• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 8.3.2021Meniny má Alan(a)
Bratislava

6 potravín z obchodu, ktoré vás ochránia pred ťažkým priebehom koronavírusovej infekcie

  • 8:42 10.01.2021
  • Svet
6 potravín z obchodu, ktoré vás ochránia pred ťažkým priebehom koronavírusovej infekcie

Posilnite si imunitu v boji proti pandémii koronavírusu. Tieto potraviny z obchodu vám v tom pomôžu.

Krajiny celého sveta sa zoznamujú s vakcínou proti ochoreniu, ktoré v posledných mesiacoch spôsobilo masívne spomalenie ekonomiky aj spoločenského života. Nič však nesvedčí o tom, že koronavírus sa bude správať inak ako obyčajná chrípka, a teda sa treba pripraviť na to, že s ochorením sa budeme stretávať ešte dlhší čas.

Je preto na mieste pýtať sa, čo môže bežný človek urobiť preto, aby sa vyhol nakazeniu, a chránil tak seba aj ostatných. Podstatná časť výskumu v tejto oblasti sa sústredí na úlohu jedla a výživy pri boji proti vírusu.

Ako pre Daily Mail uvádza odborníčka na výživu z Kingovej vysokej školy v Londýne Sarah Berryová, základom je zdravá strava, ako ju poznáme z tradičných príručiek o prevencii ochorení. Z radu však vyčnieva 6 potravín, ktoré pôsobia ako silné zbrane proti ťažkému priebehu ochorenia COVID-19.

1. Tuniak

Foto: manolyto/Shutterstock.com

Čerstvý alebo v plechovke, tuniak ponúka dostatok vitamínu B12, omega-3 mastných kyselín a bielkovín. Výskum publikovaný v žurnále Food Chemistry sa ale pozrel na jeho vplyv na dva kľúčové aspekty koronavírusovej infekcie – enzým Mpro a receptor ACE2.

Vďaka receptoru ACE2 vírus dokáže preniknúť do zdravých buniek tela, zatiaľ čo enzým Mpro mu zabezpečuje rýchle rozmnožovanie. V tuniakovi sa podľa vedcov nachádza peptid, ktorý dokáže oslabiť aktivitu enzýmu Mpro, a tak zabrániť rýchlemu šíreniu vírusu v organizme. Peptid tiež pôsobí na 8 kľúčových oblastí ACE2, vďaka ktorým sa naväzuje na zdravé bunky tela.

Konzumácia tuniaka preto môže spomaliť šírenie a prenos koronavírusu, no netreba to s ňou preháňať. Morské ryby totiž obsahujú značné množstvo ortuti, a tak sa ich nadmerný príjem môže negatívne podpísať na zdraví.

2. Horká čokoláda a hrozno

Foto: Maryna Pleshkun/Shutterstock.com

Obidve potraviny spája niečo spoločné – flavanoly. Možno ich nájsť aj v zelenom čaji, čučoriedkach či víne. Pripisuje sa im najmä schopnosť zlepšiť krvný obeh a mentálnu spôsobilosť.

Americkí odborníci sa pozreli na to, či činnosť enzýmu Mpro dokážu oslabiť aj flavan-3-oly, ktoré patria do skupiny flavanolov, a zistili, že tieto zlúčeniny skutočne účinne bojujú proti účinkom enzýmu, ktorým sa koronavírus naväzuje na zdravé bunky.

Vedci preto v štúdii uvádzajú, že potraviny bohaté na flavan-3-oly, sa oplatí jesť častejšie v rámci prevencie pred koronavírusom. Patrí medzi ne najmä tmavé hrozno, kakao (horká čokoláda) a zelený čaj.

3. Kefír

Foto: Sea Wave/Shutterstock.com

Kefír slúži ako skvelý zdroj vápnika a bielkovín. Je známe, že pomáha pri liečbe syndrómu dráždivého čreva, vysokého tlaku a hladiny cholesterolu. Podľa článku publikovaného v žurnále Biomedicine & Pharmacotherapy ale dokáže bojovať aj proti vírusovým infekciám, ako je aj COVID-19.

Jednou z najnebezpečnejších udalostí, ku ktorej dochádza pri nakazení vírusom SARS-CoV-2, je takzvaná cytokínová búrka. Dochádza pri nej k vzniku zápalu, ktorý môže byť pri zanedbaní liečby fatálny. Keďže kefír pôsobí ako protizápalová potravina, môže tiež zabrániť vzniku tohto stavu.

4. Výťažok z grapefruitových semiačok

Foto: Ildi Papp/Shutterstock.com

Výskum publikovaný online na serveri biorXiv poukazuje na to, že extrakt z grepových semiačok v koncentrácii len 0,2 percent je schopný redukovať množstvo vírusu SARS-CoV-2 pod zaznamenateľnú úroveň.

Podnet k výskumu dal nosový sprej Xlear s obsahom výťažku z grapefruitových semiačok. Po prepuknutí pandémie koronavírusu koncom roka 2019 sa spoločnosť Xlear ako jedna z prvých uchádzala o autorizovanie svojho výrobku ako pomocného liečebného nástroja ochorenia COVID-19.

Podľa viacerých vyhlásení dokáže sprej zabrániť preniknutiu vírusu dovnútra zdravých buniek a tiež urýchliť vyzdravenie z COVID-19 už v priebehu štyroch dní. Toto tvrdenie je dodnes predmetom niekoľkých prebiehajúcich výskumov.

5. Konzervant z konzeriev

Foto: Holiday.Photo.Top/Shutterstock.com

Nizín je prírodný konzervant, ktorý možno nájsť v množstve konzervovaných potravín. V zložení ho hľadajte pod označením E234. Najčastejšie spozorujete toto označenie na obaloch spracovaných syrov, mliečnych dezertov, mlieka, kvasených nápojov, mäsa a spomínaných konzervovaných potravín.

Prestížny medzinárodný vestník Virology v januári 2021 zverejnil štúdiu, v rámci ktorej sa potvrdilo, že nizín dokáže blokovať receptor ACE2, a tak zabrániť napadnutiu buniek koronavírusom. Nizín v tomto prípade pracuje podobne ako proteíny, ktoré možno nájsť v tuniakovi, vďaka čomu ho možno zaradiť na zoznam potravín chrániacich pred infekciou vírusom SARS-CoV-2.

6. Morské riasy

Foto: Fernando Sanchez Cortes/Shutterstock.com

Karagén je látka, ktorá sa získava z červených rias, a v 19. storočí ho Íri používali pri liečbe dýchacích ťažkostí. Dodnes ho niektoré spoločnosti pridávajú ako účinnú látku do nosových sprejov.

Úspešné laboratórne testy preukázali účinnosť látky pri prevencii zápalov a zmiernení príznakov pri nákaze ochorením COVID-19.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, dailymail.co.uk, sciencedirect.com, biorxiv.org, frontiersin.org,
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bezproblémové chudnutie: Tento typ stravy prirodzene zastaví prejedanie

Bezproblémové chudnutie: Tento typ stravy prirodzene zastaví prejedanie

VČERA - 19:35Zdravie

Vďaka správnej strave je možné zabrániť nadmernému príjmu kalórií bez väčšej námahy.

6 vecí, ktoré ovplyvňujú hladinu vitamínu D v tele

6 vecí, ktoré ovplyvňujú hladinu vitamínu D v tele

VČERA - 7:54Zdravie

Univerzálny vitamín D, ktorý ako doplnok pomáha najmä počas zimných mesiacov, nevplýva na každého rovnako. Predtým, ako po ňom siahnete, zvážte týchto 6 dôležitých faktov.

Našli ste si na vankúšoch či perinách žlté fľaky? Čím skôr ich vymeňte za nové!

Našli ste si na vankúšoch či perinách žlté fľaky? Čím skôr ich vymeňte za nové!

20:40 06.03.2021Zdravie

Ak pri prezliekaní posteľnej bielizne natrafíte na žlté fľaky na vankúšoch a perinách, neriskujte a kúpte nové.

Zvýšený zápal v tele: Dajte si pozor na tieto typy reakcií

Zvýšený zápal v tele: Dajte si pozor na tieto typy reakcií

20:09 06.03.2021Zdravie

Dôležitejšia je reakcia na stres, ako stres samotný.

Brezová voda: Zázrak z lesa nadupaný vitamínmi. S čím všetkým vám pomôže?

Brezová voda: Zázrak z lesa nadupaný vitamínmi. S čím všetkým vám pomôže?

19:36 06.03.2021Zdravie

V severnej Európe a Číne ide o tradičný nápoj vychvaľovaný pre značné účinky na zdravie. Čo všetko ponúka brezová voda?