• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 19.1.2021Meniny má Drahomíra, Mário
Bratislava

Dostál upozornil na chyby pri skrátených legislatívnych konaniach

  • 17:39 14.01.2021
  • Bratislava
Dostál upozornil na chyby pri skrátených legislatívnych konaniach

Poslanec Národnej rady (NR) SR Ondrej Dostál (SaS) v pléne Národnej rady (NR) SR upozornil na chyby, ktoré sa stávajú pri skrátených legislatívnych konaniach.

Ocenil by, keby mali poslanci viac času na preštudovanie si návrhov a tiež na prípravu prípadných pozmeňujúcich návrhov. V súvislosti s vládnym balíkom zmien týkajúcich sa druhej vlny pandémie hovorí o "superskrátenom legislatívnom konaní". Pýta sa, či je takýto zákon potrebný prijímať takto rýchlo a či je primeraná navrhovaná pokuta 10.000 eur pri porušení poradovníka na očkovanie proti ochoreniu COVID-19.

Dostál poznamenal, že spolu s Jurajom Šeligom (Za ľudí) pripravili pozmeňujúci návrh, ktorý má upraviť oblasť sankcií pri očkovaní. Ten napokon podľa jeho slov museli stiahnuť, lebo obsahoval chybu, a tak predložili nový. Podotkol, že aj to je dôkaz, že pri skrátených konaniach dochádza k chybám.

V súvislosti s vládnym návrhom sa pýta, či by nebolo lepšie kontrolovať dodržiavanie poradia pri očkovaní namiesto toho, aby sa hneď nemocnice pokutovali. Namieta pôvodné znenie návrhu, že pokutovať sa má nedodržanie podmienok očkovania proti ochoreniu COVID-19, zverejnené na webovom sídle ministerstva zdravotníctva. Zdôraznil, že ak treba za niečo pokutovať, malo by to byť jasne stanovené právnym predpisom, ktorý bude aj zverejnený v Zbierke zákonov. Tu sa podľa neho predpokladá, že ľudia vedia, čo predpis obsahuje. Toto má upraviť pozmeňujúci návrh, ktorý predložili.

Pôvodný pozmeňujúci návrh rovnako ako Dostál stiahla a nahradila novým aj Jarmila Halgašová (SaS). V pléne uviedla, že po diskusii s legislatívcami rovnako našli v návrhu chybu. Deklarovala, že všetko, čo sa týkalo kritickej infraštruktúry, naďalej platí. Navrhuje doplniť sektor pôdohospodárstva medzi sektory kritickej infraštruktúry.

Rýchly proces predloženia a schvaľovania návrhu namietali aj viacerí opoziční poslanci. Miroslav Suja (ĽSNS) podotkol, že keď už koaliční poslanci hovoria o nedostatku času na naštudovanie si zákona, čo majú povedať oni v opozícii. Opoziční poslanci by uvítali, keby mali dostatok priestoru na oboznámenie sa nielen so zákonom, ale aj s pozmeňujúcimi návrhmi.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Smer chce iniciovať mimoriadnu schôdzu o vyhlásení referenda

Smer chce iniciovať mimoriadnu schôdzu o vyhlásení referenda

DNES - 15:57Domáce

Na riadnej schôdzi poslanci Smeru-SD podporia návrh ústavného zákona o skrátení volebného obdobia NR SR, ktorý predložil Peter Pellegrini.

Košičania sa objednávajú na očkovanie, termíny však nedodržujú

Košičania sa objednávajú na očkovanie, termíny však nedodržujú

DNES - 15:37Domáce

Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura prosí ľudí, aby dodržiavali objednanie sa na očkovanie.

Niektorí pacienti by mohli dostať výnimku z testovania

Niektorí pacienti by mohli dostať výnimku z testovania

DNES - 15:23Domáce

Ohrozená skupina pacientov by od hlavného hygienika mohla získať výnimku z celoplošného testovania.

V Púchove si celoplošné testovanie po dvoch týždňoch zopakujú

V Púchove si celoplošné testovanie po dvoch týždňoch zopakujú

DNES - 15:22Domáce

Mesto Púchov si na základe vládneho rozhodnutia po dvoch týždňoch zopakuje celoplošné antigénové testovanie. Skríning sa v Púchove začne v sobotu a potrvá do utorka 26. januára.

Vedci podporujú očkovanie, odporúčajú nastaviť aj ďalšie opatrenia

Vedci podporujú očkovanie, odporúčajú nastaviť aj ďalšie opatrenia

DNES - 15:12Domáce

Iniciatíva Veda pomáha vyzvala ľudí, aby naďalej zotrvali v prísnom dodržiavaní opatrení na zníženie mobility a kontaktov.