• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 28.7.2021Meniny má Krištof
22°Bratislava

Alarmujúce zistenia: Väčšina detí, ktoré prekonali COVID-19, má príznaky poškodenia ciev

  • 20:56 10.12.2020
  • Philadelphia
Alarmujúce zistenia: Väčšina detí, ktoré prekonali COVID-19, má príznaky poškodenia ciev

Poškodenie sa týka aj asymptomatických detí.

Vedci z Detskej nemocnice vo Philadelphii prinášajú ďalšie znepokojujúce správy o koronavíruse týkajúce sa detí. Štúdia publikovaná vo vedeckom žurnále Blood Advances uvádza, že väčšina detí infikovaných vírusom SARS-CoV-2 vykazuje zvýšené hladiny biomarkerov spojených s poškodením ciev. Ešte horšie je, že tento príznak kardiovaskulárneho poškodenia sa objavil aj u detí, ktoré nemali príznaky infekcie koronavírusom.

Navyše, mnohým vyšetreným deťom s pozitívnym výsledkom na COVID-19 bola diagnostikovaná trombotická mikroangiopatia (TMA). TMA vedie k vzniku zrazenín v malých krvných cievach. Doteraz si ju všímali hlavne u hospitalizovaných dospelých pacientov s vážnym priebehom COVID-19.

"Mali by sme pokračovať v testovaní a monitorovaní detí so SARS-CoV-2, aby sme mohli lepšie pochopiť, ako na ne vírus krátkodobo aj dlhodobo pôsobí," uviedol spoluautor štúdie David T. Teachey.

Deti vykazujú poškodenie ako dospelí s vážnym priebehom COVID-19

Je známe, že väčšina detí, ktoré sa nakazia novým koronavírusom, má len mierne alebo žiadne príznaky. U malej časti mladých pacientov sa však vyvinú vážne príznaky alebo postvírusová zápalová reakcia na COVID-19 nazývaná multisystémový zápalový syndróm u detí.

TMA bola u dospelých ľudí pozorovaná pri vážnych prípadoch COVID-19. Vedci sa domnievajú, že zložka imunitného systému nazývaná „kaskáda komplementu“ prispieva k vzniku TMA u dospelých. Kaskáda komplementu má zosilňovať a posilňovať imunitné reakcie, keď je prítomná hrozba, ale môže tiež zlyhať a viesť k väčšiemu zápalu. Úloha kaskády komplementu pri detskej TMA sa však doteraz neskúmala.

Výskumníci analyzovali skupinu 50 detí s COVID-19 v období od apríla do júla 2020. 21 detí vykazovalo minimálne alebo žiadne príznaky, 11 malo závažné príznaky a u 18 sa objavil multisystémový zápalový syndróm.

U každého pacienta vedci využili ako biomarker rozpustnú C5b9 (sC5b9). Vedci používali túto látku už dávnejšie na zhodnotenie závažnosti TMA po liečbe kmeňovými bunkami. Stručne povedané, čím vyššia je hladina sC5b9 u pacienta, tým väčšie je jeho riziko úmrtia.

Problémy nastanú aj bez príznakov

Autori štúdie zistili zvýšené hladiny C5b9 u pacientov s ťažkým COVID-19 a multisystémovým zápalovým syndrómom. Ostali však v šoku z toho, že vysoké hladiny C5b9 videli aj u asymptomatických mladých ľudí. Potom vedci získali laboratórne údaje týkajúce sa TMA. Zistili, že každé dieťa malo zvýšené hladiny sC5b9, dokonca aj bez TMA. Teachey dodáva:

„Aj keď väčšina detí s COVID-19 nemá závažné ochorenie, naša štúdia ukazuje, že môžu existovať aj ďalšie účinky SARS-CoV-2, ktoré sú hodné vyšetrenia. Sú potrebné ďalšie štúdie na to, aby sa zistilo, či sa má u hospitalizovaných detí so SARS-CoV-2 vyšetrovať TMA. Najdôležitejšou vecou z tejto štúdie je, že sa musíme dozvedieť viac o SARS-CoV-2. Nemali by sme len odhadovať krátkodobý a dlhodobý dopad infekcie.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, chop.edu, ashpublications.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
11 najčastejších mýtov o migréne

11 najčastejších mýtov o migréne

22:06 26.07.2021Zdravie

Je pravda, že migrénu musí sprevádzať takzvaná aura? Čím sa migréna líši od klasickej bolesti hlavy a aké lieky naozaj pomáhajú?

Umývate si tvár pri sprchovaní? Pre týchto 5 dôvodov by ste s tým mali prestať

Umývate si tvár pri sprchovaní? Pre týchto 5 dôvodov by ste s tým mali prestať

21:04 25.07.2021Zdravie

Dve muchy jednou ranou? Ak si myslíte, že umývanie tváre v sprche vám ušetrí čas aj námahu, ste na omyle!

Problémy so zápchou? Tieto dva nápoje ich ešte zhoršujú, zabudnite na ne!

Problémy so zápchou? Tieto dva nápoje ich ešte zhoršujú, zabudnite na ne!

20:34 25.07.2021Zdravie

K tráviacim problémom neprispievajú len jedlá. Ak sa chcete zbaviť zápchy, na tieto dva nápoje radšej rovno zabudnite.

3 aktivity, ktoré spomaľujú nástup Alzheimerovej choroby o 5 rokov

3 aktivity, ktoré spomaľujú nástup Alzheimerovej choroby o 5 rokov

20:04 25.07.2021Zdravie

Alzheimerova choroba sa dá účinne spomaliť každodennými aktivitami. Nič tým nepokazíte, ak si ich osvojíte až v staršom veku.

4 spôsoby, ako si prirodzene zlepšiť sluch

4 spôsoby, ako si prirodzene zlepšiť sluch

19:35 25.07.2021Zdravie

Strata a slabnutie sluchu ohrozuje ľudí vo všetkých vekových kategóriách, no najviac problémov robí v pokročilom veku. Ak na sebe spozorujete prvé príznaky, skúste ich vyriešiť prirodzene.