• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 19.1.2021Meniny má Drahomíra, Mário
Bratislava

4 zdravotné dôvody, prečo vám je stále zima

  • 19:38 28.11.2020
  • Bratislava
4 zdravotné dôvody, prečo vám je stále zima

Môže ísť o hormonálnu poruchu alebo iné vážne zdravotné problémy. Pre toto trpíte chronickým pocitom zimy.

V každej rodine sa nájde aspoň jeden člen, ktorému je nehľadiac na okolnosti vždy chladno. Je pritom jedno, či je doma letných 25 stupňov alebo chladnejších 18.

Väčšina ľudí sa vie s chladom v domácnosti popasovať zvýšením nastavenia kúrenia alebo pomocou teplého oblečenia, no za vaším neustálym pocitom chladu sa môže skrývať aj zdravotné riziko.

Priemerná telesná teplota človeka je 36,6 stupňov Celzia, pričom bežná odchýlka predstavuje pol stupňa. Mnoho ľudí nevie, že táto teplota sa počas dňa mení. Vrchol dosahuje okolo šiestej podvečer – odvtedy nastáva jej klesanie, ktoré sa mení až po prebratí zo spánku.

Nie je pravda, že celé telo si počas dňa udržiava jednotnú teplotu. Ako v magazíne The Conversation vysvetlil profesor z Výučného centra klinickej anatómie na Lancasterskej univerzite Adam Taylor, najteplejšia telesná partia je konečník, ktorý bežne dosahuje teplotu 37 stupňov Celzia. Nasledujú uši, moč a ústa.

Tipnete si, ktorá časť tela je najchladnejšia? Ak ste hádali nos, nohy alebo ruky, ste na omyle – prekvapivo je to podpazušie, ktorého teplota dosahuje okolo 36 stupňov Celzia.

Na telesnú teplotu nevplývajú len vonkajšie faktory, ako je teplota prostredia. Ak vám je preto neustále chladno, dôvod sa môže ukrývať aj v týchto štyroch poruchách:

1. Závažné ochorenie

Niektoré vážnejšie zdravotné ochorenia sa spájajú so zníženou toleranciou alebo častejším pocitom chladu. Patrí k nim napríklad Raynaudov syndróm, ktorý spôsobuje ochladenie a otupenie niektorých častí tela následkom zníženej teploty prostredia alebo stresu. Syndróm sa najčastejšie prejavuje na prstoch nôh alebo rúk.

„Chlad zvyčajne necítiť na celom tele,“ hovorí Taylor, „ale najviac postihnuté oblasti môžu byť extrémne bolestivé.“ podľa Taylora dochádza k vzniku Raynaudovho syndrómu kvôli tvrdnutiu drobných cievok v postihnutých oblastiach. Syndróm zväčša postihuje ženy a ľudí žijúcich v chladnom podnebí.

Ďalšou možnou príčinou neustáleho pocitu chladu môže byť aj hypotyreóza, teda málo aktívna štítna žľaza. Štítna žľaza pri tomto ochorení neprodukuje dostatok hormónov na udržanie stabilnej hladiny energie a vnútornej teploty.

2. Hormonálne problémy

Telesná teplota žien sa môže meniť aj vplyvom rôznej hladiny hormónov v priebehu menštruačného cyklu. Pred ovuláciou si ženy bežne namerajú 35,9 stupňov Celzia, pričom po nej môže teplota vzrásť až na 36,7 stupňov.

Podľa Taylora niekoľko pohlavných hormónov ovplyvňuje termoreguláciu tela. „Napríklad estrogén zvyšuje mieru roztiahnutia ciev, vďaka čomu klesá telesná teplota. Progesterón naopak zvyšuje teplotu.“

Dlhodobé zvýšenie telesnej teploty môže podľa profesora spôsobiť aj syntetický progesterón, ktorý možno nájsť v ústne podávanej antikoncepcii.

U mužov je situácia trochu iná. „Vyššia hladina testosterónu u mužov neovplyvňuje telesnú teplotu, ale je možné, že u nich zmierňuje citlivosť na chlad zoslabením funkcie jedného druhu receptorov, ktoré reagujú na chladné podmienky.“

3. Cievne problémy

Ochorenia, ktoré spôsobujú zúženie ciev, sú takisto možnou príčinou neustáleho pocitu chladu. Jedným z nich je aj arterioskleróza, pri ktorej dochádza k nahromadeniu povlaku v cievach.

„Existuje niekoľko druhov tohto ochorenia, ale to, ktoré vo väčšine prípadov znásobuje pocit chladu, je periférne artériové ochorenie, pri ktorom sa zužujú cievy zásobujúce končatiny krvou,“ vysvetľuje Taylor.

Problém u ľudí s touto poruchou je ten, že tkanivá v ich končatinách nezískavajú dostatok živín z krvi, ktoré sú potrebné na ich správne fungovanie a tvorbu tepla. Pri zanedbaní liečby môže dôjsť až k nedokrveniu končatín.

Citlivosť na chlad je podľa Taylora aj následkom vzniku omrzlín, pričom pretrváva aj po ich vyliečení. „Telo na ne odpovedá tak, že obmedzí prísun krvi do napadnutých oblastí, aby zabránilo úniku tepla a ponechalo jeho dostatok životne dôležitým orgánom,“ vysvetľuje Taylor.

4. Rozdielna anatómia

Organizmus muža a ženy vytvára rozličné množstvo tepla, aby si udržal rovnováhu. Keďže muži majú vyšší podiel svalovej hmoty, ich metabolický rytmus v stave pokoja je vyšší – to znamená, že ich telo vyprodukuje vyššie množstvo tepla.

Medzi mužmi a ženami prevláda aj rozdielna distribúcia tuku. „Ruky a nohy žien majú takmer dvojnásobne hrubú vrstvu tuku pod kožou, takže teplu zo svalov pod nimi trvá dlhšie, kým sa dostane k teplotným receptorom v pokožke. Aj to je dôvod, prečo majú ženy častejšie pocit chladu,“ hovorí Taylor.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, theconversation.com, thesun.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toto je najlepšie cvičenie pre kardiovaskulárne zdravie, pri ktorom sa nemusíte zadýchať

Toto je najlepšie cvičenie pre kardiovaskulárne zdravie, pri ktorom sa nemusíte zadýchať

VČERA - 7:14Zdravie

Tento druh cvičenia znižuje problémy s krvným tlakom a obehom u dospelých s obezitou.

Tento typ hudby výrazne znižuje epileptické záchvaty

Tento typ hudby výrazne znižuje epileptické záchvaty

VČERA - 6:38Zdravie

Pomocou hudby je možné znížiť frekvenciu epileptických záchvatov.

3 najlepšie vitamíny na ochranu zdravia pľúc

3 najlepšie vitamíny na ochranu zdravia pľúc

20:12 17.01.2021Zdravie

Posilnite imunitu pľúc pomocou vhodne zvolených vitamínov. Tie môžete získať buď zo stravy alebo z vitamínových doplnkov.

Infarkt sa dá predpovedať aj niekoľko rokov vopred. Riziko odhalí röntgenové vyšetrenie

Infarkt sa dá predpovedať aj niekoľko rokov vopred. Riziko odhalí röntgenové vyšetrenie

19:39 17.01.2021Zdravie

Infarkt sa môže javiť ako náhla a nepredvídateľná udalosť, no základné príčiny je možné pozorovať veľmi dlho pred prvým srdcovým zlyhaním.

5 cvikov, ktoré najrýchlejšie spaľujú tuky

5 cvikov, ktoré najrýchlejšie spaľujú tuky

18:34 17.01.2021Zdravie

Ak sa pokúšate zmeniť životný štýl a čím skôr schudnúť, tieto cviky rozhodne nevynechávajte.