• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 29.11.2020Meniny má Vratko
Bratislava

Títo pacienti sú pozitívni na COVID-19 aj po zotavení, môžu tak ďalej šíriť vírus

  • 20:26 30.10.2020
  • Rím
Títo pacienti sú pozitívni na COVID-19 aj po zotavení, môžu tak ďalej šíriť vírus

Nové zistenia naznačujú, že časť pacientov zotavených z COVID-19 môže byť stále asymptomatickými prenášačmi.

Zatiaľ čo pandémia koronavírusu si po celom svete vyžiadala vysokú daň, našťastie sa z COVID-19 uzdravili už desiatky miliónov ľudí. Nová štúdia publikovaná v odbornom časopise American Journal of Preventive Medicine bohužiaľ zistila, že mnoho z týchto jedincov môže byť stále chorých a nevedia o tom. Vedci v Taliansku tvrdia, že takmer 17 percent pacientov, ktorí sa úplne zotavili z infekcie COVID-19, má pri opakovaných kontrolách stále pozitívny test na prítomnosť vírusu.

Vedci z Agostino Gemelli University Policlinic sledovali skupinu uzdravených pacientov s COVID-19, aby zistili, ako ich telá reagujú po liečbe a karanténe. Štúdia zahŕňala 131 pacientov, ktorí spĺňali pokyny Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre ukončenie karantény po infekcii. Podľa týchto pokynov musí byť pacient bez horúčky aspoň tri dni, musí dôjsť k zlepšeniu príznakov a musí mať dva negatívne testy na COVID-19 s odstupom najmenej 24 hodín.

Zatiaľ čo skupina pôvodne spĺňala štandardy WHO na zotavenie z koronavírusu, 22 (alebo 16,7%) účastníkov malo pozitívny test na COVID počas následných skríningov. Vedci dodávajú, že u pacientov, ktorí stále majú bolesti v krku a upchatý nos, je pravdepodobnejšie, že u nich bude test opätovne pozitívny. Ako uviedol v tlačovej správe vedúci výskumu Francesco Landi:

"Naše objavy naznačujú, že pozoruhodná miera uzdravených pacientov s COVID-19 môže byť stále asymptomatickými nosičmi vírusu. Hlavnou otázkou pre obmedzenie pandemickej infekcie SARS-CoV-2, na ktorú si ešte musíme odpovedať, je, či pretrvávajúca prítomnosť vírusových častíc znamená, že pacienti sú stále nákazliví.“

Výsledky tiež nepreukázali žiadny významný rozdiel vo veku alebo pohlaví pacientov s pozitívnym alebo negatívnym testom. Žiadny zo zotavených pacientov nemal horúčku a všetci hlásili zlepšenie ich stavu predtým, ako im vyšiel pozitívny test.

Medzi príznaky, ktoré veľká časť skupiny naďalej hlásila, patrili únava (51%), ťažkosti s dýchaním (44%) a kašeľ (17%). Neboli však hlavným faktorom pri pozitívnom alebo negatívnom teste. Iba bolesti v krku (18% oproti 4%) a rinitída (27% oproti 2%) sa pozorovali omnoho viac pozitívnych pacientov ako u negatívnych pacientov. Ako v závere dodáva Landi:

„Lekári a vedci sa zamerali na akútnu fázu COVID-19, je však potrebné nepretržité sledovanie dlhotrvajúcich účinkov po prepustení.“

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TM, eurekalert.org, ajpmonline.org
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Mnohí z nás ho milujú: Tento horúci nápoj podporuje intelekt. Nie je to však čaj ani káva!

Mnohí z nás ho milujú: Tento horúci nápoj podporuje intelekt. Nie je to však čaj ani káva!

DNES - 7:44Zdravie

Ani káva, ani čaj – múdrosť sa podľa vedcov ukrýva v inom horúcom nápoji, ktorý je srdcovou záležitosťou tisícok Slovákov.

4 zdravotné dôvody, prečo vám je stále zima

4 zdravotné dôvody, prečo vám je stále zima

VČERA - 19:38Zdravie

Môže ísť o hormonálnu poruchu alebo iné vážne zdravotné problémy. Pre toto trpíte chronickým pocitom zimy.

Tento druh športu najviac škodí kolenám, prispieva k artritíde a degenerácii kĺbov

Tento druh športu najviac škodí kolenám, prispieva k artritíde a degenerácii kĺbov

VČERA - 16:15Zdravie

Mimoriadne nebezpečný je pre ľudí s nadváhou.

Tento populárny nápoj dokáže bojovať proti cukrovke 2. typu

Tento populárny nápoj dokáže bojovať proti cukrovke 2. typu

VČERA - 8:09Zdravie

Nápoj môže predchádzať vzniku cukrovky vďaka kontrole glukózy v krvi.

5 spôsobov, ako sa zbaviť tuku na chrbte

5 spôsobov, ako sa zbaviť tuku na chrbte

VČERA - 7:12Zdravie

Chrbát patrí k partiám, z ktorých sa najťažšie chudne. Dodržujte týchto 5 zásad, a uvidíte, že chudnutie pre vás bude hračka.