• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 16.1.2021Meniny má Kristína
-3°Bratislava

Na tento orgán sa už zabudlo – hrá však dôležitú úlohu pri tehotenstve

  • 16:05 09.01.2021
  • Vancouver
Na tento orgán sa už zabudlo – hrá však dôležitú úlohu pri tehotenstve

Zdravie matky aj plodu pri tehotenstve nezávisí len od kvality pohlavných orgánov matky. Dôležitú úlohu v ňom zohráva aj orgán, o ktorom sa v dospelom veku tak často nehovorí.

Tehotenstvo na nepoznanie zmení chod celého organizmu matky. Okrem hormonálnych zmien a zmien chodu pohlavnej sústavy žena musí počítať aj s iným fungovaním imunitného systému – a práve s tým súvisí chod telesného orgánu, o ktorom sa často nehovorí.

Týmus, alebo detská žľaza, sa nachádza za hrudnou kosťou a zabezpečuje tvorbu T-lymfocytov. Možno si z hodín prírodovedy pamätáte, že veľkosť tejto žľazy sa vekom mení, s čím súvisí aj jej názov – detská žľaza. Pri dospievaní ju postupne nahrádza tukové tkanivo. U dospelých má týmus len malý a nepravidelný tvar.

Ako dokázali vedci z Univerzity v Britskej Kolumbii (UBC), týmus prekvapivo zohráva dôležitú úlohu pri tehotenstve. Jeho hlavná úloha pritom spočíva v regulovaní imunity a metabolizmu, a okrem toho zabraňuje potratom a vzniku cukrovky u tehotných žien.

Pomocou testov vykonaných na myšiach sa zistilo, že ženské pohlavné hormóny, ktoré počas tehotenstva obiehajú organizmus, majú značný vplyv na funkciu detskej žľazy. Ich vplyvom žľaza vytvára regulačné T-lymfocyty, ktoré pomáhajú regulovať niektoré zmeny počas tehotenstva, ktoré sú nevyhnutné pre zdravie matky aj dieťaťa.

Dôležitú úlohu pri udržiavaní zdravia plodu a matky tiež zohrávajú špecializované receptory týmusu, ktoré regulujú tvorbu regulačných T-lymfocytov. Ich úloha pri tehotenstve bola dodnes nepoznaná.

Prečo na týmus v dospelosti netreba zabúdať

V rámci výskumu vedci odstránili špecializované receptory z týmusu myší. Tým došlo k zabráneniu produkcie regulačných T-lymfocytov počas tehotenstva, čo sa prejavilo zvýšeným pomerom potratov.

Podľa vedúcej autorky štúdie doktorky Magdaleny Paolinovej regulačné T-lymfocyty počas tehotenstva tiež pomáhajú s reguláciou metabolizmu. Ich bunky sa v tomto období premiestňujú do tukového tkaniva, kde zabraňujú zápalu a zmierňujú hladinu glukózy a inzulínu v krvi.

Okrem zvýšenej hladiny glukózy a inzulínu u myší, ktoré nemali dostatok týmusových špecializovaných receptorov, zistili tiež ďalšie faktory, ktoré prispievajú k vzniku tehotenskej cukrovky. Ich mláďatá boli tiež väčšie ako mláďatá narodené za ideálnych zdravotných podmienok.

Vedci dokázali zvrátiť negatívne účinky tehotenstva u týchto zvierat jednoduchým aplikovaním regulačných T-receptorov, ktoré si myši kvôli nedostatku receptorov nedokázali samé vyrobiť.

„Popísanie tohto nového mechanizmu, ktorý vplýva na vznik tehotenskej cukrovky, by v budúcnosti mohol poskytnúť liečebnú metódu pre matku a plod,“ vysvetlila spoluautorka štúdie Alexandra Kautzky-Willerová.

Pennigerová ďalej dodáva, že úloha týmusu pri tehotenstve bola pre vedcov a lekárov vždy veľkou záhadou. „Týmus nemení len imunitný systém matky tak, aby prijal plod, ale aj kontroluje zdravie jej metabolizmu.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, nature.com, ubc.ca, iflscience.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Cesnak má zvláštny vplyv na pamäť, súvisí to s trávením

Cesnak má zvláštny vplyv na pamäť, súvisí to s trávením

DNES - 7:56Zdravie

Vedci skúmali vplyv cesnaku na črevný mikrobióm.

Epidemiológ varuje pred novým príznakom koronavírusu. Toto si všímajte na jazyku

Epidemiológ varuje pred novým príznakom koronavírusu. Toto si všímajte na jazyku

20:37 14.01.2021Zdravie

Epidemiológ zverejnil fotografiu zvláštneho príznaku a varoval ľudí, aby si dávali pozor na akékoľvek prejavy COVID-19.

2 šálky tohto čaju denne vám pomôžu spaľovať tuky počas spánku

2 šálky tohto čaju denne vám pomôžu spaľovať tuky počas spánku

6:44 13.01.2021Zdravie

Pitie tohto čaju pomáha spaľovať tuky počas noci.

Hodinky dokážu odhaliť infekciu koronavírusom až 7 dní pred nástupom príznakov

Hodinky dokážu odhaliť infekciu koronavírusom až 7 dní pred nástupom príznakov

18:30 12.01.2021Zdravie

Podľa vedcov dokázali hodinky na 92% odhaliť COVID-19 až 7 dní predtým, ako sa u pacientov prejavili príznaky.

Ostré pichanie v hrudi – prečo vzniká, čo znamená, a treba vyhľadať lekára?

Ostré pichanie v hrudi – prečo vzniká, čo znamená, a treba vyhľadať lekára?

8:29 11.01.2021Zdravie

Nie vždy ide o infarkt. Porucha, ktorá sa prejavuje bodavou bolesťou v oblasti hrudníka, postihuje najmä mladých ľudí.