• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 19.1.2021Meniny má Drahomíra, Mário
Bratislava

Navaľnyj sa chce vrátiť do Ruska v nedeľu

  • 10:35 13.01.2021
  • Moskva
Navaľnyj sa chce vrátiť do Ruska v nedeľu

Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj, ktorý obviňuje Kremeľ zo svojho otrávenia, sa plánuje vrátiť do Moskvy v nedeľu 17. januára. Vyplýva to z jeho stredajšieho oznámenia, o ktorom informovali agentúry DPA a AFP.

Navaľnyj sa od augusta zotavuje v Nemecku z otrávenia nervovoparalytickou látkou novičok. V stredu uviedol, že návrat do vlasti nebol preňho nikdy otázny, pretože by sám Rusko nikdy neopustil - skončil totiž v Nemecku len preto, že sa ho pokúsili zabiť.

Prežil som. A teraz (ruský prezident Vladimir) Putin, ktorý dal príkaz na moje zavraždenie... hovorí svojim poskokom, aby urobili všetko pre to, aby som sa nevrátil,“ napísal opozičný líder na Instagrame. Dodal, že si zarezervoval letenku do Ruska na let spoločnosti Pobeda na 17. januára.

Navaľnyj tvrdí, že za jeho otrávením z augusta stálo „vražedné komando“ ruskej spravodajskej služby FSB, konajúce na pokyn prezidenta Putina. Rusko zapletenie do prípadu popiera a žiada aj od Nemecka dôkazy o otrave ako podmienku začatia vyšetrovania.

Ruské úrady medzitým zvyšujú tlak na Navaľného. Len v utorok bola zverejnená informácia, že Federálna služba pre výkon trestu (FSIN) požiadala moskovský súd, aby rozhodol o Navaľného väzobnom stíhaní za údajné porušenie podmienok svojho podmienečného trestu.

FSIN Navaľného koncom decembra písomne vyzvala, aby splnil tieto podmienky a prihlásil sa osobne ruským orgánom, inak mu bude hroziť zadržanie. Prípad sa týka politikovho odsúdenia za údajne priestupky z roku 2014. Navaľnyj v reakcii uviedol, že podmienečný trest vypršal už vlani 30. decembra.

Kritika Kremľa Navaľného vyšetrujú okrem toho pre obvinenia z podvodu. Ruský Vyšetrovací výbor (Sledkom) tvrdí, že spolu s ďalšími osobami použil na „osobné účely“ v prepočte 3,9 milióna eur, ktoré darcovia poskytli jeho fondu na boj proti korupcii. Navaľnyj to odmieta.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Rusi stíhajú policajta, ktorý poskytol údaje o Navaľného travičoch

Rusi stíhajú policajta, ktorý poskytol údaje o Navaľného travičoch

DNES - 14:31Zahraničné

Vyšetrovacie orgány v Rusku začali trestné stíhanie proti policajtovi obvinenému z úniku údajov, ktoré mohli pomôcť pri identifikácii údajných páchateľov pokusu o otravu kremeľského kritika Alexeja Navaľného.

Ukradnutá kópia slávneho Da Vinciho obrazu sa našla v neapolskom byte

Ukradnutá kópia slávneho Da Vinciho obrazu sa našla v neapolskom byte

DNES - 13:40Zahraničné

Múzeum si jej zmiznutie nevšimlo, keďže pre pandémiu je zatvorené už celé mesiace.

Švajčiarsko musí zaplatiť rumunskej žobráčke takmer 1000 eur

Švajčiarsko musí zaplatiť rumunskej žobráčke takmer 1000 eur

DNES - 13:25Zahraničné

Európsky súd pre ľudské práva rozhodol, že Švajčiarsko musí odškodniť rumunskú žobráčku.

Kremeľ odmieta výzvy Západu na Navaľného prepustenie

Kremeľ odmieta výzvy Západu na Navaľného prepustenie

DNES - 12:46Zahraničné

Kremeľ v utorok zamietol žiadosti západných štátov na prepustenie opozičného politika Alexeja Navaľného a uviedol, že Navaľného výzvy na uskutočnenie masových protestov vyvolávajú znepokojenie.

Nemecko plánuje predĺžiť lockdown do 15. februára

Nemecko plánuje predĺžiť lockdown do 15. februára

DNES - 11:36Zahraničné

Opatrenia by sa mali začať zmierňovať len vtedy, ak budú zdravotnícke úrady schopné dohľadávať kontakty nakazených.