• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 19.1.2021Meniny má Drahomíra, Mário
Bratislava

Hodinky dokážu odhaliť infekciu koronavírusom až 7 dní pred nástupom príznakov

  • 18:30 12.01.2021
  • Stanford
Hodinky dokážu odhaliť infekciu koronavírusom až 7 dní pred nástupom príznakov

Podľa vedcov dokázali hodinky na 92% odhaliť COVID-19 až 7 dní predtým, ako sa u pacientov prejavili príznaky.

Smart hodinky a fitness náramky môžu ľuďom pomôcť odhaliť, či u nich prebieha infekcia koronavírusom. Podľa štúdie hodinky s funkciou merania tepu dokážu určiť, či je človek infikovaný, ešte pred nástupom príznakov. Hodinky a náramky monitorujú srdcovú frekvenciu počas dňa a abnormálne hodnoty môžu naznačiť prítomnosť vírusu.

Ľudia s COVID-19 zvyčajne nevykazujú príznaky, ako napríklad kašeľ, vysoká teplota alebo strata chuti a čuchu, prvých päť alebo šesť dní od infekcie. No aj v období pred nástupom príznakov sa môžu prejaviť zmeny v tele, ktoré môžu byť indikátormi veľmi skorých štádií infekcie.

Bolo by nesmierne prospešné, ak by sme dokázali rozpoznať COVID-19 v štádiu pred príznakmi, pretože v tomto období sú ľudia infekční a môžu vírus nevedomky šíriť ďalej. Viac ako polovicu prenosov spôsobujú ľudia, u ktorých ešte nedošlo k príznakom, alebo sú úplne bezpríznakoví.

Zmeny v pokojovej srdcovej frekvencii naznačujú infekciu

Vedci zo Stanfordskej univerzity v Kalifornii zhromaždili údaje o 106 ľuďoch, ktorí nosili fitness náramky. 25 z nich diagnostikovali Covid-19 od februára do júna, 11 malo ďalšie ochorenie a 70 bolo zdravých. Ich náramky zbierali informácie o srdcovej frekvencii, aktivite a spánku.

Vedci každej osobe vypočítali ich základnú pokojovú srdcovú frekvenciu, ktorá sa u osôb líši. Je známe, že zmena pokojovej srdcovej frekvencie je znakom zvýšenej aktivity imunitného systému, ktorý reaguje na patogén.

Gareesh Bogu a jeho tím vložili tieto údaje do systému, ktorý potom dokázal označiť časové obdobia, pri ktorých bol srdcový rytmus každého človeka abnormálny - buď príliš vysoký, alebo príliš nízky.

Algoritmus dokázal detekovať abnormality srdcového rytmu u 14 (56 percent) z 25 pacientov s Covid v dňoch pred nástupom symptómov.

Ich srdcová frekvencia sa začala meniť sedem dní pred príchodom príznakov, čo môže znamenať, že vírus začne meniť životné funkcie tela, akonáhle je človek nakazený.

Systém tiež zistil abnormality u deviatich (36 percent) infikovaných ľudí zhruba dva dni po ich symptomatickom období. Iba dvaja z ľudí s COVID-19 nepreukázali žiadne zmeny v tepovej frekvencii.

Ľudia s koronavírusom mali počas infekčného obdobia približne 89 hodín abnormálneho pokojového srdcového rytmu v porovnaní s 25 hodinami u zdravého človeka.

Tento nástroj však nebol dosť presný na to, aby rozlíšil SARS-CoV-2 od iných vírusov. Z 11 účastníkov s inými chorobami malo sedem abnormálne srdcové frekvencie, pričom u každého pretrvávali približne 87,5 hodiny.

Možný koniec pandémie

Štúdia ukázala, že fitness zariadenia môžu varovať ľudí, že sú infikovaní. Je však potrebné vykonať viac štúdií, aby sa poznatky mohli využiť v reálnom svete.

Pretože neexistuje žiadna „normálna“ pokojová srdcová frekvencia a medzi jednotlivcami sa tento údaj líši, nie je možné vytvoriť všeobecný algoritmus.

Vedci však tvrdia, že táto technológia „má potenciál upozorniť jednotlivcov na choroby pred objavením sa symptómov a môže výrazne znížiť šírenie vírusov“.

Ak sa dá metóda zdokonaliť, podľa tímu by to „znížilo prenos a ukončilo pandémiu“.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, medrxiv.org, thesun.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toto je najlepšie cvičenie pre kardiovaskulárne zdravie, pri ktorom sa nemusíte zadýchať

Toto je najlepšie cvičenie pre kardiovaskulárne zdravie, pri ktorom sa nemusíte zadýchať

VČERA - 7:14Zdravie

Tento druh cvičenia znižuje problémy s krvným tlakom a obehom u dospelých s obezitou.

Tento typ hudby výrazne znižuje epileptické záchvaty

Tento typ hudby výrazne znižuje epileptické záchvaty

VČERA - 6:38Zdravie

Pomocou hudby je možné znížiť frekvenciu epileptických záchvatov.

3 najlepšie vitamíny na ochranu zdravia pľúc

3 najlepšie vitamíny na ochranu zdravia pľúc

20:12 17.01.2021Zdravie

Posilnite imunitu pľúc pomocou vhodne zvolených vitamínov. Tie môžete získať buď zo stravy alebo z vitamínových doplnkov.

Infarkt sa dá predpovedať aj niekoľko rokov vopred. Riziko odhalí röntgenové vyšetrenie

Infarkt sa dá predpovedať aj niekoľko rokov vopred. Riziko odhalí röntgenové vyšetrenie

19:39 17.01.2021Zdravie

Infarkt sa môže javiť ako náhla a nepredvídateľná udalosť, no základné príčiny je možné pozorovať veľmi dlho pred prvým srdcovým zlyhaním.

5 cvikov, ktoré najrýchlejšie spaľujú tuky

5 cvikov, ktoré najrýchlejšie spaľujú tuky

18:34 17.01.2021Zdravie

Ak sa pokúšate zmeniť životný štýl a čím skôr schudnúť, tieto cviky rozhodne nevynechávajte.