• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 28.11.2020Meniny má Henrieta
Bratislava

Ministerstvo zdravotníctva vyvracia hoax: Smrtnosť na COVID-19 nie je na úrovni chrípky

  • 17:31 30.10.2020
  • Bratislava
Ministerstvo zdravotníctva vyvracia hoax: Smrtnosť na COVID-19 nie je na úrovni chrípky

Ministerstvo zdravotníctva poprelo vyjadrenie českej komentátorky, že smrtnosť na COVID-19 je na úrovni chrípky.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) netvrdí, že smrtnosť na ochorenie COVID-19 je na úrovni bežnej chrípky. Upozorňuje na to ministerstvo zdravotníctva (MZ) v reakcii na video českej komentátorky, ktoré sa šíri internetom. Informovala o novej štúdii, podľa ktorej je smrtnosť nižšia, ako sa predpokladalo.

Smrtnosť na bežnú chrípku býva podľa WHO menej ako 0,1 percenta, čo je menej ako spomínaných 0,23 percenta pre ochorenie COVID-19,“ reagovalo na štúdiu ministerstvo. Poukázalo na to, že jej autor pripúšťa limity analýzy, ktorá vychádza z desiatok iných štúdii, a tie ešte neprešli takzvaným peer-review procesom a nerealizovali sa na reprezentatívnej vzorke populácie, čo môže mať výrazný vplyv na výsledné čísla.

Česká pobočka WHO pripomenula, že za tvrdenia sú zodpovední iba autori a ich závery nereprezentujú postoj Svetovej zdravotníckej organizácie. WHO hovorí, že hoci bude ešte nejaký čas trvať, kým spoznáme skutočnú úmrtnosť na ochorenie COVID-19, súčasné dáta ukazujú, že hrubá miera smrtnosti (pomer počtu hlásených úmrtí k počtu hlásených prípadov - case fatality ratio - CFR) sa pohybuje medzi tromi až štyrmi percentami, smrtnosť (pomer počtu hlásených úmrtí k počtu prípadov infekcie, aj neodhalených - infection fatily rate - IFR) bude nižšia.

Nedávna štúdia Johna P. A. Ioannidisa zo Stanfordskej univerzity v Kalifornii, ktorú zverejnil v bulletine WHO, skúmala pravdepodobnú smrtnosť na ochorenie COVID-19 z pohľadu počtu všetkých infikovaných (IFR). Výskum vychádza zo 61 dostupných štúdií a ôsmich predbežných národných odhadov.

Smrtnosť na ochorenie COVID-19 v 51 skúmaných krajinách predstavovala v priemere 0,27 percenta (skorigované na 0,23 percenta). V krajinách, kde je úmrtnosť menšia ako celosvetový priemer, čiže menej ako 118 úmrtí na milión obyvateľov, kam sa momentálne radí aj Slovensko, predstavuje smrtnosť 0,09 percenta. Naopak v krajinách, kde na milión obyvateľov pripadá 118 až 500 úmrtí, smrtnosť predstavovala 0,2 percenta. V krajinách, kde zaznamenali viac ako päťsto úmrtí na milión obyvateľov predstavuje miera smrtnosti 0,57 percenta.

Miera smrtnosti na ochorenie COVID-19 sa líšila v závislosti od jednotlivých oblastí, čo mohlo byť v dôsledku rozdielneho vekového zloženia obyvateľstva, počtu infikovaných a mŕtvych i ďalších faktorov. Štúdia podotkla, že percentuálna miera smrtnosti je na základe zistených údajov oveľa nižšia, ako sa na začiatku pandémie predpokladalo. Štúdia potvrdila, že riziko úmrtia na ochorenie COVID-19 stúpa s vekom.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Marián Kuffa sa nakazil koronavírusom

Marián Kuffa sa nakazil koronavírusom

VČERA - 18:00Domáce

Kontroverzný kňaz Marian Kuffa sa nakazil ochorením COVID-19. V karanténe sú aj viacerí jeho spolupracovníci.

Matkám po pôrode nedovolia tráviť čas s deťmi, Krajčí vyzval na nápravu

Matkám po pôrode nedovolia tráviť čas s deťmi, Krajčí vyzval na nápravu

VČERA - 17:44Domáce

Na problém poukázala poslankyňa Národnej rady SR a podpredsedníčka výboru pre ľudské práva a národnostné menšiny Vladimíra Marcinková, ktorá o nápravu žiadala v otvorenom liste adresovanom Krajčímu.

Uvoľnia sa opatrenia? Mikas vyjadril jasný postoj k otázke, ktorá trápi všetkých Slovákov

Uvoľnia sa opatrenia? Mikas vyjadril jasný postoj k otázke, ktorá trápi všetkých Slovákov

VČERA - 17:06Domáce

Novinári sa hlavného hygienika pýtali aj na otváranie reštaurácií. Jeho odpoveď mnohých nepoteší.

Veľké zmeny pre pendlerov: Bez testu sa už cez hranice nedostanú

Veľké zmeny pre pendlerov: Bez testu sa už cez hranice nedostanú

VČERA - 16:21Domáce

Ľuďom, na ktorých sa vzťahovala výnimka pri prechode cez hranice, pribudne povinnosť testovania.

Bratislavčan zneužíval 12-ročné dieťa, v minulosti bol už dvakrát odsúdený

Bratislavčan zneužíval 12-ročné dieťa, v minulosti bol už dvakrát odsúdený

VČERA - 15:40Domáce

Na políciu sa obrátili rodičia chlapca, ktorý sa im priznal.