• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 27.2.2021Meniny má Alexander
Bratislava

3 najlepšie vitamíny na ochranu zdravia pľúc

  • 20:12 17.01.2021
  • Bratislava
3 najlepšie vitamíny na ochranu zdravia pľúc

Posilnite imunitu pľúc pomocou vhodne zvolených vitamínov. Tie môžete získať buď zo stravy alebo z vitamínových doplnkov.

Zdravie pľúc je najviac skúšané počas chrípkovej sezóny. Náchylnejšie na ochorenia sú často pľúca fajčiarov alebo chronicky chorých ľudí, ale nielen tieto skupiny by mali dbať na účinnú prevenciu.

Jedným z najspoľahlivejších nástrojov boja proti ochoreniam sú vitamíny. Priemerný človek ich získava dostatok zo stravy, prípadne pomôžu aj multivitamíny. Podľa pozorovacej štúdie, ktorej výsledok bol zverejnený na stránkach BMJ Nutrition Prevention & Health, dokážu vitamíny aj chrániť pred prechladnutím a ochoreniami dýchacích ciest.

Vedci počas ôsmich rokov hodnotili jedálničky vyše 6000 dospelých Britov. Ťažkosti s respiračnými ochoreniami, ako je prechladnutie, astma a chronické obštrukčné ochorenie pľúc, udávali najmenej ľudia, v strave ktorých sa nachádzali najvyššie dávky vitamínov A, E a D. Vitamíny A a E pritom prijímali zo stravy aj formou doplnkov, a vitamín D len formou doplnkov.

Cieľom štúdie nebolo dokázať, že tieto vitamíny dokážu chrániť pred vznikom respiračných ochorení, čo však v minulosti naznačili iné výskumy.

Kde ich nájsť

Vitamíny sú pre človeka najúčinnejšie vtedy, keď ich prijíma prostredníctvom stravy.

Okrem ochrany pred ochoreniami pľúc vitamín A zohráva dôležitú úlohu aj pri starostlivosti o zrak, reprodukčné zdravie a bunkovú komunikáciu. Je nevyhnutný pre správne fungovanie srdca, pľúc, obličiek a ďalších orgánov.

Vitamín A možno nájsť vo väčšine živočíšnych produktov, vrátane mliečnych výrobkov, rýb a mäsa (najmä pečene). Nachádza sa aj v listovej zelenine, pomarančoch, žltých a oranžových druhoch zeleniny, paradajkových výrobkoch, ovocí a niektorých rastlinných olejoch. Z rastlinnej produkcie ho najviac obsahuje mrkva, brokolica, kantalup a maslová tekvica.

Vitamín E je účinný bojovník proti voľným radikálom. V organizme tiež zabraňuje vzniku krvných zrazenín. Možno ho nájsť v rastlinných olejoch, mandliach, arašidoch, tekvici, špenáte, červenej paprike, špargli, mangu či avokáde.

Slnečný vitamín D je známy vďaka tomu, že pomáha regulovať množstvo vápnika a fosfátu v tele, čím sa stará o zdravie kostí, zubov a svalov.

Vitamín D sa v tele tvorí prirodzene pri pobyte na slnku. V malých množstvách ho možno nájsť aj v jedlách, ako sú losos, sardinky, sleď a makrely, v červenom mäse, pečeni, vaječných žĺtkoch a niektorých nátierkach a cereáliách. V zimných mesiacoch sa oplatí investovať do vitamínových doplnkov s obsahom vitamínu D.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, harvard.edu, nih.gov, nhs.uk, bmj.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
5 nečakaných príznakov rakoviny, ktoré často ignorujeme

5 nečakaných príznakov rakoviny, ktoré často ignorujeme

DNES - 20:42Zdravie

Príznaky rakoviny sa v raných štádiách ochorenia identifikujú len ťažko. Zhubné ochorenie sa ale zozačiatku prejavuje aj nečakanými spôsobmi, ktoré hneď nemusia vyvolať podozrenie.

Stále nemáte pravidelný spánkový režim? O tomto následku sa doteraz nehovorilo

Stále nemáte pravidelný spánkový režim? O tomto následku sa doteraz nehovorilo

DNES - 20:11Zdravie

Dodržiavanie pravidelného spánkového režimu v mnohých ohľadoch pomáha udržiavať zdravie. Nové zistenie poukazuje na ďalšiu nepríjemnosť, ktorú riskujú ľudia, ktorí zdravý spánok zanedbávajú.

5 dôvodov, prečo javorový sirup nesmie chýbať vo vašich raňajkách

5 dôvodov, prečo javorový sirup nesmie chýbať vo vašich raňajkách

DNES - 8:04Zdravie

Skvelý pre srdce aj imunitu. Zistite, čo všetko získate pravidelnou konzumáciou javorového sirupu.

Ako znížiť riziko depresie: Toto musíte zahrnúť do svojej stravy

Ako znížiť riziko depresie: Toto musíte zahrnúť do svojej stravy

8:36 23.02.2021Zdravie

Zmena jedálnička pomáha znížiť riziko depresie. Istú úlohu však môže zohrávať aj vek.

Kedy nejde len o bežné pálenie záhy? Tieto príznaky prezrádzajú smrteľné nebezpečenstvo

Kedy nejde len o bežné pálenie záhy? Tieto príznaky prezrádzajú smrteľné nebezpečenstvo

20:09 22.02.2021Zdravie

S pálením záhy sa z času na čas stretne každý z nás. V prípade, že ide o pretrvávajúci problém, treba sa mať na pozore. Jeho prítomnosť totiž môže signalizovať čosi horšie.