• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 29.11.2020Meniny má Vratko
Bratislava

Ako čo najrýchlejšie očistiť krv od alkoholu? Pomôžte si pľúcami

  • 14:27 17.11.2020
  • Toronto
Ako čo najrýchlejšie očistiť krv od alkoholu? Pomôžte si pľúcami

Kanadskí vedci zistili, ako rýchlo a jednoducho odstrániť alkohol z organizmu. Stačí sa pritom spoľahnúť na vlastné pľúca.

Keď etanol, ktorý obsahujú všetky alkoholické nápoje, dosiahne v krvi určitú úroveň, začne sa správať ako jed narúšajúci krvný obeh a škodiaci mozgu a iným orgánom. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie vo svete denne umrú tri milióny ľudí v dôsledku ťažkej intoxikácie alkoholom.

Asi 90 percent alkoholu sa z organizmu vyplaví pečeňou. Pečeň ale pracuje pomaly, a jej funkciu nie je možné ovplyvniť. Proces odstránenia alkoholu z krvi sa dá mierne zrýchliť invazívnymi metódami, ako je dialýza, výplach žalúdka alebo umelé zavedenie prívodu kyslíka.

Podľa Univerzitnej zdravotníckej siete so sídlom v Toronte existuje aj jednoduchší a efektívnejší spôsob, ako sa zbaviť alkoholu v krvi. Hlavnú rolu pritom hrajú pľúca.

Podľa vedcov pri hyperventilácii (hlbokom a rýchlom dýchaní) dochádza k úniku alkoholu z tela trikrát rýchlejšie ako pri jeho odstraňovaní pomocou pečene. Platí pritom rovnica čím silnejšie dýchanie – tým viac alkoholu sa vylúči z organizmu.

O tejto skutočnosti lekári vedeli aj doteraz, no nikdy ju neodporúčali ako trik na urýchlenie odstránenia alkoholu z krvi. Hlboké vydychovanie vzduchu totiž so sebou prináša aj isté negatíva. Tým hlavným je to, že človek prichádza o značné množstvo oxidu uhličitého, s ktorým sa z tela uvoľňuje aj alkohol. Rýchly pokles hladiny CO2 v krvi vedie k točeniu hlavy, nevoľnosti a otupeniu rúk a nôh.

„Nie je možné len tak hyperventilovať, pretože v priebehu niekoľkých minút u vás môže dôjsť k točeniu hlavy, až celkom stratíte vedomie,“ hovorí vo vyhlásení vedúci výskumu Joseph Fisher, ktorý v Toronte pôsobí ako anesteziológ.

Autorom štúdie sa podarilo zostrojiť prístroj o rozmere kancelárskeho papiera, ktorý počas hyperventilácie udržiava stabilnú úroveň oxidu uhličitého v krvi pacienta. Pozostáva zo zásobníka CO2, niekoľkých rúrok, masky a klapiek.

„Ide o veľmi jednoduché zariadenie, ktoré sa dá ľahko zostrojiť v ktorejkoľvek časti sveta,“ hovorí Fisher. „Pri práci nevyžaduje elektrický prúd, počítač alebo špeciálny filter. Je zvláštne, že sme na to neprišli ešte pred niekoľkými desiatkami rokov.“

Tento výskum je vôbec prvý, ktorý by mohol poslúžiť ako dôkaz, že tempo úniku alkoholu z krvi sa dá zrýchliť pomocou hyperventilácie. Podľa autorov vypracovaný návrh nepomôže len pri liečbe ťažkej alkoholovej intoxikácie, ale aj pri zotavovaní tých, ktorí si len želajú rýchlo vytriezvieť.

Vedci už overili účinnosť prístroja pomocou dobrovoľníkov, no klinické testy zatiaľ neprebehli.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, nature.com, ria.ru
Najnovšie v kategóriiViac článkov
4 zdravotné dôvody, prečo vám je stále zima

4 zdravotné dôvody, prečo vám je stále zima

VČERA - 19:38Zdravie

Môže ísť o hormonálnu poruchu alebo iné vážne zdravotné problémy. Pre toto trpíte chronickým pocitom zimy.

Tento druh športu najviac škodí kolenám, prispieva k artritíde a degenerácii kĺbov

Tento druh športu najviac škodí kolenám, prispieva k artritíde a degenerácii kĺbov

VČERA - 16:15Zdravie

Mimoriadne nebezpečný je pre ľudí s nadváhou.

Tento populárny nápoj dokáže bojovať proti cukrovke 2. typu

Tento populárny nápoj dokáže bojovať proti cukrovke 2. typu

VČERA - 8:09Zdravie

Nápoj môže predchádzať vzniku cukrovky vďaka kontrole glukózy v krvi.

5 spôsobov, ako sa zbaviť tuku na chrbte

5 spôsobov, ako sa zbaviť tuku na chrbte

VČERA - 7:12Zdravie

Chrbát patrí k partiám, z ktorých sa najťažšie chudne. Dodržujte týchto 5 zásad, a uvidíte, že chudnutie pre vás bude hračka.

Chirurgické rúško vám poslúži aj viackrát. Takto by mala vyzerať správna starostlivosť

Chirurgické rúško vám poslúži aj viackrát. Takto by mala vyzerať správna starostlivosť

20:40 23.11.2020Zdravie

Po použití ho netreba hneď vyhodiť. Takto sa starajte o chirurgické rúško, ak ho chcete opätovne používať.