• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 18.1.2021Meniny má Bohdana
-3°Bratislava

2 druhy potravín, ktoré najlepšie bojujú proti Parkinsonovej chorobe

  • 19:38 10.01.2021
  • Miláno
2 druhy potravín, ktoré najlepšie bojujú proti Parkinsonovej chorobe

Ak sa chcete vyhnúť neliečiteľnému neurodegeneratívnemu ochoreniu, podporte svoje zdravie čím skôr týmito dvoma druhmi potravín.

Parkinsonova choroba je progresívne ochorenie nervovej sústavy, ktoré primárne postihuje pohyb. Jej príznaky nabiehajú postupne, a ako prvé sa obvykle dostavuje mierne trasenie jednej ruky. Práve tras sa uvádza ako najčastejší príznak ochorenia, no časté je aj tuhnutie svalov a spomalená pohyblivosť.

O prevencii tohto nevyliečiteľného ochorenia sa hovorí len málokedy, čo by však mohol zmeniť výskum z prostredia Milánskej univerzity, ktorý zistil, že konzumácia potravín bohatých na vitamíny C a E dokáže znížiť riziko jeho vzniku o tretinu.

Výskum po dobu 18 rokov pozoroval 41-tisíc dospelých Švédov, pričom sa zameral na prijímanie vitamínov, BMI a úroveň ich aktivity. Na začiatku ani jeden Švéd netrpel Parkinsonovou chorobou. Po uplynutí pozorovania ju diagnostikovali 465 z nich.

Pri Parkinsonovej chorobe mozog pacienta neprodukuje dostatok dopamínu, čo vedie k problémom s rečou, chôdzou a rovnováhou. Podľa mnohých odborných názorov antioxidanty v podobe vitamínov C a E dokážu zastaviť nestabilné molekuly, ktoré vyvolávajú oxidačný stres, ktorý vedie k nedostatku dopamínu. To sa potvrdilo aj v štúdii, ktorá zistila, že účastníci s najvyšším príjmom týchto dvoch vitamínov boli o 32 percent menej náchylní na vznik ochorenia.

Vitamín C možno nájsť v celej škále ovocia a zeleniny, pričom najviac ho možno nájsť v brokolici, paprike, sladkých zemiakoch, pomarančoch či jahodách.

Brokolica je tiež bohatým zdrojom vitamínu E. Ten nájdete aj v olivovom oleji, orechoch, semiačkach, špenáte a cereáliách.

V rámci štúdie jej účastníci vyplnili dotazníky, ktoré sa pýtali na ich prípadné ochorenia, výšku, váhu a niektoré aspekty životného štýlu, ako je strava a pohyb. Vedci tiež vypočítali ich BMI.

Respondentov sa pýtali aj na to, ako často za posledný rok jedli vybrané jedlá a nápoje. Nebrali pritom do úvahy vitamínové doplnky.

Po zohľadnení faktorov, ako je pohlavie, vek, BMI a miera fyzickej aktivity, sa preukázalo, že tí, ktorí prijímajú vyššie dávky vitamínu C a E, sú v priemere o 32 percent menej náchylní na vznik Parkinsonovej choroby. Výsledky boli totožné pre obidva vitamíny.

Podľa doktora Essiho Hantikainena, ktorý je vedúcim autorom štúdie, tieto výsledky svedčia o tom, že ľudia by sa v rámci prevencie pred Parkinsonovou chorobou mali stravovať zdravšie.

Na druhej strane netreba zabúdať na to, že nadmerná konzumácia vitamínov vo forme doplnkov sa môže prejaviť negatívne. Pri vitamíne E napríklad môžeme hovoriť o možnom vzniku rakoviny alebo porážky.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, neurology.org, dailymail.co.uk, mayoclinic.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toto je najlepšie cvičenie pre kardiovaskulárne zdravie, pri ktorom sa nemusíte zadýchať

Toto je najlepšie cvičenie pre kardiovaskulárne zdravie, pri ktorom sa nemusíte zadýchať

DNES - 7:14Zdravie

Tento druh cvičenia znižuje problémy s krvným tlakom a obehom u dospelých s obezitou.

Tento typ hudby výrazne znižuje epileptické záchvaty

Tento typ hudby výrazne znižuje epileptické záchvaty

DNES - 6:38Zdravie

Pomocou hudby je možné znížiť frekvenciu epileptických záchvatov.

3 najlepšie vitamíny na ochranu zdravia pľúc

3 najlepšie vitamíny na ochranu zdravia pľúc

VČERA - 20:12Zdravie

Posilnite imunitu pľúc pomocou vhodne zvolených vitamínov. Tie môžete získať buď zo stravy alebo z vitamínových doplnkov.

Infarkt sa dá predpovedať aj niekoľko rokov vopred. Riziko odhalí röntgenové vyšetrenie

Infarkt sa dá predpovedať aj niekoľko rokov vopred. Riziko odhalí röntgenové vyšetrenie

VČERA - 19:39Zdravie

Infarkt sa môže javiť ako náhla a nepredvídateľná udalosť, no základné príčiny je možné pozorovať veľmi dlho pred prvým srdcovým zlyhaním.

5 cvikov, ktoré najrýchlejšie spaľujú tuky

5 cvikov, ktoré najrýchlejšie spaľujú tuky

VČERA - 18:34Zdravie

Ak sa pokúšate zmeniť životný štýl a čím skôr schudnúť, tieto cviky rozhodne nevynechávajte.