• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 16.1.2021Meniny má Kristína
-3°Bratislava

Chlapcom, ktorí sa narodia týmto matkám, hrozí až 40-percentné riziko neplodnosti

  • 18:09 09.01.2021
  • Aarhus
Chlapcom, ktorí sa narodia týmto matkám, hrozí až 40-percentné riziko neplodnosti

Ženy, ktoré sa počas tehotenstva trápia s týmto zdravotným problémom, môžu svojim synom v neskoršom veku nepriamo spôsobiť problémy s reprodukčným zdravím.

Za posledných 30 rokov sa miera neplodnosti vo svete značne zvýšila. V súčasnosti má zhruba osmina párov z celého sveta problémy s otehotnením aj napriek mnohoročnej snahe.

Podľa odborníkov je za tretinu prípadov neplodnosti zodpovedná porucha mužského pohlavného zdravia. Podobné percento prípadov možno pripísať chybe na strane ženskej pohlavnej sústavy. Poslednú tretinu spôsobuje kombinácia oboch alebo iné bližšie nešpecifikované činitele.

Problém neplodnosti podľa vedcov z Dánska môže podporovať aj epidémia obezity. S takýmto záverom prišla epidemiologička Linn Arendtová so svojím tímom z Aarhuskej univerzity, podľa ktorej synovia žien, ktoré pred otehotnením trpeli obezitou, majú o 40 percent vyššiu šancu na poruchy plodnosti v dospelosti.

Spomedzi vyše 9.200 dospelých, ktorých si štúdia vzala na mušku, asi 9 percent trpí poruchou plodnosti. Tím pritom našiel súvislosť medzi týmito ľuďmi a matkami, ktoré pred tehotenstvom a počas neho mali BMI (index telesnej hmotnosti) v hodnote 25 a viac. Spojitosť ale platí len u synov, nie dcér obéznych žien.

Obezita v tele matky spôsobuje množstvo zmien, ktoré môžu ovplyvniť vývoj plodu. Okrem zápalového prostredia, v ktorom sa dieťa nachádza, sa tiež predpokladá jeho spomalený rast, ktorý by mohli zapríčiňovať výkyvy hladiny hormónov a nedostatok minerálov. Obezita okrem toho zvyšuje riziko potratu.

Niektoré deti nemajú vyhraté ani po pôrode. Predošlé výskumy totiž dokazujú, že v prípade obéznych rodičov je oveľa pravdepodobnejšie, že nezdravému životnému štýlu prepadnú aj ich deti. S tým sa spája riziko srdcových ochorení a cukrovky.

„Neplodnosť je globálny zdravotný problém, a výskum by mal venovať pozornosť jej rizikovým faktorom,“ myslí si Arendtová.

„Vieme, že deti, ktoré sa narodia matkám s nadváhou alebo obezitou, čelia vyššiemu riziku niekoľkých krátkodobých a dlhodobých zdravotných problémov,“ vysvetľuje doktorka. „Tieto poznatky prispievajú k dôkazom o tom, že hmotnosť počas tehotenstva môže mať vplyv aj na reprodukčné zdravie chlapcov.“

Arendtová sa nazdáva, že reprodukčné zdravie budúcich generácií by mohla zachrániť prevencia nadváhy pred tehotenstvom. Epidemiologička ďalej dodáva, že telesná hmotnosť matky môže ovplyvniť zdravie syna niekoľkými mechanizmami.

„Tukové tkanivo je hormonálne aktívne, a kontakt plodu napríklad s leptínom, androgénmi a estrogénom podľa vedcov narušuje vývoj pohlavnej sústavy,“ hovorí Arendtová. Zmeny, ktoré tento proces vyvolá, sa nemusia prejaviť až do dospelosti.

„Niektoré chemikálie škodiace endokrinnému systému sa ukladajú v tukovom tkanive, a počas tehotenských zmien v uložení tuku môžu preniknúť do krvného obehu dieťaťa,“ vysvetlila Arendtová.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, onlinelibrary.wiley.com, dailymail.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Antiživiny: Čo to je, v ktorých potravinách sa nachádzajú a sú vôbec bezpečné?

Antiživiny: Čo to je, v ktorých potravinách sa nachádzajú a sú vôbec bezpečné?

DNES - 19:37Zdravie

Možno ste doteraz ani netušili, že antiživiny sú prirodzenou súčasťou vašej každodennej stravy. Viete, ako sa správajú v tele?

Cesnak má zvláštny vplyv na pamäť, súvisí to s trávením

Cesnak má zvláštny vplyv na pamäť, súvisí to s trávením

DNES - 7:56Zdravie

Vedci skúmali vplyv cesnaku na črevný mikrobióm.

Epidemiológ varuje pred novým príznakom koronavírusu. Toto si všímajte na jazyku

Epidemiológ varuje pred novým príznakom koronavírusu. Toto si všímajte na jazyku

20:37 14.01.2021Zdravie

Epidemiológ zverejnil fotografiu zvláštneho príznaku a varoval ľudí, aby si dávali pozor na akékoľvek prejavy COVID-19.

2 šálky tohto čaju denne vám pomôžu spaľovať tuky počas spánku

2 šálky tohto čaju denne vám pomôžu spaľovať tuky počas spánku

6:44 13.01.2021Zdravie

Pitie tohto čaju pomáha spaľovať tuky počas noci.

Hodinky dokážu odhaliť infekciu koronavírusom až 7 dní pred nástupom príznakov

Hodinky dokážu odhaliť infekciu koronavírusom až 7 dní pred nástupom príznakov

18:30 12.01.2021Zdravie

Podľa vedcov dokázali hodinky na 92% odhaliť COVID-19 až 7 dní predtým, ako sa u pacientov prejavili príznaky.