• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 29.11.2020Meniny má Vratko
Bratislava

Európska komisia žaluje Slovensko na Súdnom dvore EÚ

  • 14:47 30.10.2020
  • Brusel
Európska komisia žaluje Slovensko na Súdnom dvore EÚ

Okrem Slovenska má komisia výhrady aj voči Cypru, Malte a Nemecku.

Európska komisia (EK) v piatok, v rámci pravidelného mesačného balíka súdnych rozhodnutí o porušení európskej legislatívy, rozhodla o zažalovaní Slovenska na Súdnom dvore Európskej únie, pretože nedodržiava predpisy EÚ o uznávaní odborných kvalifikácií. Komisia má v tejto oblasti výhrady aj voči konaniu Cypru, Malty a Nemecka.

Komisia pripomenula, že ide o smernicu z roku 2005, ktorá bola pozmenená v roku 2013, ako aj o články 45 a 49 Zmluvy o fungovaní EÚ. Uvedené predpisy zjednodušujú uznávanie odborných kvalifikácií v krajinách EÚ, čo odborníkom uľahčuje poskytovanie služieb v celej Európe a zároveň zaručuje spoľahlivejšiu ochranu spotrebiteľov a občanov.

Slovensko aj napriek odôvodnenému stanovisku, ktoré EK zaslala vlani v novembri, nenapravilo niektoré problémy týkajúce sa nedodržiavania predpisov.

Komisia eviduje nedodržiavanie predpisov, pokiaľ ide o usadenie (kompenzačné opatrenia za podstatné rozdiely v odbornej príprave), dočasné poskytovanie služieb (ťažkosti pri poskytovaní služieb v prípade odborníkov z členských štátov, ktoré neregulujú povolanie), koordináciu minimálnych požiadaviek na odbornú prípravu a rozsah činností, čo sa týka najmä architektov, veterinárov, lekárov, zdravotných sestier, zubných lekárov, pôrodných asistentiek a lekárnikov.

Smernica EÚ sa vo všeobecnosti vzťahuje na regulované povolania, ako sú inžinieri, účtovníci, zdravotné sestry, lekári, lekárnici či architekti. V smernici sa stanovujú predpisy o dočasnej mobilite, usadení sa v inej krajine EÚ, rôznych systémoch uznávania kvalifikácií, jazykových znalostí a profesijných akademických titulov.

Tieto predpisy dopĺňa európsky profesijný preukaz, čiže elektronické osvedčenie, ktoré je od januára 2016 dostupné pre päť povolaní (zdravotné sestry zodpovedné za všeobecnú starostlivosť, fyzioterapeuti, lekárnici, realitní makléri a horskí sprievodcovia). Členský štát, ktorý prijme odborníkov z iných krajín EÚ, zodpovedá za overenie ich kvalifikácie alebo spôsobilosti na výkon praxe, a pri odôvodnenej pochybnosti sa má obrátiť na členský štát, ktorý diplom vydal.

Ak ani po prípadnom rozsudku Súdneho dvora EÚ členský štát nenapraví vzniknutú situáciu, EK sa môže s predmetnou vecou opäť obrátiť na Súdny dvor a navrhne aj uloženie finančnej sankcie.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Elektrický prúd usmrtil dvoch ľudí, ktorí vyliezli na železničný vagón

Elektrický prúd usmrtil dvoch ľudí, ktorí vyliezli na železničný vagón

DNES - 5:55Zahraničné

Elektrický prúd usmrtil dvoch ľudí, ktorí na vlakovej stanici v nemeckom meste Itzehoe v spolkovej krajine Šlezvicko-Holštajnsko vyliezli na cisternový vagón.

Poliaci opäť protestovali proti obmedzovaniu interrupcií a policajnému násiliu

Poliaci opäť protestovali proti obmedzovaniu interrupcií a policajnému násiliu

DNES - 5:48Zahraničné

Vo Varšave a ďalších poľských mestách sa v sobotu opäť konali protesty proti obmedzovaniu interrupcií a policajnému násiliu voči účastníkom pokojných demonštrácií.

Protesty proti policajnému násiliu vyústili v Paríži do výtržností

Protesty proti policajnému násiliu vyústili v Paríži do výtržností

VČERA - 20:37Zahraničné

Desaťtisíce ľudí sa v sobotu vo francúzskych mestách zúčastnili na protestoch proti policajnému násiliu.

Pápež vymenoval 13 nových kardinálov vrátane prvého Afroameričana

Pápež vymenoval 13 nových kardinálov vrátane prvého Afroameričana

VČERA - 19:37Zahraničné

Pápež František v sobotu vymenoval 13 nových kardinálov, medzi ktorými je aj vôbec prvý kardinál afroamerického pôvodu. Informovala o tom agentúra Reuters.

Na britských klinikách vykonávajú kontroverzné skúšky panenstva

Na britských klinikách vykonávajú kontroverzné skúšky panenstva

VČERA - 16:24Zahraničné

Na niektorých britských klinikách môžu ženy podstúpiť kontroverzné skúšky panenstva, zistila britská televízna stanica BBC.