Štát opäť dofinancuje Všeobecnú zdravotnú poisťovňu, poskytne jej takmer 100 miliónov

Štát napriek kritike analytikov opäť dofinancuje štátnu zdravotnú poisťovňu.
Štát opäť v tomto roku dofinancuje Všeobecnú zdravotnú poisťovňu (VšZP), a to sumou 98 miliónov eur. Návrh na zvýšenie základného imania zo štátnych finančných aktív v stredu odobrila vláda. Ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že sa týmto krokom správa ako dobrý investor, ktorý má snahu o zabezpečenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti aj o progres činnosti poisťovne.
Vzhľadom na súčasnú situáciu je ohrozená základná povinnosť VšZP, ktorej služby využíva 58 percent obyvateľov, uhrádzať zdravotnú starostlivosť v súlade so schváleným rozpočtom, upozorňuje sa v materiáli. Posilnením kapitálu môže podľa ministerstva zabezpečiť neustále zlepšovanie svojej činnosti aj v krízovom období alebo mimoriadnych situáciách.
Ministerstvo odmieta, že by šlo o nedovolenú štátnu pomoc. Rovnako ako pri dofinancovaní minulý mesiac sa odvoláva na spor týkajúci sa zdravotných poisťovní, v ktorom Slovensko uspelo na Súdnom dvore v Luxemburgu. Súd v júni potvrdil rozhodnutie Európskej komisie z roku 2014, podľa ktorého rôzne opatrenia v prospech štátnych zdravotných poisťovní neporušili pravidlá štátnej pomoci, a zamietol žalobu zdravotnej poisťovne Dôvera.
Štát dofinancoval štátnu poisťovňu, ktorá je najväčšou na trhu, aj v októbri sumou 100 miliónov eur. Peniaze rovnako určené na zvýšenie základného imania boli pripísané koncom októbra na bankový účet VšZP. Ministerstvo pôvodne navrhovalo dofinancovanie vo výške 300 miliónov eur.
Obe súkromné zdravotné poisťovne Dôvera aj Union tento krok označili za „neférový“. Minister financií Eduard Heger (OĽANO) im vtedy odkázal, že nevidí dôvod, prečo by sa štát mal podieľať na stratách, keď sa súkromné poisťovne nechceli podeliť o zisk.
Tento krok kritizovali okrem iných aj viacerí analytici. Analytik Inštitútu ekonomických a spoločenských analýz (INESS) Martin Vlachynský to označil za zásadný krok späť pre slovenské zdravotníctvo, ktorý vníma ako začiatok likvidácie konkurencie v zdravotnom poistení. Analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar to označil za neprimeraný zásah štátu do fungovania pluralitného systému verejného zdravotného poistenia na Slovensku.
VšZP: Čaká nás veľké upratovanie, dlhodobo sme podfinancovaní
Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) tvrdí, že je dlhodobo finančne poddimenzovaná. Podľa jej hovorcu Mateja Neumanna ju čaká "veľké upratovanie", aby mohla fungovať efektívne a transparentne. V aktuálnej situácii, náročnej pre celý zdravotnícky sektor, vníma ďalšie dofinancovanie vo výške 98 miliónov, ktoré v stredu schválila vláda, pozitívne.
„Od nástupu nového vedenia VšZP v máji tohto roka sa naštartovali procesy optimalizácie nákladov, ako aj zefektívnenia revíznej činnosti, a VšZP má v pláne v tom pokračovať,“ uviedol Neumann.
Doplnil, že pre ekonomické dosahy pandémie nového koronavírusu nastal výrazný výpadok príjmov za ekonomicky aktívnych poistencov a zvýšil sa počet poistencov štátu. Pre pandemické opatrenia tiež podľa VšZP stúpli náklady na zdravotnú starostlivosť, a to zatiaľ o 36 miliónov eur.
„Prioritnou snahou súčasného vedenia VšZP je však dlhodobo nastaviť systém tak, aby najväčšia zdravotná poisťovňa bola spoľahlivým partnerom pre takmer tri milióny svojich poistencov,“ dodal.

Posledná veľká predvolebná debata: Lídri diskutovali aj o potrebe rastu a suverénneho štátu
V diskusii RTVS sa stretli Peter Pellegrini, Michal Šimečka a Robert Fico.

Premiér povzbudil ľudí, aby šli voliť a nenechali za seba rozhodovať
Premiér Ľudovít Ódor povzbudil ľudí, aby šli v sobotu voliť.

Prezidentka sa mimoriadne prihovorila občanom
Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyzvala ľudí na účasť v sobotných predčasných parlamentných voľbách.

Ministerstvo zahraničných vecí si pre vyjadrenia Szijjártóa predvolalo maďarského veľvyslanca
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR si v stredu predvolalo maďarského veľvyslanca Csabu Balogha pre vyjadrenia maďarského ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa na Slovensku.

Fico: Boli to tri roky strateného života, vlády babrákov a pádu životnej úrovne
Aktuálne volebné obdobie predstavovalo tri roky strateného života poznačeného vládou babrákov a amatérov, ako aj pádom životnej úrovne.