• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 8.3.2021Meniny má Alan(a)
Bratislava

Infarkt sa dá predpovedať aj niekoľko rokov vopred. Riziko odhalí röntgenové vyšetrenie

  • 19:39 17.01.2021
  • JOONDALUP
Infarkt sa dá predpovedať aj niekoľko rokov vopred. Riziko odhalí röntgenové vyšetrenie

Infarkt sa môže javiť ako náhla a nepredvídateľná udalosť, no základné príčiny je možné pozorovať veľmi dlho pred prvým srdcovým zlyhaním.

Lekári teraz zistili, že existuje spôsob, ako predpovedať infarkt roky vopred, pomocou jednoduchého röntgenového vyšetrenia.

Vedci z Edith Cowan University v Austrálii tvrdia, že ľudia s vysokou hladinou vápnika v aorte - hlavnej tepne prenášajúcej krv zo srdca do tela - majú až štyrikrát vyššiu pravdepodobnosť, že utrpia infarkt.

Nové zistenia ponúkajú nádej na presnejší skríning kardiovaskulárnych chorôb, ktoré sú najčastejšou príčinou úmrtia na svete. Hlavný autor štúdie Josh Lewis vo vyhlásení uviedol:

„Srdcové choroby sú často tichým zabijakom, pretože mnoho ľudí nevie, že sú ohrození, alebo že majú včasné varovné príznaky, ako je napríklad kalcifikácia brušnej alebo koronárnej tepny. Brušná aorta je jedným z prvých miest, kde môže dôjsť k hromadeniu vápnika v tepnách - dokonca aj pred srdcom. Ak to zachytíme včas, môžeme zasiahnuť a zaviesť zmeny v životnom štýle a liečbu, aby sme zabránili ďalšiemu zhoršovaniu stavu.“

Skenovanie tvorby vápnika

Neinvazívne zobrazovacie nástroje, ako sú CT (počítačová tomografia), môžu vytvárať podrobné prierezové obrazy orgánov a tkanív vrátane aorty. Aorta môže stuhnúť, keď sa v jej stenách zhromažďuje vápnik, čo vedie k zástave srdca. Vedci tento stav nazývajú kalcifikácia brušnej aorty (KBA) a môže tiež spôsobiť mozgové príhody.

Analýza údajov z 52 štúdií z celého sveta ukazuje, že KBA dvoj až štvornásobne zvyšuje riziko srdcových príhod. Štúdia tiež zistila, že čím je ukladanie vápnika rozsiahlejšie, tým väčšie je nebezpečenstvo. Toto riziko platí najmä pre ľudí trpiacich chronickým ochorením obličiek.

Medzi faktory, ktoré prispievajú ku kalcifikácii tepien, patrí nezdravá strava, sedavý životný štýl, fajčenie a genetika. Profesor Lewis dúfa, že nové zistenia budú viesť k tomu, že viac ľudí pochopí svoje vlastné riziko srdcového infarktu alebo mozgovej príhody:

„Kalcifikácia brušnej aorty sa často zachytí náhodne pri mnohých rutinných testoch, ako sú napríklad vyšetrenia chrbtice prístrojmi na meranie na hustoty kostí alebo röntgenové vyšetrenia, a teraz máme oveľa lepšiu predstavu o prognóze týchto ľudí, keď je viditeľná. To môže znamenať včasné varovanie lekárov, že musia vyšetriť a vyhodnotiť riziko srdcového infarktu alebo mozgovej príhody u pacienta. Nakoniec, ak dokážeme tento stav identifikovať skôr, ľudia môžu urobiť zmeny v životnom štýle a zahájiť preventívnu liečbu skôr, čo by v budúcnosti mohlo potenciálne zachrániť mnoho životov.“

Sľubný začiatok predpovedania infarktu

Štúdia publikovaná v časopise Journal of the American Heart Association nadväzuje na nedávny výskum KBA, ktorý využíval denzitometriu a umelú inteligenciu. Amanda Buttery z National Heart Foundation of Australia dodala:

„Vedci zistili, že dôkazy o kalcifikácii brušnej aorty u pacientov bez známeho kardiovaskulárneho ochorenia môžu naznačovať, že je potrebné komplexnejšie posúdenie kardiovaskulárneho rizika, vrátane testov krvného tlaku a cholesterolu alebo kontroly stavu srdca. Zistenia sú sľubné a Heart Foundation by rada videla ďalší výskum v tejto oblasti."

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, ahajournals.org, ecu.edu.au
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bezproblémové chudnutie: Tento typ stravy prirodzene zastaví prejedanie

Bezproblémové chudnutie: Tento typ stravy prirodzene zastaví prejedanie

VČERA - 19:35Zdravie

Vďaka správnej strave je možné zabrániť nadmernému príjmu kalórií bez väčšej námahy.

6 vecí, ktoré ovplyvňujú hladinu vitamínu D v tele

6 vecí, ktoré ovplyvňujú hladinu vitamínu D v tele

VČERA - 7:54Zdravie

Univerzálny vitamín D, ktorý ako doplnok pomáha najmä počas zimných mesiacov, nevplýva na každého rovnako. Predtým, ako po ňom siahnete, zvážte týchto 6 dôležitých faktov.

Našli ste si na vankúšoch či perinách žlté fľaky? Čím skôr ich vymeňte za nové!

Našli ste si na vankúšoch či perinách žlté fľaky? Čím skôr ich vymeňte za nové!

20:40 06.03.2021Zdravie

Ak pri prezliekaní posteľnej bielizne natrafíte na žlté fľaky na vankúšoch a perinách, neriskujte a kúpte nové.

Zvýšený zápal v tele: Dajte si pozor na tieto typy reakcií

Zvýšený zápal v tele: Dajte si pozor na tieto typy reakcií

20:09 06.03.2021Zdravie

Dôležitejšia je reakcia na stres, ako stres samotný.

Brezová voda: Zázrak z lesa nadupaný vitamínmi. S čím všetkým vám pomôže?

Brezová voda: Zázrak z lesa nadupaný vitamínmi. S čím všetkým vám pomôže?

19:36 06.03.2021Zdravie

V severnej Európe a Číne ide o tradičný nápoj vychvaľovaný pre značné účinky na zdravie. Čo všetko ponúka brezová voda?