• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 30.10.2020Meniny má Šimon(a)
12°Bratislava

2 bezbolestné príznaky, ktoré sa dostavia niekoľko týždňov pred infarktom

  • 17:33 18.10.2020
  • Bratislava
2 bezbolestné príznaky, ktoré sa dostavia niekoľko týždňov pred infarktom

Väčšinou si pri infarkte spomenieme na bolesť hrude a ľavej časti tela, no zástava srdca môže prebiehať aj bezbolestne. Dva konkrétne príznaky sa zvyknú dostaviť aj niekoľko týždňov dopredu.

O infarkte môžeme hovoriť vtedy, keď dôjde k zablokovaniu tepny, ktorá slúži ako hlavný prívod okysličenej krvi do srdca. Väčšinou k nemu dochádza vplyvom viacerých faktorov, pričom za najrizikovejší sa zvykne označovať vysoký cholesterol. Rýchla reakcia na smrteľné nebezpečenstvo zvyšuje šance na celkové vyliečenie.

Na to, aby ste dokázali bezpečne vyviaznuť zo zástavy srdca, je potrebné, aby ste vy a vaši blízki poznali príznaky spájané s infarktom. Často sa hovorí najmä o bolesti hrudníka, ktorá preniká až do ramena, sánky, krku, chrbta a žalúdka. Len málokedy sa ale hovorí o miernejších príznakoch, ktoré človek v ohrození pociťuje aj niekoľko dní pred infarktom.

Dvaja z troch ľudí niekoľko dní až týždňov pred samotným infarktom pociťujú dýchavičnosť a únavu. Medzi ďalšie menej známe príznaky infarktu, ktoré sa môžu dostaviť aj niekoľko dní pred ním, patrí aj nadmerné potenie, krútenie hlavy, nevoľnosť a zvracanie. V prípade, že ste starší človek alebo diabetický pacient, nemusíte pri infarkte vôbec pociťovať známe príznaky.

Ako reagovať na prvotné známky infarktu

V prvom rade by ste čím skôr mali privolať záchranku. Môžete tak urobiť pomocou telefónneho čísla 112 alebo 155. Urobte tak aj v prípade, že si nie ste celkom istí, či vaše príznaky súvisia s infarktom.

V prvých chvíľach po spozorovaní príznakov infarktu by ste mali:

  • sadnúť si a odpočívať
  • užiť 300 miligramov aspirínu, ak ho máte doma
  • pokojne čakať na príchod záchranárov

V prípade, že sa nachádzate v jednej domácnosti s človekom, ktorý pociťuje príznaky infarktu, no odmieta si privolať odbornú pomoc, neváhajte, a konajte zaňho. Môžete mu tým zachrániť život.

Ako sa chrániť pred infarktom

Ak sa chcete vyhnúť infarktu, v prvom rade musíte popremýšľať o svojom životnom štýle. Je dôležité vyhýbať sa mastným jedlám, a to konkrétne jedlám s vysokým obsahom nasýtených tukov, ktoré prispievajú k zvyšovaniu hladiny LDL cholesterolu, ktorý blokuje tepny.

Medzi jedlá ktorým by ste sa mali vyhnúť, patria koláče, vyprážané jedlá, párky, slanina a mastné mäso. Nahraďte ich celozrnným chlebom, zeleninou a rybami.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, DP, express.co.uk
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Títo pacienti sú pozitívni na COVID-19 aj po zotavení, môžu tak ďalej šíriť vírus

Títo pacienti sú pozitívni na COVID-19 aj po zotavení, môžu tak ďalej šíriť vírus

DNES - 20:26Zdravie

Nové zistenia naznačujú, že časť pacientov zotavených z COVID-19 môže byť stále asymptomatickými prenášačmi.

Foto: Čoraz viac ľudí sa sťažuje na „smartfónový malíček“. Máte ho aj vy?

Foto: Čoraz viac ľudí sa sťažuje na „smartfónový malíček“. Máte ho aj vy?

21:06 27.10.2020Zdravie

Majitelia mobilov, ktorí na týchto zariadeniach trávia čas aj aktivitou na sociálnych sieťach, sa neraz stretávajú so zvláštnymi fyzickými následkami. Spozorujete ich aj na sebe?

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

Kedy je bolesť hlavy príznakom rakoviny mozgu? Toto si treba všímať

20:05 25.10.2020Zdravie

Príznaky rakoviny mozgu sa rozvíjajú v závislosti od konkrétnej časti, ktorú tumor zasiahne. Na bolesť hlavy sa pacienti sťažujú často. Ako zistiť, či ide o rakovinu?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

6 najväčších mýtov o trávení: Ako vznikajú vredy a aká je pravda o vláknine?

19:37 25.10.2020Zdravie

Zdravým trávením sa mnohí z nás začínajú zaoberať až vtedy, keď chcú schudnúť alebo sa dostavia ťažkosti. V týchto chvíľach nejeden z nás uverí polopravdám. Ozrejmíme vám niektoré z nich.

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

4 zásady, ako zabrániť vzniku astmatických záchvatov

18:28 25.10.2020Zdravie

Pri astmatickom záchvate dochádza k opuchnutiu a zápalu dýchacích ciest, čo v mnohých prípadoch ohrozuje život. Prevezmite kontrolu nad svojím ochorením pomocou týchto tipov.