Na Medzinárodnej vesmírnej stanici opäť nefunguje zariadenie na výrobu kyslíka

Systém na výrobu kyslíka na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) je opäť nefunkčný pre problémy s tlakom. Centrum riadenia letov o tom informovala posádka ISS, uviedla v sobotu agentúra Interfax.
Za posledné dva mesiace zlyhal systém Elektron-VM najmenej päťkrát. Poruchy boli hlásené 14., 17., 19. a 21. októbra a 10. decembra. Ruská vesmírna agentúra (Roskosmos) uviedla, že táto mimoriadna situácia neohrozila život a zdravie momentálne sedemčlennej posádky.
Systém Elektron-VM sa nachádza na ruskom segmente ISS v module Zvezda.
Tento systém je schopný produkovať 25 až 160 litrov kyslíka za hodinu a ďalších 50 až 320 litrov vodíka za hodinu. Princíp činnosti je založený na elektrolýze vody s alkalickým elektrolytom v prietokovom elektrolyzéri, pri ktorej sa v zmesi oddelí plyn a kvapalina.
Počas opravy Elektronu-VM je v americkom segmente stanice v prevádzke záložný systém.
Problém s kyslíkom sa objavil len pár hodín po tom, ako sa objavila správa, že v americkom segmente ISS vypadla elektrina.
Agentúra DPA konštatovala, že na ISS sa čoraz viac prejavujú problémy súvisiace s jej vekom.
Posádka na palube ISS pred nedávnom strávila týždne hľadaním miesta, odkiaľ unikal vzduch - našli ho tak, že v priestore, kde panuje bezváhový stav, sledovali pohyb vrecúška s čajom. Keďže čajové vrecko sa pohybovalo v závislosti od prúdenia vzduchu, kozmonauti jeho sledovaním vypátrali netesnosť a prelepili ju.
Výkonný riaditeľ spoločnosti Roskosmos Sergej Krikaľov podľa Interfaxu rozhodne odmieta tvrdenia, že počet porúch na ISS vekom stúpa. Uviedol, že moduly ISS sú schopné fungovať podstatne dlhšie, ako je ich záručná doba.
Vladimir Soloviov, zástupca riaditeľa vesmírnej korporácie Energija, zasa pred časom uviedol, že jeho spoločnosť očakáva, že po roku 2025 dôjde k „lavínovému zlyhávaniu mnohých prvkov na palube ISS“. Tento názor zastáva aj ruský kozmonaut Ivan Vagner, ktorý sa z ISS vrátil v októbri.
Predtým šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin uviedol, že Rusko sa pripravuje na postavenie novej orbitálnej stanice.

Na ISS majú stále problém s unikajúcim kyslíkom, posádka v ohrození nie je
Kozmonautom sa stále nepodarilo vyriešiť problém s unikajúcim kyslíkom na ruskom segmente Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) v module Zvezda.

Kamera v mobilnom telefóne môže zachytiť koronavírus
Vedci odhalili ďalší spôsob diagnostiky ochorenia COVID-19.

Otvorenie určitých okien pomáha zabrániť nákaze v aute. Takto by ste mali sedieť
Vedci navrhli spôsob, ako zabrániť šíreniu koronavírusu v autách pomocou správneho sedenia a otvorenia niektorých okien.

Najčastejšie vedľajšie účinky vakcíny proti koronavírusu
Čo možno čakať po zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19? Vylúčené nie sú ani vedľajšie účinky. Zistite, ako dlho s nimi budete žiť.