• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 17.1.2021Meniny má Nataša
-6°Bratislava

Takto ovplyvňujú rozvedení rodičia vaše vzťahy v budúcnosti

  • 11:42 28.11.2020
  • Svet
Takto ovplyvňujú rozvedení rodičia vaše vzťahy v budúcnosti

Ľudia, ktorí v detstve zažili rozvod rodičov, sú poznačení aj v dospelosti.

Život detí rozvedených rodičov je určite iný v porovnaní s tými, ktorých rodičia sú stále spolu. Nejde však len o rozdelenie času stráveného s rodičmi. Rozvod má skutočne emocionálny vplyv na deti a následky si môžu niesť do dospelosti. Nová štúdia potvrdila, že deti, ktoré zažili rozvod rodičov, môžu mať neskôr v živote problém nájsť si lásku. Dôvodom sú nižšie hladiny oxytocínu.

Štúdia zverejnená vo vedeckom časopise Journal of Comparative Psychology skúmala 128 ľudí vo veku od 18 do 62 rokov, z toho 27,3 percenta malo rozvedených rodičov. Pomocou rozsiahlych dotazníkov a odobratých vzoriek moču vedci zistili, že hladiny oxytocínu boli „podstatne nižšie“ u ľudí, ktorých rodičia sa rozviedli, v porovnaní s tými, ktorých rodičia boli stále spolu. Deti rozvedených rodičov mali iba tretinové hladiny oxytocínu v porovnaní s ostatnými deťmi.

Na vine je oxytocín

„Tieto výsledky naznačujú, že hladiny oxytocínu sú nepriaznivo ovplyvnené rozvodom rodičov a môžu súvisieť s ďalšími účinkami, ktoré boli zdokumentované u ľudí, ktorí zažívajú rozvod rodičov,“ uviedla v stanovisku hlavná autorka štúdie Maria Boccia, profesorka na Baylor University v Robbins College of Health and Human Sciences.

Oxytocín, tiež označovaný ako „hormón lásky“, funguje ako neurotransmiter. Hormón tiež pomáha ľuďom zamilovať sa a zostať vo vzťahu. Pomáha v budovaní dôvery, empatie, pozitívnych spomienok, vernosti, pozitívnej komunikácii a tvorbe väzieb.

Štúdia zverejnená v odbornom žurnále Psychoneuroendocrinology v roku 2012 zistila, že nové páry mali podstatne vyššiu hladinu oxytocínu v porovnaní s nezadanými ľuďmi.

Deti rozvedených majú problémy v dlhodobých vzťahoch

Podľa štúdie z roku 2020 majú dospelí, ktorí ako deti zažili rozvod rodičov, tendenciu vykazovať „väčšiu neistotu v záväzkoch“, čo ich vedie k „menšej dôvere v manželstvo a schopnosti manželstvo udržať“. A dokonca aj bez aspektu manželstva je u týchto dospelých „pravdepodobnejšie, že budú mať nestabilné dlhotrvajúce vzťahy“.

Podľa Boccie sa veľa psychologických štúdií zameriavalo na dlhodobé účinky rozvodu na deti, ale táto štúdia je jednou z prvých, ktorá poskytla vedecké vysvetlenie. Jednou z otázok, ktoré Boccia plánuje v rámci následného výskumu preskúmať, je, či je vek dieťaťa v čase rozvodu dôležitý z hľadiska budúcich hladín oxytocínu.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, baylor.edu, psycnet.apa.org, ncbi.nlm.nih.gov
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Karfiolová ryža: Zdravšia, rýchlejšia a lacnejšia alternatíva, ktorú viac nevymeníte

Karfiolová ryža: Zdravšia, rýchlejšia a lacnejšia alternatíva, ktorú viac nevymeníte

DNES - 9:27Zaujímavosti

Jednoducho sa pripravuje, je zdravá, dokonale zasýti, obsahuje menej kalórií a je aj lacnejšia. Existuje vôbec dôvod, prečo ste ešte nevyskúšali karfiolovú ryžu?

Video: Toto sa skrýva vo vašom radiátore. Takto ho musíte vyčistiť

Video: Toto sa skrýva vo vašom radiátore. Takto ho musíte vyčistiť

VČERA - 21:13Zaujímavosti

Tieto zábery vás prinútia vyčistiť si radiátor.

5 cvikov, ktoré zlepšia váš výkon v posteli

5 cvikov, ktoré zlepšia váš výkon v posteli

VČERA - 20:38Zaujímavosti

K dokonalému milovaniu prospieva dostatok sebavedomia, pohodlia a intimity. Výdrž naviac ale tiež nezaškodí.

Rastliny v kúpeľni: Top 10 druhov, ktoré milujú vlhké prostredie

Rastliny v kúpeľni: Top 10 druhov, ktoré milujú vlhké prostredie

VČERA - 20:05Zaujímavosti

Nie všetky izbové rastliny sú stvorené pre teplo a vlhko, aké sa drží v kúpeľni. Vybrali sme pre vás ideálne druhy, ktoré sa hodia aj do tejto časti domu.

Otravuje vás brechanie susedovho psa? Vyskúšajte tieto kroky

Otravuje vás brechanie susedovho psa? Vyskúšajte tieto kroky

VČERA - 14:12Zaujímavosti

Ak si viac nemienite znepríjemňovať život neprestajným brechaním zo susedovho dvora, poradíme vám, ako ho čím skôr zastaviť.