• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 18.1.2021Meniny má Bohdana
-3°Bratislava

Británia od budúceho roka zavedie nový imigračný systém platný aj pre Slovákov

  • 15:59 20.11.2020
  • Bratislava/Londýn
Británia od budúceho roka zavedie nový imigračný systém platný aj pre Slovákov

Britské veľvyslanectvo zároveň Slovákov vyzvalo, aby navštívili webovú stránku britskej vlády.

Občania EÚ vrátane Slovákov od 31. decembra tohto roka nebudú mať po vstupe na územie Spojeného kráľovstva automatické právo zostať žiť v tejto krajine. Britská vláda pre nich od 1. januára 2021 zavedie nový imigračný systém. TASR o tom v piatok informovala tlačová tajomníčka britského veľvyslanectva na Slovensku Monika Holečková.

Občania Slovenska, ktorí v Spojenom kráľovstve momentálne nežijú, respektíve nemajú nárok vyplývajúci z Dohody o vystúpení, a budú chcieť v krajine študovať alebo pracovať, budú musieť splniť špeciálne požiadavky a žiadať o víza prostredníctvom nového imigračného systému,“ uvádza sa v správe britského veľvyslanectva.

Nový britský bodový imigračný systém podľa veľvyslanectva posudzuje ľudí zo všetkých krajín sveta rovnako, pričom systém uprednostňuje talent žiadateľa, nie krajinu jeho pôvodu. „Náš nový systém vysiela celému svetu odkaz, že Británia zostáva otvorená. Chceme aj naďalej podporovať top talenty z celého sveta, aby svoje schopnosti priniesli do Spojeného kráľovstva,“ uviedol britský veľvyslanec v SR Nigel Baker.

Britské veľvyslanectvo zároveň Slovákov vyzvalo, aby navštívili webovú stránku britskej vlády, kde sa nachádzajú podrobné informácie v súvislosti so žiadosťou o pracovný alebo študijný pobyt. „Je dôležité, aby občania Slovenska vedeli o tom, ako ich ovplyvnia zmeny pri vstupe do krajiny a preto by som chcel ľudí vyzvať, aby si našli čas a zistili, čo sa od nich bude očakávať,“ povedal Baker.

Občania členských krajín EÚ budú môcť na základe nových pravidiel aj naďalej navštíviť Spojené kráľovstvo bez žiadosti o víza, uvádza sa v správe. V mnohých prípadoch budú môcť v krajine zostať po dobu maximálne šesť mesiacov.

Zmeny sa podľa britského veľvyslanectva nebudú týkať občanov, ktorým bol udelený štatút prostredníctvom tzv. Pobytovej schémy pre občanov EÚ (EU Settlement Scheme).

Británia vystúpila z EÚ 31. januára 2020 a nachádza sa v tzv. prechodnom období, ktoré potrvá do konca tohto roku. Voľný pohyb medzi členskými krajinami EÚ a Spojeným kráľovstvom sa končí 31. decembra 2020 o 23.00 h SEČ. Britská vláda v súvislosti s imigračným systémom spustila celoeurópsku informačnú kampaň.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Španielsko zaznamenalo nový víkendový rekord v počte nakazených

Španielsko zaznamenalo nový víkendový rekord v počte nakazených

DNES - 21:17Zahraničné

Počet nových nakazených koronavírusom v Španielsku dosiahol nový rekord 84.287 za jeden víkend, na ochorenie COVID-19 zomrelo ďalších 455 ľudí. V pondelok večer o tom informovalo španielske ministerstvo zdravotníctva.

Z Nemecka hlásia ďalší variant koronavírusu

Z Nemecka hlásia ďalší variant koronavírusu

DNES - 20:53Zahraničné

V nemeckej spolkovej krajine Bavorsko objavili novú mutáciu koronavírusu SARS-CoV-2, informoval v pondelok spravodajský portál Politico s odvolaním sa na miestne média.

Poľsko hlási nedostatok vakcín, miestami zastavuje očkovanie

Poľsko hlási nedostatok vakcín, miestami zastavuje očkovanie

DNES - 20:41Zahraničné

Niekoľko nemocníc v Poľsku v pondelok uviedlo, že musia pozastaviť očkovanie po tom, ako nedostali plánované dodávky vakcín. Ide o nemocnice v Krakove, Leszne a Plocku.

Prvé závery nezávislej vyšetrujúcej komisie: Čína a WHO mohli reagovať rýchlejšie

Prvé závery nezávislej vyšetrujúcej komisie: Čína a WHO mohli reagovať rýchlejšie

DNES - 19:26Zahraničné

WHO a Peking mali konať rýchlejšie, keď sa ochorenie COVID-19 prvýkrát objavilo v Číne. K tomuto záveru dospela nezávislá skupina vyšetrujúca celosvetovú reakciu na výskyt nákazy koronavírusom.

Kontroly na rakúskych hraniciach zostanú najmenej do 7. februára

Kontroly na rakúskych hraniciach zostanú najmenej do 7. februára

DNES - 19:25Zahraničné

Rakúsko predĺžilo povinnosť kontrol na hraniciach so Slovenskom a Českom do 7. februára.