• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 16.1.2021Meniny má Kristína
-3°Bratislava

Tieto zvieratá môžu byť kľúčom k porazeniu COVID-19. Voči koronavírusu sú imúnne

  • 7:39 08.12.2020
  • Stanford
Tieto zvieratá môžu byť kľúčom k porazeniu COVID-19. Voči koronavírusu sú imúnne

Tajomstvo úspechu v boji s koronavírusom sa môže skrývať bunkách niektorých zvierat.

Podľa nového výskumu by mohli byť prasatá, kurčatá a potkany kľúčom k porazeniu Covid-19. Vedci tvrdia, že sú imúnne voči koronavírusu vďaka tvaru svojich buniek. Štúdia Stanfordskej univerzity publikovaná v odbornom časopise PLOS Computational Biology vysvetľuje, prečo niektoré zvieratá, vrátane mačiek a dobytka sú viac náchylné a iné nie.

Nové zistenia by mohli viesť vývoji lieku, ktorý by zachytil vírus a zabránil mu v preniknutí do buniek. Vedci sa domnievajú, že pandémia prepukla, keď vírus SARS-CoV-2 prešiel z netopiera alebo šupinavca na človeka.

Vedci skúmali, ako sa „hrotový“ proteín pripája k bunkám. SARS-CoV-2 vstupuje do buniek pripojením k špecifickému génu známemu ako angiotenzín konvertujúci enzým 2 alebo ACE2. Tieto receptorové gény sú na povrchu vašich buniek.

Počítačové simulácie prvýkrát ukázali, ako sa vírus pripája k rôznym ACE2 receptorom, podobne ako pri kontrole kľúča. Ukázali, že „zámky“ určitých zvierat zapadajú lepšie, vrátane ľudí. Vďaka tomu sú tieto druhy náchylnejšie na infekciu.

3D modely tiež identifikovali určité štrukturálne znaky, ktoré sú pre tieto druhy jedinečné. Ostatné živočíchy sú imúnne, pretože ich receptorom ACE2 tieto znaky chýbajú.

Koronavírus napáda aj zvieratá

Covid-19 bol hlásený u mačiek v USA a Belgicku, noriek na holandských farmách a dokonca aj u levov a tigrov v zoologickej záhrade v Bronxe v New Yorku.

Štúdie preukázali, že môžu byť infikované aj ťavy, kone, ovce a králiky, nie však kurčatá, kačice, ošípané, myši a potkany. Ochrancovia životného prostredia sa obávajú, že svet je na pokraji množstva pandémií. Kvôli ničeniu biotopov majú ľudia bližší kontakt z populáciami divej zveri a existuje tak vysoké riziko prenosu chorôb.

Štúdia je prvou svojho druhu, ktorá zahŕňa podrobnú analýzu 29 stavovcov od ľudí, šimpanzov a psov až po zlaté rybky, krokodíly a ježky. Hlavný autor štúdie João Rodrigues hovorí, že 3D modely vrhajú nové svetlo na to, prečo sa niektoré druhy nedokážu vírusom nakaziť.

"Prešli sme od premýšľania, či sa tigre dokážu nakaziť Covid-19, až po 3D modely proteínových štruktúr, ktoré ponúknu možné vysvetlenie, prečo sa tak stane, behom pár týždňov," uviedol Rodrigues.

Aby sa znížilo riziko infekcie domácich a divých zvierat, vrátane ohrozených druhov, odporučil dodržiavať pokyny Svetovej organizácie pre zdravie zvierat (OIE).

"Ľudia infikovaní Covid-19 by mali obmedziť kontakt so svojimi domácimi miláčikmi aj s inými zvieratami a ľuďmi," uviedol Rodrigues.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, sciencedaily.com, journals.plos.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na ISS majú stále problém s unikajúcim kyslíkom, posádka v ohrození nie je

Na ISS majú stále problém s unikajúcim kyslíkom, posádka v ohrození nie je

18:04 19.12.2020Veda

Kozmonautom sa stále nepodarilo vyriešiť problém s unikajúcim kyslíkom na ruskom segmente Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) v module Zvezda.

Kamera v mobilnom telefóne môže zachytiť koronavírus

Kamera v mobilnom telefóne môže zachytiť koronavírus

8:19 18.12.2020Veda

Vedci odhalili ďalší spôsob diagnostiky ochorenia COVID-19.

Na Medzinárodnej vesmírnej stanici opäť nefunguje zariadenie na výrobu kyslíka

Na Medzinárodnej vesmírnej stanici opäť nefunguje zariadenie na výrobu kyslíka

16:37 12.12.2020Veda

Systém na výrobu kyslíka na Medzinárodnej vesmírnej stanici (ISS) je opäť nefunkčný pre problémy s tlakom.

Otvorenie určitých okien pomáha zabrániť nákaze v aute. Takto by ste mali sedieť

Otvorenie určitých okien pomáha zabrániť nákaze v aute. Takto by ste mali sedieť

21:28 11.12.2020Veda

Vedci navrhli spôsob, ako zabrániť šíreniu koronavírusu v autách pomocou správneho sedenia a otvorenia niektorých okien.

Najčastejšie vedľajšie účinky vakcíny proti koronavírusu

Najčastejšie vedľajšie účinky vakcíny proti koronavírusu

21:00 11.12.2020Veda

Čo možno čakať po zaočkovaní proti ochoreniu COVID-19? Vylúčené nie sú ani vedľajšie účinky. Zistite, ako dlho s nimi budete žiť.