• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 20.4.2024Meniny má Marcel
Bratislava

Tieto zvieratá môžu byť kľúčom k porazeniu COVID-19. Voči koronavírusu sú imúnne

  • 7:39 08.12.2020
  • Stanford
Tieto zvieratá môžu byť kľúčom k porazeniu COVID-19. Voči koronavírusu sú imúnne

Tajomstvo úspechu v boji s koronavírusom sa môže skrývať bunkách niektorých zvierat.

Podľa nového výskumu by mohli byť prasatá, kurčatá a potkany kľúčom k porazeniu Covid-19. Vedci tvrdia, že sú imúnne voči koronavírusu vďaka tvaru svojich buniek. Štúdia Stanfordskej univerzity publikovaná v odbornom časopise PLOS Computational Biology vysvetľuje, prečo niektoré zvieratá, vrátane mačiek a dobytka sú viac náchylné a iné nie.

Nové zistenia by mohli viesť vývoji lieku, ktorý by zachytil vírus a zabránil mu v preniknutí do buniek. Vedci sa domnievajú, že pandémia prepukla, keď vírus SARS-CoV-2 prešiel z netopiera alebo šupinavca na človeka.

Vedci skúmali, ako sa „hrotový“ proteín pripája k bunkám. SARS-CoV-2 vstupuje do buniek pripojením k špecifickému génu známemu ako angiotenzín konvertujúci enzým 2 alebo ACE2. Tieto receptorové gény sú na povrchu vašich buniek.

Počítačové simulácie prvýkrát ukázali, ako sa vírus pripája k rôznym ACE2 receptorom, podobne ako pri kontrole kľúča. Ukázali, že „zámky“ určitých zvierat zapadajú lepšie, vrátane ľudí. Vďaka tomu sú tieto druhy náchylnejšie na infekciu.

3D modely tiež identifikovali určité štrukturálne znaky, ktoré sú pre tieto druhy jedinečné. Ostatné živočíchy sú imúnne, pretože ich receptorom ACE2 tieto znaky chýbajú.

Koronavírus napáda aj zvieratá

Covid-19 bol hlásený u mačiek v USA a Belgicku, noriek na holandských farmách a dokonca aj u levov a tigrov v zoologickej záhrade v Bronxe v New Yorku.

Štúdie preukázali, že môžu byť infikované aj ťavy, kone, ovce a králiky, nie však kurčatá, kačice, ošípané, myši a potkany. Ochrancovia životného prostredia sa obávajú, že svet je na pokraji množstva pandémií. Kvôli ničeniu biotopov majú ľudia bližší kontakt z populáciami divej zveri a existuje tak vysoké riziko prenosu chorôb.

Štúdia je prvou svojho druhu, ktorá zahŕňa podrobnú analýzu 29 stavovcov od ľudí, šimpanzov a psov až po zlaté rybky, krokodíly a ježky. Hlavný autor štúdie João Rodrigues hovorí, že 3D modely vrhajú nové svetlo na to, prečo sa niektoré druhy nedokážu vírusom nakaziť.

"Prešli sme od premýšľania, či sa tigre dokážu nakaziť Covid-19, až po 3D modely proteínových štruktúr, ktoré ponúknu možné vysvetlenie, prečo sa tak stane, behom pár týždňov," uviedol Rodrigues.

Aby sa znížilo riziko infekcie domácich a divých zvierat, vrátane ohrozených druhov, odporučil dodržiavať pokyny Svetovej organizácie pre zdravie zvierat (OIE).

"Ľudia infikovaní Covid-19 by mali obmedziť kontakt so svojimi domácimi miláčikmi aj s inými zvieratami a ľuďmi," uviedol Rodrigues.

Zdroj: Info.sk, TM, sciencedaily.com, journals.plos.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ostrovné štrkáče sú menšie, ale ostrejšie ako pevninské, tvrdia vedci

Ostrovné štrkáče sú menšie, ale ostrejšie ako pevninské, tvrdia vedci

14:27 10.04.2024Veda

Štrkáče na kalifornskom ostrove Santa Catalina sú menšie, ale ostrejšie ako príslušníci rovnakého druhu obývajúce pevninu.

Močenie cikád by mohlo zmeniť súčasné chápanie dynamiky tekutín

Močenie cikád by mohlo zmeniť súčasné chápanie dynamiky tekutín

12:20 27.03.2024Veda

Cikády napriek svojej malej veľkosti nevylučujú moč vo forme kvapiek, ale prúdom, uvádza štúdia publikovaná v odbornom žurnále PNAS.

Toto nesmiete zmeškať: Na oblohe bude úkaz, ktorý sa znova objaví až za 70 rokov

Toto nesmiete zmeškať: Na oblohe bude úkaz, ktorý sa znova objaví až za 70 rokov

18:32 15.03.2024Veda

Tento úkaz môžete vidieť len raz za približne sedemdesiat rokov.

Umelá inteligencia je kreatívnejšia ako ľudia: V tomto dokázala prekonať 151 ľudí

Umelá inteligencia je kreatívnejšia ako ľudia: V tomto dokázala prekonať 151 ľudí

19:37 03.03.2024Veda

Vedci porovnali výkon umelej inteligencie v štandardizovaných testoch tvorivého potenciálu v porovnaní s ľuďmi.

Chromozóm Y postupne mizne. Čo sa stane s mužmi?

Chromozóm Y postupne mizne. Čo sa stane s mužmi?

21:14 29.02.2024Veda

Chromozóm Y je pre ľudskú rasu životne dôležitý. Vedci uviedli, ako sa môže vyvíjať ľudstvo bez tohto chromozómu.