• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 1.12.2020Meniny má Edmund
-3°Bratislava

Krajniak: Zariadeniam sociálnych služieb pomáhame aj naďalej

  • 13:23 19.11.2020
  • Bratislava
Krajniak: Zariadeniam sociálnych služieb pomáhame aj naďalej

Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) SR pomáha zariadeniam sociálnych služieb (ZSS) aj naďalej. Vyhlásil to šéf rezortu práce Milan Krajniak (Sme rodina) na štvrtkovej tlačovej konferencii.

Zariadeniam sociálnych služieb sme v prvej vlne pandémie pomohli celkovou sumou 38.870.000 eur,“ zosumarizoval Krajniak s tým, že táto suma je rozdelená do viacerých oblastí. „Jednak to bolo celoplošné testovanie rýchlotestami – to boli ešte tie menej presné krvné testy, potom päť miliónov eur sme dali do ochranných pomôcok a prostriedkov,“ dodal minister. Na neobsadené miesta v týchto zariadeniach rezort práce prispel sumou vyše jedného milióna eur, 31 miliónov eur vyčlenil na odmeny pre pracovníkov (400 eur v čistom) a na špeciálne žiadosti v oblasti humanitárnej pomoci prispel rezort 348.000 eurami.

Čo sa týka druhej vlny a pomoci ZSS, tam sme pristúpili aj k ďalším opatreniam, aby sme týmto zariadeniam čo najviac pomohli,“ dodal Krajniak s tým, že zatiaľ rezort celkovo urobil 130.541 antigénových testov v ZSS a tiež plánuje pravidelne testovať klientov a zamestnancov ZSS v dvojtýždňových intervaloch, a to najbližší polrok. „Celkovo na to bude vyčlenených päť miliónov eur, z toho 587.000 eur sme už doteraz minuli na toto plošné antigénové testovanie,“ dodal minister s tým, že zvyšok plánuje rezort minúť v najbližších šiestich mesiacoch.

Rezort doteraz vyskladnil ochranné pomôcky za 4.272.000 eur, vyzdvihol tiež vyplácanie infekčného príplatku (jeden milión eur celkovo, 200 eur na každého zamestnanca, ktorý pôsobí v karanténe a stará sa o pozitívnych pacientov). „Dva milióny sme vyčlenili a vyplácame ich ako podporu prevencie – vitamín D3, ktorý preplácame klientom a zamestnancom ZSS, a 17 miliónov eur sme vyčlenili a na 90 % sa už aj čerpajú na novoprijatých zamestnancov ZSS, kde preplácame 95 % celkových nákladov na takéhoto zamestnanca po dobu deviatich mesiacov,“ podotkol Krajniak.

Minister vyzdvihol aj pomoc vo forme preplácania neobsadených lôžok a zriadenia regionálnych intervenčných tímov. Pripomenul aj podpis memoranda s univerzitami o využití študentov na pomoc pri práci v ZSS.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Obchodný reťazec sťahuje z trhu zmes orechov

Obchodný reťazec sťahuje z trhu zmes orechov

VČERA - 20:00Ekonomické

Zmes orechov môže byť nebezpečná pre alergikov.

Doležal priblížil ceny diaľničných známok od januára 2021

Doležal priblížil ceny diaľničných známok od januára 2021

VČERA - 17:34Ekonomické

Ceny elektronických diaľničných známok sa od januára nezvýšia.

Sulík chce v pláne obnovy na zníženie emisií jeden až dva veľké projekty

Sulík chce v pláne obnovy na zníženie emisií jeden až dva veľké projekty

VČERA - 13:39Ekonomické

Projekty, o ktorých hovoril minister hospodárstva na online konferencii, by Slovensku mali priniesť výrazné zníženie emisií.

Británia zakáže inštalovať zariadenia od Huawei do siete 5G

Británia zakáže inštalovať zariadenia od Huawei do siete 5G

VČERA - 10:28Ekonomické

Británia zakáže od septembra 2021 inštalovať zariadenia od čínskej spoločnosti Huawei do novej siete 5G. Informovali o tom v pondelok britské médiá.

Taliansky protimonopolný úrad dal Apple pokutu za zavádzanie pri predaji iPhonov

Taliansky protimonopolný úrad dal Apple pokutu za zavádzanie pri predaji iPhonov

VČERA - 9:37Ekonomické

Taliansky protimonopolný úrad v pondelok oznámil, že udelil spoločnosti Apple pokutu 10 miliónov eur za „agresívne a zavádzajúce“ obchodné praktiky týkajúce sa jej telefónov iPhone.