• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 29.11.2020Meniny má Vratko
Bratislava

ZSSK má scenáre, ako sa vyrovnať s prípadným výpadkom zamestnancov

  • 12:09 29.10.2020
  • Bratislava
ZSSK má scenáre, ako sa vyrovnať s prípadným výpadkom zamestnancov

Krízový štáb Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) denne monitoruje situáciu z pohľadu neprítomnosti zamestnancov.

V prípade, ak by celoplošné testovanie spôsobilo výpadok pracovníkov, ZSSK má pripravené scenáre, ako sa s tým vyrovnať. Pre TASR to uviedol hovorca spoločnosti Tomáš Kováč.

Skonštatoval, že krízový štáb, ktorého členmi sú zástupcovia všetkých kľúčových útvarov, denne monitoruje vývoj neprítomnosti s dôrazom na kritické profesie a s ohľadom na miesta výkonu práce týchto zamestnancov. „Máme pripravené scenáre, ako sa s touto situáciou vyrovnať tak, aby sme naplnili objednávku ministerstva dopravy a odviezli všetky vlaky podľa aktuálne platného grafikonu. Aktuálne nemáme v tomto ohľade problematickejšiu situáciu na žiadnom pracovisku,“ ubezpečil Kováč.

Testovanie vo vlastných priestoroch s asistenciou štátu, ktoré môžu realizovať firmy nad 4000 zamestnancov, spoločnosť nechystá. „Naši zamestnanci sú takmer rovnomerne rozmiestnení po celom Slovensku a mnohí aj v trojzmennej prevádzke. Na jednom mieste nevieme zhromaždiť ani 500 pracovníkov,“ podotkol hovorca. Cez víkend má ZSSK zároveň nasadený omnoho menší počet pracovníkov ako počas pracovných dní. Ďalšou komplikáciou podľa Kováča je, že mnohí pracujú v trojzmennom režime.

Súčasne dodal, že generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký vyzval všetkých zamestnancov, aby sa zúčastnili na celoplošnom testovaní. „Veríme, že naši zamestnanci sa k tomu postavia zodpovedne a túto možnosť využijú. V prípade, že sa zamestnanec rozhodne nezúčastniť na celoplošnom testovaní, je povinný bezodkladne túto skutočnosť oznámiť zamestnávateľovi a zostať v karanténe. Neprítomnosť zamestnanca na pracovisku vyrieši nadriadený so zamestnancom jedným zo štyroch spôsobov – neplatené voľno, práca z domu, dovolenka, náhradné voľno,“ priblížil Kováč.

V železničnej spoločnosti platí, že zamestnanec, ktorý zistí, že má príznaky nového koronavírusu, to ihneď nahlási svojmu ošetrujúcemu lekárovi a nadriadenému. Lekár následne rozhodne o preventívnej domácej karanténe, prípadne určí termín vykonania testu. Ak zamestnancom vyjde pozitívny test na nový koronavírus, sú nahlasovaní na príslušnú inštitúciu v SR.

Odbor inšpekcie a kontroly ZSSK vedie komplexnú tabuľku, v ktorej sa pravidelne evidujú zamestnanci podozriví na ochorenie a taktiež zamestnanci, ktorí boli v kontakte s podozrivým v službe alebo mimo pracoviska,“ poznamenal hovorca s tým, že v tabuľke sú podrobné informácie, a teda výsledky testov, PN, opätovný nástup do zamestnania po karanténe a podobne.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Počet hotelov v Španielsku určených na predaj vzrástol od marca takmer o pätinu

Počet hotelov v Španielsku určených na predaj vzrástol od marca takmer o pätinu

VČERA - 10:36Ekonomické

Pandémia nového koronavírusu ťažko zasiahla španielsky cestovný ruch a s ním reštauračné a hotelierske služby.

Doležal: Dokumentácia na panelovú cestu pri Trenčíne sa momentálne kontroluje

Doležal: Dokumentácia na panelovú cestu pri Trenčíne sa momentálne kontroluje

VČERA - 10:05Ekonomické

Dokumentácia na tzv. panelovú cestu pri Trenčíne je momentálne predmetom kontroly pred vyhlásením verejného obstarávania.

Valášek: Biden bude viac s Európou spolupracovať, chráni však americké záujmy

Valášek: Biden bude viac s Európou spolupracovať, chráni však americké záujmy

VČERA - 9:31Ekonomické

Nástupom nového amerického prezidenta Joea Bidena sa vzťahy USA s Európou upokoja a šéf Bieleho domu bude so starým kontinentom viac spolupracovať.

Mičovský odvolal šéfa štátnych lesov Mateja Vigodu

Mičovský odvolal šéfa štátnych lesov Mateja Vigodu

19:53 27.11.2020Ekonomické

Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Ján Mičovský v piatok večer odvolal generálneho riaditeľa štátneho podniku Lesy SR Mateja Vigodu.

MH: Nemáme aktuálne vedomosti o bezpečnostných rizikách elektrárne Mochovce

MH: Nemáme aktuálne vedomosti o bezpečnostných rizikách elektrárne Mochovce

13:02 27.11.2020Ekonomické

Rezort hospodárstva tak reagoval na vyjadrenia riaditeľa Slovenskej informačnej služby (SIS) Vladimíra Pčolinského, podľa ktorého má Slovensko v Mochovciach "veľký bezpečnostný problém".