• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 24.11.2020Meniny má Emília
Bratislava

V štáte Georgia po prepočítaní hlasov potvrdili víťazstvo Bidena

  • 5:21 21.11.2020
  • Atlanta
V štáte Georgia po prepočítaní hlasov potvrdili víťazstvo Bidena

Najvyšší volebný predstaviteľ amerického štátu Georgia v piatok oficiálne potvrdil tamojšie výsledky prezidentských volieb, podľa ktorých v tomto štáte USA zvíťazil demokratický kandidát a novozvolený prezident Joe Biden.

Osvedčenie prišlo po ručnom prepočítaní všetkých hlasov odovzdaných v Georgii, ktoré potvrdilo jeho náskok pred republikánskym prezidentom Donaldom Trumpom. Informovala o tom agentúra AP.

Georgia oznámila ručné prepočítanie volebných lístkov minulý týždeň v rámci povinného auditu volieb, ktorý v štáte vykonali na základe nového zákona zameraného na overenie strojového spracovania hlasov. Biden podľa potvrdených konečných výsledkov sčítania zvíťazil o 12.670 hlasov, čo predstavuje 0,25 percenta.

Trumpov volebný tím má teraz lehotu dvoch pracovných dní na to, aby požiadal o opätovné sčítanie hlasov, pretože rozdiel medzi oboma kandidátmi bol menší než 0,5 percenta. Toto prepočítanie by uskutočnili snímacími strojmi, oznámili štátne úrady.

Štátny tajomník Georgie Brad Raffensperger, ktorý v štáte dohliada na priebeh volieb, na piatkovej tlačovej konferencii novinárom povedal, že tieto výsledky sú podľa neho „správne“ a odrážajú „verdikt ľudu, nie rozhodnutie štátneho tajomníka alebo súdov alebo volebného tímu jedného alebo druhého kandidáta“.

Na základe štátnej legislatívy musel Raffensperger potvrdiť výsledky volieb do piatkového popoludnia miestneho času. Štátny guvernér Brian Kemp teraz musí do sobotňajšieho popoludnia potvrdiť pridelenie 16 členov Zboru voliteľov za Georgiu víťaznému kandidátovi.

Republikán Kemp, ktorý ohlásil tlačovú konferenciu na piatkové popoludnie, sa dosiaľ verejne nepostavil za tvrdenia Trumpa a ďalších členov jeho strany o podvodoch pri prezidentských voľbách v Georgii, no ani za Raffenspergerove uistenia, že voľby prebehli spravodlivo.

Biden je prvým prezidentským kandidátom Demokratickej strany, ktorý zvíťazil v Georgii od roku 1992. V tomto južanskom štáte USA, ktorý väčšinou hlasuje za republikánskych kandidátov, sa to v uvedenom roku naposledy podarilo Billovi Clintonovi.

Zbor voliteľov, ktorý formálne zvolí Joea Bidena za nového prezidenta USA, sa zíde 14. decembra.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Taliansky premiér: Tohtoročné Vianoce budú bez lyžovačky

Taliansky premiér: Tohtoročné Vianoce budú bez lyžovačky

DNES - 13:14Zahraničné

Obyvatelia Talianska musia pre pandémiu nového koronavírusu počítať s tým, že si počas tohtoročných vianočných sviatkov nezalyžujú.

Maďarské médiá o SR: Koľko strán, toľko epidemiologických plánov

Maďarské médiá o SR: Koľko strán, toľko epidemiologických plánov

DNES - 9:57Zahraničné

Na Slovensku je pomaly toľko epidemiologických plánov, koľko politických strán.

Migrácia neohrozuje kresťanstvo, tvrdí pápež vo svojej novej knihe

Migrácia neohrozuje kresťanstvo, tvrdí pápež vo svojej novej knihe

DNES - 9:39Zahraničné

Pápež František vo svojej novej knihe publikovanej v pondelok zdôraznil, že migrácia neohrozuje kresťanstvo ani kresťanskú kultúru.

WHO: Oklieštené Vianoce sú

WHO: Oklieštené Vianoce sú "najbezpečnejšia taktika"

DNES - 8:59Zahraničné

Jednotlivé vlády musia dobre zvážiť, aký bude ekonomický a sociálny prínos uvoľňovania pandemických obmedzení počas sviatkov.

Biden nominuje za ministerku financií Janet Yellenovú

Biden nominuje za ministerku financií Janet Yellenovú

DNES - 8:54Zahraničné

Novozvolený americký prezident Joe Biden si za ministerku financií vyberie bývalú šéfku americkej centrálnej banky (Fed) Janet Yellenovú.