• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 23.9.2021Meniny má Zdenka
15°Bratislava

Mičovský: Kľúčom k problému s PCB látkami je kontaminovaná pôda

  • 12:49 21.11.2020
  • Nižný Hrušov
Mičovský: Kľúčom k problému s PCB látkami je kontaminovaná pôda

Kľúčom k riešeniu problému s PCB látkami v oblasti bývalého štátneho podniku Chemko Strážske je podľa ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Jána Mičovského (OĽANO) kontaminovaná pôda.

"Práve z nej sa šíria 'pécébéčka' do zveriny, do vôd, do ľudí. V tejto oblasti je koncentrácia PCB najvyššia na celom svete. Chceme využiť najmodernejšie postupy, aby sme obsah týchto toxických látok znížili," uviedol Mičovský.

V rámci úsilia o odstránenie envirozáťaže na Zemplíne minister zorganizoval v piatok (20. 11.) pracovné rokovanie v Nižnom Hrušove neďaleko Chemka Strážske s poslancami Národnej rady (NR) SR, starostami zemplínskych obcí, zástupcami organizácií agrorezortu a odborníkmi, ktorí sa zaoberajú odstraňovaním PCB látok. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Anežka Šrojta Hrdá.

V lete agrorezort spolu s Ústredným kontrolným a skúšobným ústavom poľnohospodárskym (ÚKSUP) a Štátnou veterinárnou a potravinovou správou (ŠVPS) SR z vlastnej iniciatívy odobrali vzorky z pôdy, stromov, zvierat a živočíšnych produktov, ktoré testovali na PCB látky. Výsledky v niektorých prípadoch prekračovali normohranice niekoľko tisícnásobne. „Vzorky sme odoberali najmä v centre znečistenia, v lokalite tepláreň, ošipáreň a pri prameni, kde sú PCB látky zakopané v sudoch. V stromoch sa nám PCB nepotvrdili,“ priblížil Mičovský.

Na stretnutí sa zúčastnili aj zástupcovia dvoch firiem, ktoré sa zaoberajú aplikáciou humínových kyselín a zeolitu. Práve tieto látky znižujú koncentráciu PCB. Prvým krokom bude vytypovanie lokalít, v ktorých sa odoberú vzorky, a následne sa v týchto oblastiach aplikujú humínové kyseliny alebo zeolit, a to najneskôr do konca tohto roka. Zároveň treba odstrániť zdroje šírenia PCB v Chemko Strážske, čo je v kompetencii Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. ŠVPS zabezpečí monitoring zvierat v oblastiach, v ktorých sa uskutočnili odbery vzoriek a výsledky boli pozitívne na výskyt PCB. V lokalite budú tiež aplikovať zeolit a humínové kyseliny u zvierat s ich ďalším pozorovaním.

Do danej problematiky treba vtiahnuť aj Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR. Preto poslanci NR SR zorganizujú spoločný výbor za účasti MPRV SR, MŽP SR, MZ SR a Ministerstva vnútra (MV) SR, na ktorom sa dohodnú na ďalšom postupe,“ informovala hovorkyňa.

Polychlórované bifenyly (PCB) sa vyrábali v areáli Chemko Strážske do roku 1984. Odvtedy sa na odstránení tejto envirozáťaže takmer nič neudialo. Negatívny vplyv na životné prostredie, život zvierat a ľudí vidno podľa agrorezortu dodnes - spontánne potraty, vrodené poruchy u novorodencov, onkologické ochorenia, poruchy štítnej žľazy a iné.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
SHMÚ vydal na večer a noc výstrahy pred silným vetrom na horách

SHMÚ vydal na večer a noc výstrahy pred silným vetrom na horách

DNES - 20:06Domáce

Na viacerých miestach Slovenska sa počas štvrtkového večera a noci môže vyskytnúť silný vietor a tiež vietor na horách.

NR SR pokračuje v odvolávaní Mikulca, Smer-SD stiahol podpisy z ďalšieho návrhu

NR SR pokračuje v odvolávaní Mikulca, Smer-SD stiahol podpisy z ďalšieho návrhu

DNES - 18:59Domáce

Poslanci opozičného Smeru-SD stiahli podpisy spod návrhu na ďalšiu mimoriadnu schôdzu, ktorá sa mala začať vo štvrtok po hlasovaní o 17.00 h.

Plénum NR SR pokračuje v odvolávaní Mikulca, rokovať sa má do noci

Plénum NR SR pokračuje v odvolávaní Mikulca, rokovať sa má do noci

DNES - 17:49Domáce

Poslanci Národnej rady SR pokračujú vo štvrtok popoludní v rokovaní o opozičnom návrhu na odvolanie ministra vnútra Romana Mikulca.

Mikulec: Politika rozviazaných rúk má dnes len zákonné mantinely, nevzdáme sa

Mikulec: Politika rozviazaných rúk má dnes len zákonné mantinely, nevzdáme sa

DNES - 17:35Domáce

Politika rozviazaných rúk dnes nemá iné mantinely, ako zákonné.

Zrážka nákladného a osobného auta si vyžiadala život muža

Zrážka nákladného a osobného auta si vyžiadala život muža

DNES - 16:39Domáce

Zrážka nákladného a osobného auta mala tragický koniec.