• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 14.5.2021Meniny má Bonifác
12°Bratislava

Veľké raňajky alebo večera? Vedci vyvrátili teóriu o chudnutí

  • 7:08 22.11.2020
  • BALTIMORE
Veľké raňajky alebo večera? Vedci vyvrátili teóriu o chudnutí

Konzumácia väčšieho množstva kalórii na raňajky pri chudnutí nepomáha.

Mnohí ľudia si v snahe schudnúť snažia rozvrhnúť príjem jedla tak, aby najviac kalórii zjedli ráno. Nová štúdia vedcov z Johns Hopkins University však ukázala, že stravovanie s veľkými raňajkami ľuďom nepomáha v chudnutí. Zistenia boli prezentované na výročnej online konferencii American Heart Association.

Niektorí výživoví experti hlásajú, že ak chcete zhodiť prebytočné kilá, mali by ste zjesť väčšie jedlo na raňajky, potom o niečo menšie v čase obeda a nakoniec len malú večeru. Vedci skúmali 41 dospelých s nadváhou viac ako 12 týždňov, pričom zistili, že koncentrovanie kalórií na začiatok dňa nemalo žiadny vplyv na chudnutie.

„Dlho sme uvažovali, či to, kedy človek počas dňa jedáva, ovplyvňuje spôsob, akým telo využíva a ukladá energiu,“ uviedla v stanovisku spoluautorka štúdie Nisa M. Maruthurová, docentka medicíny, epidemiológie a ošetrovateľstva na Johns Hopkins University. "Väčšina predchádzajúcich štúdií nekontrolovala počet kalórií, takže nebolo jasné, či ľudia, ktorí jedli skôr, jedli menej kalórií. V tejto štúdii sme zmenili iba denný čas stravovania.“

Nie je rozdiel, či ľudia jedia veľké raňajky alebo večere

Väčšinu účastníkov (90 percent) tvorili ženy s prediabetom alebo cukrovkou s priemerným vekom 59 rokov. Vedci nariadili zhruba polovici skupiny, aby dodržiavala časovo obmedzený stravovací režim. To znamenalo obmedziť stravovanie na konkrétne hodiny dňa a skonzumovať 80 percent kalórií pred 13. hodinou.

Druhá polovica jedla vo zvyčajných časoch počas 12-hodinového okna a polovicu svojho denného kalorického príjmu konzumovala po 17. hodine celých 12 týždňov.

Všetci účastníci jedli rovnaké vopred pripravené a zdravé jedlá. Hmotnosť a krvný tlak sa merali na začiatku štúdie, potom o štyri týždne, osem týždňov a 12 týždňov.

Marathurová uviedla, že ľudia v oboch skupinách schudli a zároveň sa im znížil krvný tlak, bez ohľadu na to, kedy jedli:

"Mysleli sme si, že časovo obmedzená skupina schudne viac. To sa však nestalo. Nezistili sme žiadny rozdiel v chudnutí u tých, ktorí jedli väčšinu svojich kalórií skôr verzus neskôr počas dňa. Nezistili sme ani žiadne účinky na krvný tlak.“

Autori štúdie teraz zhromažďujú viac informácií o krvnom tlaku účastníkov počas celého dňa. Tieto informácie tiež spoja s výsledkami štúdie o účinkoch časovo obmedzeného stravovania na hladinu cukru v krvi, inzulín a ďalšie hormóny.

„Spoločne nám tieto zistenia pomôžu lepšie pochopiť účinky časovo obmedzeného stravovania na kardiometabolické zdravie,“ uzatvára Marathurová.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, heart.org, sciencedaily.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Tieto príznaky koronavírusu šesťnásobne zvyšujú riziko úmrtia

Tieto príznaky koronavírusu šesťnásobne zvyšujú riziko úmrtia

VČERA - 20:39Zdravie

Nový koronavírus postihuje telo tak, že následky môžu pretrvávať aj po dobu niekoľkých mesiacov. V niektorých prípadoch sa ale dá predpokladať, že budú mimoriadne rizikové.

Espresso alebo bez kofeínu? Vaše gény naznačujú, akú kávu pijete

Espresso alebo bez kofeínu? Vaše gény naznačujú, akú kávu pijete

VČERA - 9:14Zdravie

Genetika hrá istú úlohu pri výbere kávy.

Ako dlho trvá imunita po očkovaní a ako zistiť, či ste imúnni voči COVID-19?

Ako dlho trvá imunita po očkovaní a ako zistiť, či ste imúnni voči COVID-19?

21:23 12.05.2021Zdravie

Keďže očkovanie proti ochoreniu COVID-19 sa na celom svete spustilo len nedávno, stále ohľadom neho vyvstávajú nezodpovedané otázky. Jednou z nich je otázka imunity.

Vedci overili účinky vitamínov na COVID-19. Výsledky prekvapili

Vedci overili účinky vitamínov na COVID-19. Výsledky prekvapili

20:40 11.05.2021Zdravie

Niektoré doplnky stravy pomáhajú v boji s COVID-19. Tie, ktoré ľudia užívajú najčastejšie, však majú minimálny účinok.

Efekt uspávanky: Táto hudba pomáha aj seniorom

Efekt uspávanky: Táto hudba pomáha aj seniorom

20:41 09.05.2021Zdravie

Hudba pred spaním zlepšuje kvalitu spánku aj u ľudí starších ako 60 rokov.