• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 15.1.2021Meniny má Dobroslav
-1°Bratislava

Pence vylúčil aktiváciu 25. dodatku ústavy na odvolanie Trumpa

  • 5:28 13.01.2021
  • Washington
Pence vylúčil aktiváciu 25. dodatku ústavy na odvolanie Trumpa

Americký viceprezident Mike Pence v noci na stredu vylúčil, že využije 25. dodatok ústavy, ktorý umožňuje kabinetnej väčšine odobrať dosluhujúcemu prezidentovi Donaldovi Trumpovi právomoci a udeliť ich viceprezidentovi.

Oznámil to v liste adresovanom predsedníčke Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiovej len pár hodín pred hlasovaním tejto dolnej komory amerického Kongresu o rezolúcii vyzývajúcej práve Pencea, aby tento dodatok aktivoval, píšu agentúry AFP a Reuters.

Neverím, že takýto postup je v najlepšom záujme nášho národa alebo v súlade s našou ústavou,“ uviedol Pence. Dodal, že využitie tohto dodatku na odvolanie Trumpa pre jeho neschopnosť vykonávať svoje povinnosti by vytvorilo „strašný precedens“.

Snemovňa reprezentantov má v pláne v stredu hlasovať o spomínanej rezolúcii. Pence bude mať následne čas na reakciu, no pozorovatelia už vopred avizovali, že neočakávajú, že by viceprezident 25. dodatok skutočne aktivoval. Demokrati následne prikročia k procesu ústavnej žaloby (impeachmentu) voči Trumpovi za „podnecovanie povstania“ v súvislosti s minulotýždňovým útokom jeho podporovateľov na budovu Kapitolu.

Stúpenci republikánskeho prezidenta vtrhli 6. januára do budovy Kapitolu a prerušili tak spoločné zasadnutie oboch komôr Kongresu, na ktorom sa potvrdzovalo víťazstvo Bidena v novembrových voľbách. Vzniknutý chaos a násilie viedli k smrti piatich ľudí vrátane policajta. Trump predtým svojich priaznivcov opätovne burcoval nepodloženými obvineniami zo zmanipulovania volieb a nabádal ich, aby pochodovali ku Kapitolu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Viceprezident Pence zablahoželal svojej nástupkyni Harrisovej, prisľúbil podporu

Viceprezident Pence zablahoželal svojej nástupkyni Harrisovej, prisľúbil podporu

DNES - 22:02Zahraničné

Dosluhujúci viceprezident USA Mike Pence zatelefonoval svojej nástupkyni Kamale Harrisovej, ktorá ho 20. januára nahradí vo viceprezidentskom úrade.

Na COVID-19 zomreli vo svete najnemej dva milióny ľudí

Na COVID-19 zomreli vo svete najnemej dva milióny ľudí

DNES - 21:11Zahraničné

Pandémia koronavírusu SARS-CoV-2 si na celom svete vyžiadala už viac ako dva milióny ľudských životov.

Vedenie Pfizeru garantovalo dodávky vakcín objednaných pre 1. štvrťrok

Vedenie Pfizeru garantovalo dodávky vakcín objednaných pre 1. štvrťrok

DNES - 20:42Zahraničné

Generálny riaditeľ americkej farmaceutickej spoločnosti Pfizer garantoval dodávku všetkých dávok vakcíny proti koronavírusu SARS-CoV-2 objednaných Európskou úniou na prvý štvrťrok roku 2021.

EMA:

EMA: "Hacknuté" dokumenty boli pozmenené s cieľom naštrbiť dôveru vo vakcíny

DNES - 19:27Zahraničné

Hackeri, ktorí vlani v decembri prenikli do databázy Európskej agentúry pre lieky, s niektorými z neskôr zverejnených dokumentov "manipulovali" v snahe naštrbiť dôveru verejnosti vo vakcíny

V Grécku sa za noc ochladilo o 40 stupňov Celzia

V Grécku sa za noc ochladilo o 40 stupňov Celzia

DNES - 16:50Zahraničné

Prudké ochladenie a sneženie priniesla do Grécka v noci na piatok tlaková níž pomenovaná Leandros.