• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 19.1.2021Meniny má Drahomíra, Mário
Bratislava

Chirurgické rúško vám poslúži aj viackrát. Takto by mala vyzerať správna starostlivosť

  • 20:40 23.11.2020
  • Bratislava
Chirurgické rúško vám poslúži aj viackrát. Takto by mala vyzerať správna starostlivosť

Po použití ho netreba hneď vyhodiť. Takto sa starajte o chirurgické rúško, ak ho chcete opätovne používať.

Experti z oblasti zdravia deklarujú, že chirurgické rúško slúži na jediné použitie, po ktorom by sa malo vyhodiť. Toto tvrdenie sa však nepáči environmentalistom, ktorí si všimli obrovskú stopu znečistenia, akú po sebe zanechávajú vyhodené rúška.

Vhodnou alternatívou je látkové rúško, ktoré však nevyhovuje každému. To chirurgické je totiž ľahšie, niektorí tvrdia, že sa v ňom lepšie dýcha, a individuálne je aj lacnejšie.

Svetová zdravotnícka organizácia má v používaní chirurgických rúšok jasno: „Chirurgické rúško slúži len na jedno použitie. Po použití ho okamžite odstráňte, ideálne vhodením do uzavretého odpadkového koša,“ znie jej stanovisko.

WHO toto svoje počiatočné tvrdenie v apríli zmenila. V novom stanovisku už povoľuje opakované používanie chirurgických rúšok v oblastiach zasiahnutých kritickým nedostatkom ochranných zdravotných pomôcok.

Americká Správa potravín a liečiv odporúča čistiť medicínske respirátory pomocou peroxidu vodíka. Medzi ďalšie známe spôsoby čistenia masiek a rúšok patrí ohrievanie pri vysokej teplote a ožiarenie ultrafialovým žiarením, čo je však pre bežného človeka ťažko dosiahnuteľné.

Metóda siedmich dní

Vedci, ktorí zásobujú verejnosť aj odborníkov aktuálnymi informáciami o ochorení COVID-19, a ktorí sa združujú v zoskupení Adios Corona, odporúčajú odložiť použité rúško do papierovej obálky označenej dátumom. Rúško by sme z nej nemali vyberať počas nasledovných siedmich dní. Takto môžete rúško použiť dokopy 5 až 10-krát.

„Po siedmich dňoch na maske neprežije takmer žiadny vírus, čo potvrdilo niekoľko vedeckých štúdií,“ vysvetľuje francúzsky mikrobiológ a člen Adios Corona Denis Corpet. Jeho slová potvrdzuje aj výskum publikovaný v prestížnom vestníku The Lancet, podľa ktorého je po týždni možné zaznamenať len 0,1 percenta vírusu na vonkajšom povrchu masky.

Touto metódou by sa nemali riadiť zdravotnícki pracovníci, ktorí sú na dennej báze vystavovaní vysokým dávkam vírusu.

Výrobca filtrov do zdravotníckych masiek N95 Peter Tsai ďalej hovorí, že jednorazové masky sa dajú dezinfikovať aj v rúre – stačí ich ohrievať pri 70 až 75 stupňoch Celzia po každom použití.

Pranie jednorazových rúšok v práčke podľa Tsaia nie je najlepší nápad, pretože môže oslabiť ich efektívnosť. Proti tomuto tvrdeniu sa stavia francúzska skupina na ochranu práv spotrebiteľa UFC-Que Choisir, ktorá si to overila pokusom.

Francúzi vyprali rúška pri teplote 60 stupňov, vysušili ich v sušičke a napokon ich vyžehlili. Aj po desiatich takýchto cykloch rúška stále filtrovali najmenej 90 percent škodlivých vírusových častíc. K podobnému výsledku vlastného pokusu dospel aj francúzsky inžinier Philippe Vrooman.

Zatiaľ žiadne z týchto zistení nebolo odborne ohodnotené, a preto sa odporúčanie epidemiológov a virológov naďalej nemení – jednorazové rúška by sa po každom použití mali vyhodiť.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, sciencedirect.com, sciencealert.com, who.int
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Toto je najlepšie cvičenie pre kardiovaskulárne zdravie, pri ktorom sa nemusíte zadýchať

Toto je najlepšie cvičenie pre kardiovaskulárne zdravie, pri ktorom sa nemusíte zadýchať

VČERA - 7:14Zdravie

Tento druh cvičenia znižuje problémy s krvným tlakom a obehom u dospelých s obezitou.

Tento typ hudby výrazne znižuje epileptické záchvaty

Tento typ hudby výrazne znižuje epileptické záchvaty

VČERA - 6:38Zdravie

Pomocou hudby je možné znížiť frekvenciu epileptických záchvatov.

3 najlepšie vitamíny na ochranu zdravia pľúc

3 najlepšie vitamíny na ochranu zdravia pľúc

20:12 17.01.2021Zdravie

Posilnite imunitu pľúc pomocou vhodne zvolených vitamínov. Tie môžete získať buď zo stravy alebo z vitamínových doplnkov.

Infarkt sa dá predpovedať aj niekoľko rokov vopred. Riziko odhalí röntgenové vyšetrenie

Infarkt sa dá predpovedať aj niekoľko rokov vopred. Riziko odhalí röntgenové vyšetrenie

19:39 17.01.2021Zdravie

Infarkt sa môže javiť ako náhla a nepredvídateľná udalosť, no základné príčiny je možné pozorovať veľmi dlho pred prvým srdcovým zlyhaním.

5 cvikov, ktoré najrýchlejšie spaľujú tuky

5 cvikov, ktoré najrýchlejšie spaľujú tuky

18:34 17.01.2021Zdravie

Ak sa pokúšate zmeniť životný štýl a čím skôr schudnúť, tieto cviky rozhodne nevynechávajte.