• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 20.1.2021Meniny má Dalibor
Bratislava

Zásada ROR je prevenciou chrípky aj COVID-19

  • 9:03 30.11.2020
  • Bratislava
Zásada ROR je prevenciou chrípky aj COVID-19

Hlavný hygienik Ján Mikas pripomína, že v čase pandémie je potrebné dodržiavať zásadu ROR.

Pred chrípkou aj ochorením COVID-19 sa možno účinne chrániť dodržiavaním zásady ROR, teda rúško-odstup-ruky. "Správne nasadené rúško na tvári bráni, aby sa do okolia dostalo veľké množstvo kvapôčok, ktorými sa chrípka aj ochorenie COVID-19 šíri pri kašľaní, kýchaní, rozprávaní a aj pri vydychovaní vzduchu," pripomína hlavný hygienik Ján Mikas.

Rovnako zachovanie dostatočného, aspoň dvojmetrového odstupu od iných ľudí, významne podľa jeho slov znižuje riziko doletu kvapôčok s vírusom priamo k vám. Časté umývanie rúk mydlom a teplou vodou a dezinfekcia rúk prostriedkami na báze alkoholu zase ničí vírusy. Nečistými rukami sa nemá dotýkať tváre, úst ani očí, keďže vírus sa môže do organizmu napríklad dostať aj cez očné spojovky.

Vyhýbajte sa miestam s vyššou koncentráciou ľudí. Pokiaľ to nie je možné, zdržujte sa tam len na nevyhnutný čas. V domácnosti i na pracovisku pravidelne dezinfikujte povrchy, pracovné plochy a pomôcky čistiacimi prostriedkami s virucídnym účinkom,“ pokračoval Mikas. Odporúča dbať aj na pravidelné a nárazové vetranie miestností.

Obranyschopnosť organizmu počas chrípkovej sezóny možno podporovať zvýšeným príjmom vitamínov A, C, E a väčšiny vitamínov zo skupiny B–komplexu, vitamínu D na podporu imunity. „Získate ich konzumáciou dostatočného množstva čerstvej zeleniny, ovocia a celozrnných obilnín. Najvhodnejšie je vyberať si z nej druhy bohaté najmä na vitamín C – papriku, chren, citrusové ovocie, kivi, zelené vňate, kel, kapustu,“ radí Mikas. Treba dbať na každodenný pobyt na čerstvom vzduchu, pomôže tiež dostatok spánku a otužovanie, ako aj obliekanie sa primerane počasiu.

Hoci chrípku a ochorenie COVID-19 spôsobujú rôzne vírusy, príznaky oboch ochorení sú z veľkej časti podobné: horúčka nad 38 stupňov, suchý, dráždivý kašeľ (pri ochorení COVID-19 aj sťažené dýchanie), celková únava, slabosť, prípadne nádcha a bolesť v krku. Do istej miery odlišné príznaky sú bolesť hlavy, kĺbov a svalov (pri chrípke výrazné, pri ochorení COVID-19 prítomné niekedy). Hnačky, bolesť brucha, zvracanie sa pri chrípke nevyskytujú, pri ochorení COVID-19 niekedy, podobne ako strata čuchu. Odpoveď, či má človek chrípku alebo ochorenie COVID-19, môže dať len laboratórne vyšetrenie klinickej vzorky od pacienta.

Ak sa u vás prejavia príznaky respiračného ochorenia, treba sa izolovať od ostatných. Ošetrujúceho lekára treba najprv informovať telefonicky. V prípade mimoriadnych zdravotných udalostí treba volať priamo na číslo 155 a informovať dispečing o možnej nákaze ochorením COVID-19.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
V najbližších dňoch sa oteplí, hrozí vzostup vodných hladín

V najbližších dňoch sa oteplí, hrozí vzostup vodných hladín

DNES - 20:44Domáce

Meteorológovia očakávajú na území SR v najbližších dňoch oteplenie. Topiaci sa sneh môže spolu s dažďom spôsobiť vzostupy vodných hladín na niektorých tokoch.

Primátor Trenčína Rybníček: Uvoľňovať sa tak skoro asi nebude, britský vírus všetko mení

Primátor Trenčína Rybníček: Uvoľňovať sa tak skoro asi nebude, britský vírus všetko mení

DNES - 20:18Domáce

Britský variant koronavírusu zaznamenali aj v Trenčíne. Podľa primátora sa opatrenia tak skoro neuvoľnia.

Honz: Považujem za dôvodné zachovanie oddelenia extrémistickej kriminality

Honz: Považujem za dôvodné zachovanie oddelenia extrémistickej kriminality

DNES - 18:48Domáce

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáš Honz považuje za dôvodné zachovanie samostatného oddelenia extrémistickej kriminality na ÚŠP Generálnej prokuratúry SR.

Slovensko zablahoželalo novému prezidentovi Spojených štátov

Slovensko zablahoželalo novému prezidentovi Spojených štátov

DNES - 18:24Domáce

Ministerstvo zahraničných vecí deklaruje ochotu podporiť rozšírenie dialógu EÚ s USA.

Prezidentka vyjadrila úprimnú sústrasť rodinám sestier, ktoré podľahli COVID-19

Prezidentka vyjadrila úprimnú sústrasť rodinám sestier, ktoré podľahli COVID-19

DNES - 17:48Domáce

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyjadrila úprimnú sústrasť rodinám a blízkym zdravotných sestier, ktoré v poslednom období podľahli novému koronavírusu.