• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 26.11.2020Meniny má Kornel
Bratislava

Veľké raňajky alebo večera? Vedci vyvrátili teóriu o chudnutí

  • 7:08 22.11.2020
  • BALTIMORE
Veľké raňajky alebo večera? Vedci vyvrátili teóriu o chudnutí

Konzumácia väčšieho množstva kalórii na raňajky pri chudnutí nepomáha.

Mnohí ľudia si v snahe schudnúť snažia rozvrhnúť príjem jedla tak, aby najviac kalórii zjedli ráno. Nová štúdia vedcov z Johns Hopkins University však ukázala, že stravovanie s veľkými raňajkami ľuďom nepomáha v chudnutí. Zistenia boli prezentované na výročnej online konferencii American Heart Association.

Niektorí výživoví experti hlásajú, že ak chcete zhodiť prebytočné kilá, mali by ste zjesť väčšie jedlo na raňajky, potom o niečo menšie v čase obeda a nakoniec len malú večeru. Vedci skúmali 41 dospelých s nadváhou viac ako 12 týždňov, pričom zistili, že koncentrovanie kalórií na začiatok dňa nemalo žiadny vplyv na chudnutie.

„Dlho sme uvažovali, či to, kedy človek počas dňa jedáva, ovplyvňuje spôsob, akým telo využíva a ukladá energiu,“ uviedla v stanovisku spoluautorka štúdie Nisa M. Maruthurová, docentka medicíny, epidemiológie a ošetrovateľstva na Johns Hopkins University. "Väčšina predchádzajúcich štúdií nekontrolovala počet kalórií, takže nebolo jasné, či ľudia, ktorí jedli skôr, jedli menej kalórií. V tejto štúdii sme zmenili iba denný čas stravovania.“

Nie je rozdiel, či ľudia jedia veľké raňajky alebo večere

Väčšinu účastníkov (90 percent) tvorili ženy s prediabetom alebo cukrovkou s priemerným vekom 59 rokov. Vedci nariadili zhruba polovici skupiny, aby dodržiavala časovo obmedzený stravovací režim. To znamenalo obmedziť stravovanie na konkrétne hodiny dňa a skonzumovať 80 percent kalórií pred 13. hodinou.

Druhá polovica jedla vo zvyčajných časoch počas 12-hodinového okna a polovicu svojho denného kalorického príjmu konzumovala po 17. hodine celých 12 týždňov.

Všetci účastníci jedli rovnaké vopred pripravené a zdravé jedlá. Hmotnosť a krvný tlak sa merali na začiatku štúdie, potom o štyri týždne, osem týždňov a 12 týždňov.

Marathurová uviedla, že ľudia v oboch skupinách schudli a zároveň sa im znížil krvný tlak, bez ohľadu na to, kedy jedli:

"Mysleli sme si, že časovo obmedzená skupina schudne viac. To sa však nestalo. Nezistili sme žiadny rozdiel v chudnutí u tých, ktorí jedli väčšinu svojich kalórií skôr verzus neskôr počas dňa. Nezistili sme ani žiadne účinky na krvný tlak.“

Autori štúdie teraz zhromažďujú viac informácií o krvnom tlaku účastníkov počas celého dňa. Tieto informácie tiež spoja s výsledkami štúdie o účinkoch časovo obmedzeného stravovania na hladinu cukru v krvi, inzulín a ďalšie hormóny.

„Spoločne nám tieto zistenia pomôžu lepšie pochopiť účinky časovo obmedzeného stravovania na kardiometabolické zdravie,“ uzatvára Marathurová.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, heart.org, sciencedaily.com
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Chirurgické rúško vám poslúži aj viackrát. Takto by mala vyzerať správna starostlivosť

Chirurgické rúško vám poslúži aj viackrát. Takto by mala vyzerať správna starostlivosť

20:40 23.11.2020Zdravie

Po použití ho netreba hneď vyhodiť. Takto sa starajte o chirurgické rúško, ak ho chcete opätovne používať.

5 zlozvykov, ktorými škodíte zdraviu svojich nôh

5 zlozvykov, ktorými škodíte zdraviu svojich nôh

19:37 22.11.2020Zdravie

Ochráňte zdravie a vzhľad svojich dolných končatín, a vyhnite sa týmto zlozvykom.

Video: Toto je dôvod, prečo by ste mali mať aj v zime otvorené okná

Video: Toto je dôvod, prečo by ste mali mať aj v zime otvorené okná

10:40 22.11.2020Zdravie

Správne vetranie vás môže chrániť pred vírusmi.

Zmeny krvného tlaku v tejto časti dňa zvyšujú riziko infarktu a mŕtvice

Zmeny krvného tlaku v tejto časti dňa zvyšujú riziko infarktu a mŕtvice

20:07 21.11.2020Zdravie

Vysoké hladiny krvného tlaku počas noci výrazne zvyšujú riziko srdcového infarktu a mŕtvice, aj keď počas dňa sú hladiny normálne.