• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 22.1.2021Meniny má Zora
11°Bratislava

Slovensko má "veľký bezpečnostný problém", PS žiada zverejniť správy o Mochovciach

  • 14:29 26.11.2020
  • Bratislava
Slovensko má

Progresívne Slovensko žiada zverejniť správy o bezpečnosti v Mochovciach, slová riaditeľa SIS podľa jeho predstaviteľov vyvolávajú nové obavy.

Mimoparlamentná strana Progresívne Slovensko (PS) žiada okamžité zvýšenie transparentnosti a zverejnenie správy misie OSART Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (IAEA), ktorá v závere minulého roka hodnotila bezpečnosť tretieho a štvrtého bloku jadrovej elektrárne Mochovce (EMO). Dôvodom sú zverejnené informácie riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského, podľa ktorého má Slovensko "veľký bezpečnostný problém".

Na otázky okolo bezpečnosti pri dostavbe Mochoviec sme v Progresívnom Slovensku upozorňovali už pred dvoma rokmi. Aktuálne vyjadrenie riaditeľa SIS Vladimíra Pčolinského potvrdzujú staré a vyvolávajú nové obavy. V hre môžu byť ľudské životy, štát musí okamžite konať,“ uviedol poslanec Európskeho parlamentu a podpredseda Progresívneho Slovenska Martin Hojsík.

Riaditeľ SIS v rozhovore pre Denník N tvrdil, že pri výstavbe EMO bol neporiadok, dodávatelia dodávali nekvalitné a necertifikované produkty, kontrolné orgány niektoré kontroly vykonávali skôr formálne ako naozaj. SIS údajne na tieto nedostatky opakovane upozorňovala.

Pred dvoma rokmi sme požadovali, aby bol vykonaný audit misie OSART, to sa našťastie stalo. Žiaľ, závery tejto misie nie sú verejné. O ich zverejnení rozhoduje spoločnosť Slovenské elektrárne, v ktorej má štát akcionárske zastúpenie. Je teda na ministrovi hospodárstva Sulíkovi, aby konečne zabezpečil jej zverejnenie,“ doplnil Hojsík.

Úrad jadrového dozoru upokojuje situáciu

Úrad jadrového dozoru (ÚJD) SR dôsledne kontroluje odstraňovanie všetkých zistených nedostatkov na jadrovej časti výstavby 3. a 4. bloku elektrárne v Mochovciach (EMO). Na treťom bloku pokračuje kontrola približne 3000 ostávajúcich komponentov. Po dokončení kontrol a ich pozitívnom vyhodnotení bude 3. blok spĺňať požiadavky úradu na jadrovú bezpečnosť jadrového zariadenia a ÚJD vydá povolenie na jeho uvádzanie do prevádzky. Úrad tak reagoval na vyjadrenie riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského, podľa ktorého má Slovensko v Mochovciach "veľký bezpečnostný problém".

Riaditeľka kancelárie ÚJD Miriam Vachová pripomenula, že koncom minulého roka bolo na 4. bloku Mochovce zistené v dvoch systémoch použitie nevhodných komponentov. Tieto komponenty boli z iného materiálu, ako bol deklarovaný v ich certifikáte, a ako požadoval projekt. Úrad dal odvtedy skontrolovať 5872 bezpečnostne významných komponentov.

Samotné kontroly prebehli od marca 2020. „Po vyhodnotení výsledkov vypracovali Slovenské elektrárne súhrnnú správu, ktorá sa momentálne hodnotí na ÚJD SR. Hodnotenie ÚJD SR nie je zatiaľ dokončené. Predbežne je možné potvrdiť, že na 3. bloku bolo vymenených spolu osem kusov nezhodných potrubných dielov, ktorých vlastnosti neboli v súlade s požiadavkami projektu,“ uviedla Vachová.

ÚJD o zisteniach a postupe prác priebežne informoval na svojej webovej stránke. „K slovám riaditeľa SIS môžeme iba vyjadriť počudovanie, že SIS nedisponuje týmito verejne dostupnými informáciami. Ak SIS má iné informácie, ktoré by nasvedčovali prípadnému zneužívaniu iných/ďalších certifikátov, tak je potrebné, aby SIS tieto informácie úradu poskytla,“ uviedla Vachová.

Úrad nesúhlasí ani s tvrdením Pčolinského, podľa ktorého „kontrolné orgány niektoré kontroly vykonávali skôr formálne ako naozaj“. „Nevieme, ktoré kontrolné orgány tým riaditeľ SIS myslel, ale určite to nie je prípad ÚJD SR a rozsah nariadených kontrol to jednoznačne dokumentuje,“ uviedla šéfka kancelárie ÚJD. Dodala však, že kompetencie ÚJD SR sú výhradne v oblasti dozoru nad jadrovou bezpečnosťou, a nie v oblasti vnútornej kontroly staviteľa a rozhodne nie v oblasti hospodárskej.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Doležalov rezort vytvoril zoznam spoločností, ktoré zaradia do očkovacieho programu

Doležalov rezort vytvoril zoznam spoločností, ktoré zaradia do očkovacieho programu

DNES - 16:37Ekonomické

Ministerstvo dopravy a výstavby SR vypracovalo podľa kritérií rezortu zdravotníctva zoznam spoločností, ktoré navrhuje zaradiť do očkovacieho programu. Patriť by tam mali napríklad železnice či pošta.

Odložili ste si zájazd z minulého roka? Toto odkazuje ministerstvo dopravy

Odložili ste si zájazd z minulého roka? Toto odkazuje ministerstvo dopravy

DNES - 14:14Ekonomické

Klienti cestovných kancelárií sa podľa ministerstva dopravy nemusia obávať, že kvôli odloženému zájazdu prídu o peniaze.

Krajniak: Vlani sa podarilo odvrátiť 72 % hromadných prepúšťaní

Krajniak: Vlani sa podarilo odvrátiť 72 % hromadných prepúšťaní

DNES - 11:01Ekonomické

Trh práce bol v 2. polroku 2020 stabilný, podarilo sa odvrátiť takmer tri štvrtiny ohlásených hromadných prepúšťaní.

NKÚ: Ministerstvo dlhodobo tolerovalo Slovenskej pošte stratové či nevýhodné zmluvy

NKÚ: Ministerstvo dlhodobo tolerovalo Slovenskej pošte stratové či nevýhodné zmluvy

DNES - 11:00Ekonomické

Štát prostredníctvom Ministerstva dopravy a výstavby SR dlhodobo nezvláda koordináciu vzťahov s vedením Slovenskej pošty a pošta nemá prijaté dlhodobé či strednodobé stratégie rozvoja.

Prednostné očkovanie žiadajú aj zamestnanci energetického priemyslu

Prednostné očkovanie žiadajú aj zamestnanci energetického priemyslu

VČERA - 17:35Ekonomické

Zástupcovia kľúčových energetických firiem varujú pred rizikom v zásobovaní energiami, pokiaľ sa strategickí zamestnanci rýchlo nezaočkujú.