• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 9.3.2021Meniny má Františka
Bratislava

Odborníci kritizujú dofinancovanie štátnej poisťovne

  • 15:16 11.11.2020
  • Bratislava
Odborníci kritizujú dofinancovanie štátnej poisťovne

Neefektívne, neprimerané, krok späť - aj takto hodnotia rozhodnutie vlády o dofinancovaní Všeobecnej zdravotnej poisťovne analytici.

Dofinancovanie Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) ju neprimerane zvýhodňuje. Navyše kategorizuje pacientov a zdravotníkov na tých, pre ktorých štát našiel peniaze na zabezpečenie zdravotnej starostlivosti, a na tých, ktorí ho nezaujímajú len preto, že sú poistení v inej zdravotnej poisťovni alebo ich ošetruje iný, neštátny lekár či poskytovateľ. Pre TASR to v reakcii na ďalšie zvýšenie základného imania štátnej zdravotnej poisťovne uviedol Zväz ambulantných poskytovateľov.

Konanie ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽANO) a vlády SR považuje zväz za neuvážené a nebezpečné hazardovanie so zdravím občanov. „ZAP odmieta a nesúhlasí s návrhom na opakované dofinancovanie len VšZP. Vyzývame ministra Krajčího a vládu, aby sa rovnako zodpovedne a spravodlivo správala k všetkým občanom tejto krajiny a neprijímala zákony, ktoré diferencujú a znevýhodňujú pacientov a zdravotníkov podľa vlastníctva,“ uviedla prezidentka ZAP Zuzana Dolinková.

Doplnila, že kategorizácia na dve skupiny sa týka aj ambulantných lekárov, poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorým sa končia zmluvné vzťahy vo všetkých troch zdravotných poisťovniach ku koncu roka 2020 a s ktorými nikto o nových zmluvných úpravách od nového roka nerokuje.

Podľa ZAP je za tým argument, že návrh rozpočtu je nerealistický a nedostatočný a teda nie je o čom rokovať. Kritizuje, že namiesto nastavenia systémového financovania zdravotníctva a splnenia si povinnosti štátu, aby platil dostatočne za svojich poistencov, sa štát stará len „o jedno svoje dieťa“. Dolinková sa preto pýta, či sú a budú poistenci ostatných zdravotných poisťovní od roku 2021 poistencami druhej kategórie a či si budú za poskytnutú zdravotnú starostlivosť v ambulanciách a nemocniciach platiť.

Závan stavu spred vyše 20 rokov

Krok opäť dofinancovať Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP) je pre ňu len ďalšou motiváciou, aby sa správala neefektívne. Pre TASR to v reakcii na dofinancovanie štátnej poisťovne v sume 98 miliónov eur, ktoré v stredu schválila na svojom zasadnutí vláda SR, uviedol analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Martin Vlachynský.

Len Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR podľa neho vie, ako dospelo ku konkrétnej sume. „Pre občanov je podstatné to, že od zachraňovania štátnych nemocníc sme sa dopracovali už k zachraňovaniu štátnej poisťovne, čo je závan stavu spred vyše 20 rokov,“ povedal.

Poukázal aj na to, že súkromné zdravotné poisťovne majú na milión poistencov zhruba 450 zamestnancov, kým štátna poisťovňa ich má 650. „To nie je situácia spôsobená novým koronavírusom. VšZP má problémy prakticky celú svoju existenciu,“ poznamenal.

Pre poistencov je podľa analytika zase podstatné to, že z peňazí všetkých, ktoré štát „ušetril“ na platbách za poistencov štátu, bude profitovať len jedna zvýhodnená skupina poistencov.

Vlachynský nepovažuje za dôležité to, aká bude presná výška sumy dofinancovania. Myslí si, že je na čase otvoriť verejnú diskusiu aj opačným smerom. Pýta sa preto, aký konkrétny úžitok majú občania zo štátneho vlastníctva poisťovne, ktorá podľa jeho slov odlevom poistencov neustále stráca na hodnote a ktorú treba priebežne sanovať z daní.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Raši: Krajčího si budeme pamätať ako symbol zlyhania

Raši: Krajčího si budeme pamätať ako symbol zlyhania

DNES - 11:18Domáce

Podľa Rašiho sa Krajčí nikdy nemal stať ministrom. Poslanec nevylučuje, že Krajčí vo svojej funkcii v najbližších dňoch skončí.

Sólymos: Po prvom roku ministra Budaja nevidieť žiadne relevantné výsledky

Sólymos: Po prvom roku ministra Budaja nevidieť žiadne relevantné výsledky

DNES - 10:24Domáce

Sólymos celkovo pôsobenie Budaja hodnotí neutrálne.

Ministerstvo zdravotníctva sľubuje zmenu v registrácii na očkovanie

Ministerstvo zdravotníctva sľubuje zmenu v registrácii na očkovanie

DNES - 10:11Domáce

Verejnosť nebude musieť "striehnuť" na voľné očkovacie termíny. Sľubuje to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, ktoré pripravuje novú aplikáciu, ktorá má slúžiť ako "čakáreň" na očkovanie.

V pondelok pribudlo opäť vyše 100 úmrtí na COVID-19

V pondelok pribudlo opäť vyše 100 úmrtí na COVID-19

DNES - 10:02Domáce

Počet pacientov s ochorením COVID-19 alebo podozrením naň v nemocniciach klesol len mierne.

Finančníkovi Martinovi Kvietikovi pribudlo ďalšie obvinenie

Finančníkovi Martinovi Kvietikovi pribudlo ďalšie obvinenie

DNES - 9:35Domáce

Finančníkovi Martinovi K., obvinenému v rámci minuloročnej policajnej akcie Dobytkár, pribudlo ďalšie obvinenie. TASR to potvrdila hovorkyňa Generálnej prokuratúry SR Jana Tökölyová aj obhajca Dušan Ivan.