• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 29.11.2020Meniny má Vratko
Bratislava

Ako čo najzdravšie a najchutnejšie pripraviť sladké zemiaky: Inšpirujte sa týmto návodom

  • 10:32 15.11.2020
  • Svet
Ako čo najzdravšie a najchutnejšie pripraviť sladké zemiaky: Inšpirujte sa týmto návodom

Vyhýbate sa sladkým zemiakom len preto, že neviete, čo by ste z nich v kuchyni vyčarili? Prichádzate o veľa! Ponúkame vám možnosť, ako tento problém zdravo a chutne vyriešiť.

Sladké zemiaky, alebo bataty, sa dnes bežne vyskytujú v regáloch slovenských obchodov. Napriek tomu si len málokedy nájdu cestu do našich domácností, pretože väčšina z nás nevie, k čomu sa hodia a ako ich pripraviť.

Z batatov sa najčastejšie pripravujú sladké hranolčeky, ktoré v kombinácii s kečupom alebo inou sladkou omáčkou dodávajú čaro akémukoľvek druhu mäsa. Hodia sa aj k zelenine, a výborná je aj polievka zo sladkých zemiakov. Recept na ňu nájdete v tomto článku:

Ako ale postupovať, ak si chceme pripraviť bataty tým najzdravším spôsobom?

Začnime najprv nákupom. Pri nakupovaní je dôležité vyberať bataty podľa farby – čím intenzívnejšia je farba sladkých zemiakov, tým viac prospešných živín a vitamínov sa v nich nachádza. Ak túžite po skutočnej intenzite, vyhľadajte fialové alebo ružové odrody s obsahom jedinečných pigmentov, ktoré môžu mať dodatočné účinky v boji proti rakovine.

Najzdravší spôsob prípravy sladkých zemiakov

Newyorský lekár a autor populárno-náučných bestsellerov Michael Greger za najlepší spôsob prípravy batatov označuje varenie, ktoré zemiakom uchováva väčšinu antioxidačných účinkov.

V porovnaní s pečením je varenie výhodné preto, že pri ňom dochádza k stenčeniu bunkových stien a zjemneniu škrobu, čo znamená, že živiny sú pri trávení ľahšie dostupné. Glykemický index uvarených sladkých zemiakov je pritom asi len polovičný v porovnaní s pečenými alebo opekanými batatmi, čo je vhodné pre ľudí, ktorí majú problémy s výkyvmi hladiny cukru počas dňa.

Pri varení sa ale vyhnite častej chybe – odstráneniu šupky! „Šupka sladkého zemiaku má takmer desaťkrát väčšiu antioxidačnú silu (možno ju prirovnať k sile čučoriedok) ako vnútro,“ uvádza Greger na portáli Nutrition Facts. Prospešné antioxidanty sa pri pečení vytrácajú aj zo šupky, ktorá takto stráca až dve tretiny z nich. Zemiaky pri tom okrem toho prichádzajú až o 80 percent vitamínu A.

Nech už sa rozhodnete pre akúkoľvek možnosť, je len jeden spôsob prípravy sladkých zemiakov, ktorému by ste sa rozhodne mali vyhnúť – vyprážanie. Pri tejto úprave sa v zemiakoch môže nahromadiť karcinogén akrylamid.

Ako uvariť sladké zemiaky

Foto: Anna Hoychuk/Shutterstock.com

Varené sladké zemiaky môžete využiť napríklad pri príprave kaše. Postup je podobný ako pri príprave klasickej zemiakovej kaše.

2-3 stredne veľké zemiaky pokrájajte na menšie kúsky, vložte do hrnca a zalejte studenou vodou. Vodu priveďte do varu, potom stíšte plameň a varte ďalších 20 minút, kým zemiaky nezmäknú.

Uvarené zemiaky sceďte a vráťte do hrnca. Pridajte trochu masla a postupne dolievajte mlieko podľa potreby. Medzitým začnite pučiť zemiaky. Na záver osoľte a okoreňte. Kašu môžete ozdobiť čerstvým petržlenom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, nutritionfacts.org, bbc.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Mnohí z nás ho milujú: Tento horúci nápoj podporuje intelekt. Nie je to však čaj ani káva!

Mnohí z nás ho milujú: Tento horúci nápoj podporuje intelekt. Nie je to však čaj ani káva!

DNES - 7:44Zdravie

Ani káva, ani čaj – múdrosť sa podľa vedcov ukrýva v inom horúcom nápoji, ktorý je srdcovou záležitosťou tisícok Slovákov.

4 zdravotné dôvody, prečo vám je stále zima

4 zdravotné dôvody, prečo vám je stále zima

VČERA - 19:38Zdravie

Môže ísť o hormonálnu poruchu alebo iné vážne zdravotné problémy. Pre toto trpíte chronickým pocitom zimy.

Tento druh športu najviac škodí kolenám, prispieva k artritíde a degenerácii kĺbov

Tento druh športu najviac škodí kolenám, prispieva k artritíde a degenerácii kĺbov

VČERA - 16:15Zdravie

Mimoriadne nebezpečný je pre ľudí s nadváhou.

Tento populárny nápoj dokáže bojovať proti cukrovke 2. typu

Tento populárny nápoj dokáže bojovať proti cukrovke 2. typu

VČERA - 8:09Zdravie

Nápoj môže predchádzať vzniku cukrovky vďaka kontrole glukózy v krvi.

5 spôsobov, ako sa zbaviť tuku na chrbte

5 spôsobov, ako sa zbaviť tuku na chrbte

VČERA - 7:12Zdravie

Chrbát patrí k partiám, z ktorých sa najťažšie chudne. Dodržujte týchto 5 zásad, a uvidíte, že chudnutie pre vás bude hračka.