• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 26.11.2020Meniny má Kornel
Bratislava

Zmeny krvného tlaku v tejto časti dňa zvyšujú riziko infarktu a mŕtvice

  • 20:07 21.11.2020
  • TOCHIGI
Zmeny krvného tlaku v tejto časti dňa zvyšujú riziko infarktu a mŕtvice

Vysoké hladiny krvného tlaku počas noci výrazne zvyšujú riziko srdcového infarktu a mŕtvice, aj keď počas dňa sú hladiny normálne.

Ľudia, ktorí majú vysoký krvný tlak počas spánku, majú väčšiu pravdepodobnosť, že v budúcnosti budú trpieť kardiovaskulárnymi chorobami, najmä srdcovým zlyhaním, tvrdí nová štúdia. Vedci z Jichi Medical University dokonca varujú, že riziko infarktu či mozgovej príhody je stále vysoké, aj keď je krvný tlak počas dňa normálny.

Lekári zvyčajne pri liečbe hľadia na merania tlaku počas dňa a priamo v ambulancii. Vedci však tvrdia, že veľa pacientov môže mať vysoký krvný tlak v noci a ani o tom nevedia. Na tieto riziká upozornili v štúdii publikovanej vo vedeckom žurnále Circulation.

Krvný tlak pacientov bol sledovaný počas dňa a počas spánku

V štúdii skúmali údaje od 6 359 dospelých z celého Japonska v rokoch 2009 až 2017. Takmer polovica účastníkov štúdie boli muži a viac ako polovica mala najmenej 65 rokov. Všetci pacienti mali najmenej jeden kardiovaskulárny rizikový faktor a tri štvrtiny z nich užívali lieky na krvný tlak. Na začiatku štúdie nemal žiadny z nich symptomatické kardiovaskulárne ochorenie.

Vedci merali denné a nočné hladiny krvného tlaku pomocou tlakového holteru. Merania sa uskutočňovali najmenej 24 hodín v kuse a účastníci si do denníka písali svoje denné aktivity a časy spánku a bdenia.

Takmer každý účastník mal 20 denných a sedem nočných automatizovaných meraní krvného tlaku. Sledovania sa uskutočňovali každoročne prostredníctvom telefónu alebo návštevy kliniky, celkovo ich sledovali od dvoch do siedmich rokov.

Vedci analyzovali výskyt kardiovaskulárnych chorôb, vrátane infarktu, mŕtvice, zlyhania srdca a smrti. Analyzoval sa výskyt a načasovanie srdcových príhod vo vzťahu k zmenám krvného tlaku, aby sa zistilo, či existujú nejaké asociácie.

Škodlivý je aj príliš nízky tlak počas noci

Celkovo účastníci zaznamenali 306 kardiovaskulárnych príhod, z toho 119 mozgových príhod, 99 prípadov ochorenia koronárnych artérií a 88 diagnóz srdcového zlyhania. Autori štúdie tvrdia, že zvýšenie systolického krvného tlaku o 20 mm Hg nad denným systolickým tlakom je významne spojený s rizikom aterosklerotických kardiovaskulárnych chorôb a srdcového zlyhania.

Podobne účastníci s abnormálnym cirkadiánnym vzorom, ku ktorému dochádza, keď krvný tlak v spánku prekročí denné hodnoty, boli vystavení osobitnému riziku vzniku srdcového zlyhania a mali väčšie riziko výskytu akejkoľvek srdcovej choroby.

Škodlivé môže byť aj nadmerné zníženie krvného tlaku počas spánku. Pacienti s dobre kontrolovanou hypertenziou vykazovali významne zvýšené riziko mozgovej príhody, keď sa nočný systolický tlak extrémne znížil.

„Výsledky naznačujú, že nočný systolický krvný tlak bol významným nezávislým rizikovým faktorom pre kardiovaskulárne príhody,“ uviedol vo vyhlásení American Heart Association hlavný autor štúdie Kazuomi Kario, profesor kardiovaskulárnej medicíny. Štúdia podľa neho zdôrazňuje dôležitosť nočného monitorovania krvného tlaku, aby lekári zabezpečili efektívne dávkovanie liekov na vysoký krvný tlak s 24-hodinovým účinkom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, heart.org, ahajournals.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Chirurgické rúško vám poslúži aj viackrát. Takto by mala vyzerať správna starostlivosť

Chirurgické rúško vám poslúži aj viackrát. Takto by mala vyzerať správna starostlivosť

20:40 23.11.2020Zdravie

Po použití ho netreba hneď vyhodiť. Takto sa starajte o chirurgické rúško, ak ho chcete opätovne používať.

5 zlozvykov, ktorými škodíte zdraviu svojich nôh

5 zlozvykov, ktorými škodíte zdraviu svojich nôh

19:37 22.11.2020Zdravie

Ochráňte zdravie a vzhľad svojich dolných končatín, a vyhnite sa týmto zlozvykom.

Video: Toto je dôvod, prečo by ste mali mať aj v zime otvorené okná

Video: Toto je dôvod, prečo by ste mali mať aj v zime otvorené okná

10:40 22.11.2020Zdravie

Správne vetranie vás môže chrániť pred vírusmi.

Veľké raňajky alebo večera? Vedci vyvrátili teóriu o chudnutí

Veľké raňajky alebo večera? Vedci vyvrátili teóriu o chudnutí

7:08 22.11.2020Zdravie

Konzumácia väčšieho množstva kalórii na raňajky pri chudnutí nepomáha.