ podčiarkol Klub 500.

Členovia Klubu 500 urobia všetko preto, aby zabezpečili výrobu v rámci možností, aby zabezpečili mzdy pre svojich zamestnancov a nebudú si brať vzor z Národnej rady SR, ktorá umožnila prítomnosť na pracovisku aj poslancom pozitívnych na ochorenie COVID-19.

Očakávali by sme tiež, že vláda SR a jej poradné orgány vrátane konzília odborníkov po takmer roku od vypuknutia krízy pripravia preventívne odporúčania pre zdravých ľudí vo vzťahu k posilňovaniu svojej imunity, ale aj odporúčania voči pozitívnym, akým spôsobom bojovať proti chorobe, aké lieky a podporné prostriedky by mali užívať. Len pasívna rezistencia v karanténe ich nevylieči,“ poznamenal Klub 500.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
ZMOS: Niektorí členovia vlády ani po roku neakceptujú, že samospráva nie je rival

ZMOS: Niektorí členovia vlády ani po roku neakceptujú, že samospráva nie je rival

DNES - 10:24Ekonomické

Niektorí členovia vládneho kabinetu ani po roku svojho pôsobenia v exekutíve neakceptujú, že miestna územná samospráva nie je súperom vlády, ale chce byť partnerom štátu.

Výrobca plastovej obuvi Crocs zaznamenal vlani rekordné tržby

Výrobca plastovej obuvi Crocs zaznamenal vlani rekordné tržby

VČERA - 18:25Ekonomické

Americký výrobca obuvi Crocs oznámil za 4. kvartál minulého roka rekordné tržby a rekord vykázala spoločnosť aj za celý rok 2020.

Vláda má rokovať o opatreniach, ktoré vzišli zo stretnutia s odborníkmi

Vláda má rokovať o opatreniach, ktoré vzišli zo stretnutia s odborníkmi

VČERA - 15:28Ekonomické

Vláda SR má v nedeľu popoludní od 16.00 h online rokovať o opatreniach, ktoré vzišli z rokovania odborníkov s premiérom Igorom Matovičom (OĽANO).

Krajniak chce vo vláde napĺňať program, podľa Blanára vláda zlyháva

Krajniak chce vo vláde napĺňať program, podľa Blanára vláda zlyháva

VČERA - 14:21Ekonomické

Minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) tvrdí, že do vlády išlo hnutie Sme rodina preto, aby presadilo svoj volebný program.

Krajniak: Pracujúci ľudia v karanténe by mohli byť finančne odškodnení

Krajniak: Pracujúci ľudia v karanténe by mohli byť finančne odškodnení

VČERA - 12:53Ekonomické

Uviedol to minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) v nedeľnej diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.