• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 26.11.2020Meniny má Kornel
Bratislava

Video: Takto prebieha zavedenie pľúcnej ventilácie

  • 20:41 24.10.2020
  • Bratislava
Video: Takto prebieha zavedenie pľúcnej ventilácie

Anesteziológ popísal presný postup aplikovania orotracheálnej intubácie. Podľa jeho slov ide o náročný a bolestivý zákrok.

V súvislosti s pandémiou ochorenia COVID-19 a stúpajúcim počtom hospitalizovaných pacientov sa čoraz častejšie v spoločnosti hovorí o umelej pľúcnej ventilácii. Väčšina ľudí má predstavu o tom, ako za človeka dýchajú prístroje, no málo z nich tuší, ako prebieha ich pripojenie.

Anesteziológ Jakub Vallo z Kliniky anesteziológie a intenzívnej medicíny na Lekárskej fakulte Slovenskej zdravotníckej univerzity a Univerzitnej nemocnice Bratislava pre ministerstvo zdravotníctva na figuríne demonštroval postup, aký sa aplikuje pri zavádzaní ventilácie.

Vallo hovorí o takzvanej orotracheálnej intubácii – pri nej sa cez ústa do priedušnice zavádza orotracheálna kanyla. Ako pomocný nástroj pritom slúži laryngoskop.

„Zavádzanie pľúcnej ventilácie je pomerne náročný, nepríjemný a bolestivý akt, pacient je počas neho uspatý, ale môžeme vďaka tomu zachrániť životy ľudí s ťažkým priebehom COVIDu-19,“ uvádza ministerstvo zdravotníctva na Facebooku. Vallo vysvetľuje, že najbolestivejšou časťou zákroku je prechod kanyly cez hlasivky, ktoré majú množstvo nervových zakončení.

Anesteziológ vykonáva zákrok spoza hlavy ležiaceho pacienta, pričom aplikácia nemusí vyjsť na prvýkrát. „Nie je to až také jednoduché, ako to na prvý pohľad vyzerá,“ hovorí Vallo vo videu. „Dosiahnuť dobrý level, bezpečný a expertný level v orotracheálnej intubácii, trvá, popisuje sa, až 500 až 700-krát.“ Po zavedení kanyly je pacienta možné napojiť na prístroj alebo zaňho dýchať ručne pomocou vakov.

ANESTEZIOLÓG JAKUB VALLO O INTUBÁCII NA PĽÚCNY VENTILÁTOR

ANESTEZIOLÓG JAKUB VALLO O INTUBÁCII NA PĽÚCNY VENTILÁTOR Anesteziológ Jakub Vallo ukazuje na umelej figuríne, ako prebieha intubácia pacienta na pľúcny ventilátor. V súčasnosti je na pľúcnej ventilácii 51 pacientov s ťažkým priebehom Covidu-19. Zavádzanie pľúcnej ventilácie je pomerne náročný, nepríjemný a bolestivý akt, pacient je počas neho uspatý, ale môžeme vďaka tomu zachrániť životy ľudí s ťažkým priebehom Covidu-19. Pacienti na ventilátoroch strávia častokrát až niekoľko týždňov a okrem samotného ventilátora potrebujú veľkú starostlivosť zo strany zdravotníkov. Našim zdravotníkom môžete pomôcť tým, že dodržiavate ROR, ale aj všetky ďalšie opatrenia a vyhnete sa nákaze alebo tomu, aby ste ju sami šírili. Ďakujeme, že sa chránite a pomáhate nám.

Uverejnil používateľ Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky Utorok 20. októbra 2020

„V súčasnosti je na pľúcnej ventilácii 51 pacientov s ťažkým priebehom COVIDu-19,“ informuje ministerstvo s tým, že pacienti vo väčšine prípadov trávia na ventilátoroch aj niekoľko týždňov. Okrem ventilácie si vyžadujú aj nadmernú starostlivosť zo strany zdravotníkov.

„Našim zdravotníkom môžete pomôcť tým, že dodržiavate ROR, ale aj všetky ďalšie opatrenia a vyhnete sa nákaze alebo tomu, aby ste ju sami šírili,“ dodáva ministerstvo.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, Video: facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Smútia aj v Maradonovej cirkvi:

Smútia aj v Maradonovej cirkvi: "Po jeho góloch sme sa dotkli neba"

DNES - 12:34Zaujímavosti

Futbal je v Argentíne náboženstvo a Diego Maradona bol jeho Boh, predovšetkým pre zakladateľov Maradonovej cirkvi (Iglesia Maradoniana).

Video: Po troch rokoch našli v dome tajnú miestnosť. Ako to, že si ju majitelia nevšimli?

Video: Po troch rokoch našli v dome tajnú miestnosť. Ako to, že si ju majitelia nevšimli?

VČERA - 21:57Zaujímavosti

Kúpu nového domu sprevádza aj podrobná prehliadka. Ako môže u niektorých dôjsť k tomu, že vynechajú takúto veľkú miestnosť?

Video: Divoká šelma chcela uloviť malého psíka. Takto zareagoval jeho kamarát jazvečík

Video: Divoká šelma chcela uloviť malého psíka. Takto zareagoval jeho kamarát jazvečík

VČERA - 21:16Zaujímavosti

Malý pes začal naháňať pumu, kým nepustila jeho kamaráta.

Video: Uprostred opustenej púšte v Utahu našli záhadný kovový monolit

Video: Uprostred opustenej púšte v Utahu našli záhadný kovový monolit

21:56 24.11.2020Zaujímavosti

Miestne úrady tento zjav nevedia rozumne vysvetliť. Ako sa uprostred nehostinnej púšte ocitla kovová konštrukcia?