• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 15.1.2021Meniny má Dobroslav
-1°Bratislava

Trump považuje impeachment za absurdný

  • 18:28 12.01.2021
  • Washington
Trump považuje impeachment za absurdný

Podľa Donalda Trumpa impeachment vyvoláva obrovský hnev v krajine.

Dosluhujúci americký prezident Donald Trump označil v utorok ústavnú žalobu (impeachment), ktorú voči nemu predložili demokratickí členovia Snemovne reprezentantov, za "absolútne absurdnú". Informovala o tom agentúra AFP.

Demokrati v dolnej komore amerického Kongresu, ktorí odchádzajúceho prezidenta USA žalujú za „podnecovanie povstania“ v súvislosti s minulotýždňovým útokom jeho podporovateľov na budovu Kapitolu. Podľa Trumpových slov svojím konaním vyvolávajú „obrovský hnev“ v krajine, uvádza agentúra AP. Prezident však vzápätí dodal, že „nechce žiadne násilie“.

Trump sa médiám prihovoril na letisku, odkiaľ smeruje do Texasu na obhliadku hraničného múru s Mexikom. Išlo o prezidentove prvé vyjadrenia pre novinárov od 6. januára, keď jeho stúpenci násilne vtrhli do Kapitolu, budovy amerického Kongresu, pričom samotný Trump ich krátko predtým vyzval, aby „ukázali silu“. Na otázky médií Trump v utorok neodpovedal, približuje AP.

Vyjadril sa však aj k sociálnym sieťam, ktoré po násilnostiach v hlavnom meste Washington zablokovali jeho účty. Veľké technologické spoločnosti tým podľa Trumpa urobili „katastrofickú chybu“.

Stúpenci republikánskeho prezidenta vtrhli v stredu 6. januára do budovy Kapitolu vo Washingtone a prerušili tak spoločné zasadnutie oboch komôr Kongresu, na ktorom sa formálne potvrdzovalo víťazstvo Bidena v novembrových voľbách. Vzniknutý chaos a násilie viedli k smrti piatich ľudí. Trump predtým svojich priaznivcov opätovne burcoval nepodloženými obvineniami zo zmanipulovania volieb a nabádal ich, aby pochodovali ku Kapitolu.

Snemovňa reprezentantov má v pláne hlasovať v utorok večer o rezolúcii vyzývajúcej viceprezidenta Mikea Pencea, aby využil 25. dodatok ústavy, pričom predsedníčka Snemovne Nancy Pelosiová mu dá 24 hodín na reakciu. Dodatok umožňuje kabinetnej väčšine odobrať prezidentovi právomoci a udeliť ich viceprezidentovi.

Demokrati následne prikročia k spomínanej ústavnej žalobe, ktorú v Snemovni reprezentantov predložili už v pondelok.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Viceprezident Pence zablahoželal svojej nástupkyni Harrisovej, prisľúbil podporu

Viceprezident Pence zablahoželal svojej nástupkyni Harrisovej, prisľúbil podporu

DNES - 22:02Zahraničné

Dosluhujúci viceprezident USA Mike Pence zatelefonoval svojej nástupkyni Kamale Harrisovej, ktorá ho 20. januára nahradí vo viceprezidentskom úrade.

Na COVID-19 zomreli vo svete najnemej dva milióny ľudí

Na COVID-19 zomreli vo svete najnemej dva milióny ľudí

DNES - 21:11Zahraničné

Pandémia koronavírusu SARS-CoV-2 si na celom svete vyžiadala už viac ako dva milióny ľudských životov.

Vedenie Pfizeru garantovalo dodávky vakcín objednaných pre 1. štvrťrok

Vedenie Pfizeru garantovalo dodávky vakcín objednaných pre 1. štvrťrok

DNES - 20:42Zahraničné

Generálny riaditeľ americkej farmaceutickej spoločnosti Pfizer garantoval dodávku všetkých dávok vakcíny proti koronavírusu SARS-CoV-2 objednaných Európskou úniou na prvý štvrťrok roku 2021.

EMA:

EMA: "Hacknuté" dokumenty boli pozmenené s cieľom naštrbiť dôveru vo vakcíny

DNES - 19:27Zahraničné

Hackeri, ktorí vlani v decembri prenikli do databázy Európskej agentúry pre lieky, s niektorými z neskôr zverejnených dokumentov "manipulovali" v snahe naštrbiť dôveru verejnosti vo vakcíny

V Grécku sa za noc ochladilo o 40 stupňov Celzia

V Grécku sa za noc ochladilo o 40 stupňov Celzia

DNES - 16:50Zahraničné

Prudké ochladenie a sneženie priniesla do Grécka v noci na piatok tlaková níž pomenovaná Leandros.