• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 16.1.2021Meniny má Kristína
-3°Bratislava

Ako čo najzdravšie uvariť kávu: Tomuto spôsobu sa vyhnite

  • 10:31 09.01.2021
  • Svet
Ako čo najzdravšie uvariť kávu: Tomuto spôsobu sa vyhnite

Kým jeden spôsob prípravy kávy zvyšuje pravdepodobnosť infarktu, iný vedie k dlhovekosti.

Spôsob, akým pripravujete kávu, môže výrazne ovplyvniť riziko srdcových chorôb a dĺžku života. Podľa vedcov je najzdravším spôsobom prípravy varenie filtrovanej alebo prekvapkávanej kávy, pretože znižuje riziko úmrtia na kardiovaskulárne choroby a infarkty.

Na rozdiel od filtrovanej kávy je nefiltrovaná zalievaná káva spojená s väčším počtom infarktov a úmrtím na srdcové choroby. K týmto záverom dospela štúdia publikovaná v European Journal of Preventive Cardiology, časopise Európskej kardiologickej spoločnosti. Spoluautor štúdie Dag S. Thelle povedal:

„Naša štúdia poskytuje presvedčivé dôkazy o súvislosti medzi metódami varenia kávy, infarktom a dlhovekosťou. Nefiltrovaná káva obsahuje látky, ktoré zvyšujú hladinu cholesterolu v krvi. Použitie filtra ich odstráni a zníži pravdepodobnosť infarktu a predčasnej smrti.“

Káva je nielen populárnym nápojom, ale aj najbežnejšie používaným a najbezpečnejším stimulantom. Thelle už v staršom výskume zistil, že konzumácia kávy zvyšuje hladinu celkového cholesterolu a „zlého“ LDL cholesterolu (lipoproteín s nízkou hustotou), čo má za následok poškodenie srdca.

Nebezpečné látky v káve dokáže zachytiť filter

V nedávnej štúdii Thelle a jeho kolegovia spozorovali v káve látky, ako sú diterpény kahweol a cafestol, ktoré sú zodpovedné za toto poškodenie, ale dajú sa odstrániť filtrom.

Na rozdiel od filtrovanej kávy má šálka zalievanej nefiltrovanej kávy 30-krát vyššie množstvo kahweolu a cafestolu, ktoré zvyšujú cholestrol. Thelle uviedol:

„Zaujímalo nás, či by tento účinok na cholesterol mal za následok viac infarktov a smrť na srdcové choroby. Bolo však neetické robiť pokus s náhodným výberom ľudí, ktorí by pili kávu alebo nie. Takže sme vytvorili rozsiahlu populačnú štúdiu a o niekoľko desaťročí neskôr podávame správy o výsledkoch.“

Do štúdie zaradili viac ako pol milióna zdravých dospelých Nórov od roku 1985 do 2003. Ich údaje ukazujú, že pitie kávy bolo všeobecne bezpečným zvykom a ľudia, ktorí pili prekvapkávanú kávu, boli zdravší ako tí, ktorí kávu nepili.

Pitie filtrovanej kávy bolo spojené so zníženým rizikom úmrtia z akejkoľvek príčiny o 15 percent. Káva tiež znížila riziko úmrtia na srdcové choroby o 20 percent u žien a o 12 percent u mužov. Najnižšia miera úmrtnosti sa pozorovala u účastníkov, ktorí si dali 1 až 4 šálky filtrovanej kávy denne.

Nefiltrovaná káva bola spojená so zvýšeným rizikom úmrtia na srdcové choroby a akékoľvek iné príčiny. Profesor Thelle povedal:

„Naša analýza ukazuje, že to bolo čiastočne spôsobené účinkom nefiltrovanej kávy na zvýšenie cholesterolu. Ľudia, ktorí vedia, že majú vysokú hladinu cholesterolu, a chcú s tým niečo urobiť, by sa mali držať ďalej od nefiltrovaného nápoja vrátane kávy pripravenej v kaviarni. Všetci ostatní môžu piť kávu s čistým svedomím a zvoliť filtrovanú.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedaily.com, journals.sagepub.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Cesnak má zvláštny vplyv na pamäť, súvisí to s trávením

Cesnak má zvláštny vplyv na pamäť, súvisí to s trávením

DNES - 7:56Zdravie

Vedci skúmali vplyv cesnaku na črevný mikrobióm.

Epidemiológ varuje pred novým príznakom koronavírusu. Toto si všímajte na jazyku

Epidemiológ varuje pred novým príznakom koronavírusu. Toto si všímajte na jazyku

20:37 14.01.2021Zdravie

Epidemiológ zverejnil fotografiu zvláštneho príznaku a varoval ľudí, aby si dávali pozor na akékoľvek prejavy COVID-19.

2 šálky tohto čaju denne vám pomôžu spaľovať tuky počas spánku

2 šálky tohto čaju denne vám pomôžu spaľovať tuky počas spánku

6:44 13.01.2021Zdravie

Pitie tohto čaju pomáha spaľovať tuky počas noci.

Hodinky dokážu odhaliť infekciu koronavírusom až 7 dní pred nástupom príznakov

Hodinky dokážu odhaliť infekciu koronavírusom až 7 dní pred nástupom príznakov

18:30 12.01.2021Zdravie

Podľa vedcov dokázali hodinky na 92% odhaliť COVID-19 až 7 dní predtým, ako sa u pacientov prejavili príznaky.

Ostré pichanie v hrudi – prečo vzniká, čo znamená, a treba vyhľadať lekára?

Ostré pichanie v hrudi – prečo vzniká, čo znamená, a treba vyhľadať lekára?

8:29 11.01.2021Zdravie

Nie vždy ide o infarkt. Porucha, ktorá sa prejavuje bodavou bolesťou v oblasti hrudníka, postihuje najmä mladých ľudí.