• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 18.1.2021Meniny má Bohdana
-3°Bratislava

Ako si ozdraviť cestoviny: 4 princípy, ktoré musíte dodržať

  • 13:27 10.01.2021
  • Bratislava
Ako si ozdraviť cestoviny: 4 princípy, ktoré musíte dodržať

Cestovinové pokrmy sa tešia obľube u väčšiny ľudí, no pri počítaní ich kalórií sa neraz chytáme za hlavu. Stačí pritom myslieť na štyri zásady, ktoré ozvláštnia každý cestovinový recept.

Cestoviny sa netešia obľube u širokých vrstiev verejnosti len preto, že vedia rýchlo zasýtiť, ale tiež preto, že si nevyžadujú náročnú prípravu. Ak sa vám nechce premýšľať nad náročnými receptami, alebo sa na ne jednoducho necítite, určite neraz siahnete po núdzovom recepte s cestovinami.

Z hľadiska zdravia či kalórií sa ale s cestovinami väčšinou nedá počítať. Ak k nim prirátate v obchode kupovanú omáčku a množstvo syra, stáva sa z nich kaloricky výdatné jedlo s vysokým obsahom sacharidov, ktoré nie sú priateľom žiadnej váhy.

Ak sa snažíte schudnúť alebo získať lepšie zdravie, nemusíte sa celkom vzdať svojich obľúbených cestovín. Existuje totiž hneď niekoľko spôsobov, ako ich ozdraviť. Pozrime sa na ne.

Celozrnné cestoviny alebo cestoviny z celozrnnej ryže

Vždy, keď vám to situácia dovoľuje, si namiesto klasických bielych cestovín vyberte celozrnné. Na rozdiel od bielych cestovín sa „hnedé“ cestoviny v organizme dlhšie premieňajú na glukózu a obsahujú viac vlákniny, ktorá reguluje hladinu cukru v krvi.

Pridajte k nim bielkoviny

Foto: Brent Hofacker/Shutterstock.com

Pri príprave cestovín (a vôbec akéhokoľvek jedla) by ste nemali zabúdať na porciu bielkovín, ktoré vďaka tomu, že ich telo dlhšie trávi, dokážu tiež na dlhšie zasýtiť.

Ak stavíte na bielkoviny v podobe mäsa, zamerajte sa na chudšie druhy, ako je kuracie či morčacie. Vegetariáni a vegáni si zas môžu ozvláštniť cestoviny napríklad strukovinami, fazuľou, sójovými výrobkami, ako je tofu, semiačkami, orechmi alebo celozrnnými cestovinami.

Cestovinám dodáte bielkoviny aj pomocou zeleniny. Treba sa zamerať najmä na listovú zeleninu, ako je špenát či kel.

Ak nepatríte medzi vegánov, no mäso vám nie je po chuti, vyskúšajte dodať chuť cestovinám pomocou vajca či syrov, ako je parmezán alebo čedar.

Pripravte si vlastnú omáčku

Aj keď sa kupovaná omáčka tvári ako zdravá, vždy v nej nájdete prehnané množstvo cukru. To obzvlášť platí pre paradajkové omáčky.

Paradajkovú omáčku si ale viete pripraviť aj sami, a navyše je oveľa zdravšou alternatívou tukom nabitých syrových topingov. Dôležité je však dbať na správne dochutenie.

Pri príprave zdravej paradajkovej omáčky nezabudnite použiť oregano, petržlen, bazalku a štipku soli. Namiesto cukru, ktorý sme zvyknutí používať na zmiernenie kyslej chuti paradajok, použite trochu mlieka alebo smotany.

Zelenina nesmie chýbať

Foto: Anna Shepulova/Shutterstock.com

Ak vašim cestovinám chýba vláknina, nesmiete opomenúť dôležitú zeleninu. Obohaťte ich o výživnú cuketu, huby, tekvicu či špargľu. Tie vám okrem vlákniny dodajú aj výnimočnú chuť a spŕšku antioxidantov.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toto je najlepšie cvičenie pre kardiovaskulárne zdravie, pri ktorom sa nemusíte zadýchať

Toto je najlepšie cvičenie pre kardiovaskulárne zdravie, pri ktorom sa nemusíte zadýchať

DNES - 7:14Zdravie

Tento druh cvičenia znižuje problémy s krvným tlakom a obehom u dospelých s obezitou.

Tento typ hudby výrazne znižuje epileptické záchvaty

Tento typ hudby výrazne znižuje epileptické záchvaty

DNES - 6:38Zdravie

Pomocou hudby je možné znížiť frekvenciu epileptických záchvatov.

3 najlepšie vitamíny na ochranu zdravia pľúc

3 najlepšie vitamíny na ochranu zdravia pľúc

VČERA - 20:12Zdravie

Posilnite imunitu pľúc pomocou vhodne zvolených vitamínov. Tie môžete získať buď zo stravy alebo z vitamínových doplnkov.

Infarkt sa dá predpovedať aj niekoľko rokov vopred. Riziko odhalí röntgenové vyšetrenie

Infarkt sa dá predpovedať aj niekoľko rokov vopred. Riziko odhalí röntgenové vyšetrenie

VČERA - 19:39Zdravie

Infarkt sa môže javiť ako náhla a nepredvídateľná udalosť, no základné príčiny je možné pozorovať veľmi dlho pred prvým srdcovým zlyhaním.

5 cvikov, ktoré najrýchlejšie spaľujú tuky

5 cvikov, ktoré najrýchlejšie spaľujú tuky

VČERA - 18:34Zdravie

Ak sa pokúšate zmeniť životný štýl a čím skôr schudnúť, tieto cviky rozhodne nevynechávajte.