• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 13.5.2021Meniny má Servác
12°Bratislava

Hodinky dokážu odhaliť infekciu koronavírusom až 7 dní pred nástupom príznakov

  • 18:30 12.01.2021
  • Stanford
Hodinky dokážu odhaliť infekciu koronavírusom až 7 dní pred nástupom príznakov

Podľa vedcov dokázali hodinky na 92% odhaliť COVID-19 až 7 dní predtým, ako sa u pacientov prejavili príznaky.

Smart hodinky a fitness náramky môžu ľuďom pomôcť odhaliť, či u nich prebieha infekcia koronavírusom. Podľa štúdie hodinky s funkciou merania tepu dokážu určiť, či je človek infikovaný, ešte pred nástupom príznakov. Hodinky a náramky monitorujú srdcovú frekvenciu počas dňa a abnormálne hodnoty môžu naznačiť prítomnosť vírusu.

Ľudia s COVID-19 zvyčajne nevykazujú príznaky, ako napríklad kašeľ, vysoká teplota alebo strata chuti a čuchu, prvých päť alebo šesť dní od infekcie. No aj v období pred nástupom príznakov sa môžu prejaviť zmeny v tele, ktoré môžu byť indikátormi veľmi skorých štádií infekcie.

Bolo by nesmierne prospešné, ak by sme dokázali rozpoznať COVID-19 v štádiu pred príznakmi, pretože v tomto období sú ľudia infekční a môžu vírus nevedomky šíriť ďalej. Viac ako polovicu prenosov spôsobujú ľudia, u ktorých ešte nedošlo k príznakom, alebo sú úplne bezpríznakoví.

Zmeny v pokojovej srdcovej frekvencii naznačujú infekciu

Vedci zo Stanfordskej univerzity v Kalifornii zhromaždili údaje o 106 ľuďoch, ktorí nosili fitness náramky. 25 z nich diagnostikovali Covid-19 od februára do júna, 11 malo ďalšie ochorenie a 70 bolo zdravých. Ich náramky zbierali informácie o srdcovej frekvencii, aktivite a spánku.

Vedci každej osobe vypočítali ich základnú pokojovú srdcovú frekvenciu, ktorá sa u osôb líši. Je známe, že zmena pokojovej srdcovej frekvencie je znakom zvýšenej aktivity imunitného systému, ktorý reaguje na patogén.

Gareesh Bogu a jeho tím vložili tieto údaje do systému, ktorý potom dokázal označiť časové obdobia, pri ktorých bol srdcový rytmus každého človeka abnormálny - buď príliš vysoký, alebo príliš nízky.

Algoritmus dokázal detekovať abnormality srdcového rytmu u 14 (56 percent) z 25 pacientov s Covid v dňoch pred nástupom symptómov.

Ich srdcová frekvencia sa začala meniť sedem dní pred príchodom príznakov, čo môže znamenať, že vírus začne meniť životné funkcie tela, akonáhle je človek nakazený.

Systém tiež zistil abnormality u deviatich (36 percent) infikovaných ľudí zhruba dva dni po ich symptomatickom období. Iba dvaja z ľudí s COVID-19 nepreukázali žiadne zmeny v tepovej frekvencii.

Ľudia s koronavírusom mali počas infekčného obdobia približne 89 hodín abnormálneho pokojového srdcového rytmu v porovnaní s 25 hodinami u zdravého človeka.

Tento nástroj však nebol dosť presný na to, aby rozlíšil SARS-CoV-2 od iných vírusov. Z 11 účastníkov s inými chorobami malo sedem abnormálne srdcové frekvencie, pričom u každého pretrvávali približne 87,5 hodiny.

Možný koniec pandémie

Štúdia ukázala, že fitness zariadenia môžu varovať ľudí, že sú infikovaní. Je však potrebné vykonať viac štúdií, aby sa poznatky mohli využiť v reálnom svete.

Pretože neexistuje žiadna „normálna“ pokojová srdcová frekvencia a medzi jednotlivcami sa tento údaj líši, nie je možné vytvoriť všeobecný algoritmus.

Vedci však tvrdia, že táto technológia „má potenciál upozorniť jednotlivcov na choroby pred objavením sa symptómov a môže výrazne znížiť šírenie vírusov“.

Ak sa dá metóda zdokonaliť, podľa tímu by to „znížilo prenos a ukončilo pandémiu“.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, medrxiv.org, thesun.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto príznaky koronavírusu šesťnásobne zvyšujú riziko úmrtia

Tieto príznaky koronavírusu šesťnásobne zvyšujú riziko úmrtia

DNES - 20:39Zdravie

Nový koronavírus postihuje telo tak, že následky môžu pretrvávať aj po dobu niekoľkých mesiacov. V niektorých prípadoch sa ale dá predpokladať, že budú mimoriadne rizikové.

Espresso alebo bez kofeínu? Vaše gény naznačujú, akú kávu pijete

Espresso alebo bez kofeínu? Vaše gény naznačujú, akú kávu pijete

DNES - 9:14Zdravie

Genetika hrá istú úlohu pri výbere kávy.

Ako dlho trvá imunita po očkovaní a ako zistiť, či ste imúnni voči COVID-19?

Ako dlho trvá imunita po očkovaní a ako zistiť, či ste imúnni voči COVID-19?

VČERA - 21:23Zdravie

Keďže očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa na celom svete spustilo len nedávno, stále ohľadom neho vyvstávajú nezodpovedané otázky. Jednou z nich je otázka imunity.

Vedci overili účinky vitamínov na COVID-19. Výsledky prekvapili

Vedci overili účinky vitamínov na COVID-19. Výsledky prekvapili

20:40 11.05.2021Zdravie

Niektoré doplnky stravy pomáhajú v boji s COVID-19. Tie, ktoré ľudia užívajú najčastejšie, však majú minimálny účinok.

Efekt uspávanky: Táto hudba pomáha aj seniorom

Efekt uspávanky: Táto hudba pomáha aj seniorom

20:41 09.05.2021Zdravie

Hudba pred spaním zlepšuje kvalitu spánku aj u ľudí starších ako 60 rokov.