• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 15.6.2021Meniny má Vít
13°Bratislava

Veľké raňajky alebo večera? Vedci vyvrátili teóriu o chudnutí

  • 7:08 22.11.2020
  • BALTIMORE
Veľké raňajky alebo večera? Vedci vyvrátili teóriu o chudnutí

Konzumácia väčšieho množstva kalórii na raňajky pri chudnutí nepomáha.

Mnohí ľudia si v snahe schudnúť snažia rozvrhnúť príjem jedla tak, aby najviac kalórii zjedli ráno. Nová štúdia vedcov z Johns Hopkins University však ukázala, že stravovanie s veľkými raňajkami ľuďom nepomáha v chudnutí. Zistenia boli prezentované na výročnej online konferencii American Heart Association.

Niektorí výživoví experti hlásajú, že ak chcete zhodiť prebytočné kilá, mali by ste zjesť väčšie jedlo na raňajky, potom o niečo menšie v čase obeda a nakoniec len malú večeru. Vedci skúmali 41 dospelých s nadváhou viac ako 12 týždňov, pričom zistili, že koncentrovanie kalórií na začiatok dňa nemalo žiadny vplyv na chudnutie.

„Dlho sme uvažovali, či to, kedy človek počas dňa jedáva, ovplyvňuje spôsob, akým telo využíva a ukladá energiu,“ uviedla v stanovisku spoluautorka štúdie Nisa M. Maruthurová, docentka medicíny, epidemiológie a ošetrovateľstva na Johns Hopkins University. "Väčšina predchádzajúcich štúdií nekontrolovala počet kalórií, takže nebolo jasné, či ľudia, ktorí jedli skôr, jedli menej kalórií. V tejto štúdii sme zmenili iba denný čas stravovania.“

Nie je rozdiel, či ľudia jedia veľké raňajky alebo večere

Väčšinu účastníkov (90 percent) tvorili ženy s prediabetom alebo cukrovkou s priemerným vekom 59 rokov. Vedci nariadili zhruba polovici skupiny, aby dodržiavala časovo obmedzený stravovací režim. To znamenalo obmedziť stravovanie na konkrétne hodiny dňa a skonzumovať 80 percent kalórií pred 13. hodinou.

Druhá polovica jedla vo zvyčajných časoch počas 12-hodinového okna a polovicu svojho denného kalorického príjmu konzumovala po 17. hodine celých 12 týždňov.

Všetci účastníci jedli rovnaké vopred pripravené a zdravé jedlá. Hmotnosť a krvný tlak sa merali na začiatku štúdie, potom o štyri týždne, osem týždňov a 12 týždňov.

Marathurová uviedla, že ľudia v oboch skupinách schudli a zároveň sa im znížil krvný tlak, bez ohľadu na to, kedy jedli:

"Mysleli sme si, že časovo obmedzená skupina schudne viac. To sa však nestalo. Nezistili sme žiadny rozdiel v chudnutí u tých, ktorí jedli väčšinu svojich kalórií skôr verzus neskôr počas dňa. Nezistili sme ani žiadne účinky na krvný tlak.“

Autori štúdie teraz zhromažďujú viac informácií o krvnom tlaku účastníkov počas celého dňa. Tieto informácie tiež spoja s výsledkami štúdie o účinkoch časovo obmedzeného stravovania na hladinu cukru v krvi, inzulín a ďalšie hormóny.

„Spoločne nám tieto zistenia pomôžu lepšie pochopiť účinky časovo obmedzeného stravovania na kardiometabolické zdravie,“ uzatvára Marathurová.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, heart.org, sciencedaily.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

Ako znížiť krvný tlak: Táto aktivita je lepšia ako chôdza

19:35 13.06.2021Zdravie

Ukázalo sa, že aktivita v interiéri znižuje vysoký krvný tlak efektívnejšie ako chôdza.

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

Ako detoxikovať telo po nadmernom príjme alkoholu

8:08 12.06.2021Zdravie

Prehýrili ste celú noc a z jedného drinku sa stalo niekoľko? V takejto situácii pomôže očista organizmu od zostatkového alkoholu aj ďalších negatívnych zložiek, ktoré obsahuje.

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

Ako dokáže rozprávanie príbehov zmierniť bolesť

11:52 11.06.2021Zdravie

Štúdia detí hospitalizovaných na jednotke intenzívnej starostlivosti v Brazílii zistila, že rozprávanie príbehov bolo dvakrát efektívnejšie ako hranie hádaniek.

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

3 jednoduché techniky, ktoré vám prinesú šťastie behom 4 minút

7:50 11.06.2021Zdravie

Vďaka týmto metódam sa budete cítiť šťastne už behom pár minút.

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

Prírodná liečba úzkosti: Beta-sitosterol funguje ako antidepresíva

8:55 09.06.2021Zdravie

Štúdia naznačuje, že doplnok stravy rastlinného pôvodu nazývaný beta-sitosterol môže pomôcť znížiť úzkosť.